Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Det blev en rörig mittperiod för Lindlöven när serien tog vändning i Lindehov under söndagen. Emil Norberg fick lämna isen helt samtidigt som Lindlöven blev känsliga i egen zon vilket gav det gästande Tranås AIF ett kvitteringsmål. Straffar fick avgöra matchen där hemmalagets Joel Kiirikki visade sig omutlig framför målet. Med fyra raka straffar avgjorde han matchen och blev en stor nyckel till att säkra extrapoängen.
Under söndagen så var det dags att dra igång HockeyEttans andra säsongshalva. Samtliga lagen i serien har mött varandra, nu vänds serien för att samtliga lagen ska få chans med seriematch på hemmaplansfördel. När Lindlövens nya säsong inleddes i slutet av september så blev det en målrik match mot Tranås AIF, som slutade med Lindeseger i övertid.
Till söndagens match blev det minst lika utdraget, även om orsaken inte var den samma.
Efter att Sebastian Falk gett Lindlöven en tidig ledning med 1-0 inom matchens första period, så gick matchen vidare mot en mycket stökig fortsättning. Efter att en spelare från vardera lagen tilldelats varsin utvisning i mitten av perioden, inget konstigt med det. När båda hade suttit klart sin tid i utvisningsbåsen så blev det minst sagt ovårdat på isen.
Totalt 11 minuter av Lindlövens tid i perioden spenderas i utvisningsbåset, där Emil Norberg fick lämna isen helt efter en illegal tackling mot huvudet på en motspelare. Med två nya utvisningar för Lindlöven blir det ett säkert mål på retur för Tranås som spelar fem mot tre spelare framför Lindlövens mål.
Emil Norberg fick lämna isen och matchen. Detta efter över 33 spelade minuter. Foto: Hasse Persson
Den tredje perioden blev lugnare men mållös, vilket även är fallet för övertidsspelet som följde upp. En straffläggning fick avgöra matchen, där Tranås direkt gör ett inledande straffmål. Med två straffmissar från Lindlöven så klev hemmalagets högerforward, Joel Kiirikki, fram som lagets stora straffhjälte.
Med fyra raka straffmål så blev hemmalagets 22-åriga straffskytt för stark mot Tranås, vilket i slutändan gav Lindlöven bonuspoängen till tabellen. En imponerande merit som även gav Kiirikki titeln som både matchhjälte och Matchens Lirare.
– Det var en bra match men två viktiga poäng. Nu ser vi fram emot en spelfri vecka, säger Joel Kiirikki via Lindlövens Facebookkonto.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.