Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Det blev en rörig mittperiod för Lindlöven när serien tog vändning i Lindehov under söndagen. Emil Norberg fick lämna isen helt samtidigt som Lindlöven blev känsliga i egen zon vilket gav det gästande Tranås AIF ett kvitteringsmål. Straffar fick avgöra matchen där hemmalagets Joel Kiirikki visade sig omutlig framför målet. Med fyra raka straffar avgjorde han matchen och blev en stor nyckel till att säkra extrapoängen.
Under söndagen så var det dags att dra igång HockeyEttans andra säsongshalva. Samtliga lagen i serien har mött varandra, nu vänds serien för att samtliga lagen ska få chans med seriematch på hemmaplansfördel. När Lindlövens nya säsong inleddes i slutet av september så blev det en målrik match mot Tranås AIF, som slutade med Lindeseger i övertid.
Till söndagens match blev det minst lika utdraget, även om orsaken inte var den samma.
Efter att Sebastian Falk gett Lindlöven en tidig ledning med 1-0 inom matchens första period, så gick matchen vidare mot en mycket stökig fortsättning. Efter att en spelare från vardera lagen tilldelats varsin utvisning i mitten av perioden, inget konstigt med det. När båda hade suttit klart sin tid i utvisningsbåsen så blev det minst sagt ovårdat på isen.
Totalt 11 minuter av Lindlövens tid i perioden spenderas i utvisningsbåset, där Emil Norberg fick lämna isen helt efter en illegal tackling mot huvudet på en motspelare. Med två nya utvisningar för Lindlöven blir det ett säkert mål på retur för Tranås som spelar fem mot tre spelare framför Lindlövens mål.
Emil Norberg fick lämna isen och matchen. Detta efter över 33 spelade minuter. Foto: Hasse Persson
Den tredje perioden blev lugnare men mållös, vilket även är fallet för övertidsspelet som följde upp. En straffläggning fick avgöra matchen, där Tranås direkt gör ett inledande straffmål. Med två straffmissar från Lindlöven så klev hemmalagets högerforward, Joel Kiirikki, fram som lagets stora straffhjälte.
Med fyra raka straffmål så blev hemmalagets 22-åriga straffskytt för stark mot Tranås, vilket i slutändan gav Lindlöven bonuspoängen till tabellen. En imponerande merit som även gav Kiirikki titeln som både matchhjälte och Matchens Lirare.
– Det var en bra match men två viktiga poäng. Nu ser vi fram emot en spelfri vecka, säger Joel Kiirikki via Lindlövens Facebookkonto.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Bildspecial: Vinterspår 2026
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 ...