Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Det blev en rörig mittperiod för Lindlöven när serien tog vändning i Lindehov under söndagen. Emil Norberg fick lämna isen helt samtidigt som Lindlöven blev känsliga i egen zon vilket gav det gästande Tranås AIF ett kvitteringsmål. Straffar fick avgöra matchen där hemmalagets Joel Kiirikki visade sig omutlig framför målet. Med fyra raka straffar avgjorde han matchen och blev en stor nyckel till att säkra extrapoängen.
Under söndagen så var det dags att dra igång HockeyEttans andra säsongshalva. Samtliga lagen i serien har mött varandra, nu vänds serien för att samtliga lagen ska få chans med seriematch på hemmaplansfördel. När Lindlövens nya säsong inleddes i slutet av september så blev det en målrik match mot Tranås AIF, som slutade med Lindeseger i övertid.
Till söndagens match blev det minst lika utdraget, även om orsaken inte var den samma.
Efter att Sebastian Falk gett Lindlöven en tidig ledning med 1-0 inom matchens första period, så gick matchen vidare mot en mycket stökig fortsättning. Efter att en spelare från vardera lagen tilldelats varsin utvisning i mitten av perioden, inget konstigt med det. När båda hade suttit klart sin tid i utvisningsbåsen så blev det minst sagt ovårdat på isen.
Totalt 11 minuter av Lindlövens tid i perioden spenderas i utvisningsbåset, där Emil Norberg fick lämna isen helt efter en illegal tackling mot huvudet på en motspelare. Med två nya utvisningar för Lindlöven blir det ett säkert mål på retur för Tranås som spelar fem mot tre spelare framför Lindlövens mål.
Emil Norberg fick lämna isen och matchen. Detta efter över 33 spelade minuter. Foto: Hasse Persson
Den tredje perioden blev lugnare men mållös, vilket även är fallet för övertidsspelet som följde upp. En straffläggning fick avgöra matchen, där Tranås direkt gör ett inledande straffmål. Med två straffmissar från Lindlöven så klev hemmalagets högerforward, Joel Kiirikki, fram som lagets stora straffhjälte.
Med fyra raka straffmål så blev hemmalagets 22-åriga straffskytt för stark mot Tranås, vilket i slutändan gav Lindlöven bonuspoängen till tabellen. En imponerande merit som även gav Kiirikki titeln som både matchhjälte och Matchens Lirare.
– Det var en bra match men två viktiga poäng. Nu ser vi fram emot en spelfri vecka, säger Joel Kiirikki via Lindlövens Facebookkonto.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...