Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Trots en rörig mittperiod för Lindlöven, så blev det seger mot Tranås i straffläggningen. Foto: Hasse Persson
Sebastian Falk gör 1-0 i den första perioden. Foto: Hasse Persson
Huvuddomaren fick fullt upp i matchens andra period. Totalt sex spelare fick gästa Lindehovs två utvisningsbås under periodens 20 minuter. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov
Det blev en rörig mittperiod för Lindlöven när serien tog vändning i Lindehov under söndagen. Emil Norberg fick lämna isen helt samtidigt som Lindlöven blev känsliga i egen zon vilket gav det gästande Tranås AIF ett kvitteringsmål. Straffar fick avgöra matchen där hemmalagets Joel Kiirikki visade sig omutlig framför målet. Med fyra raka straffar avgjorde han matchen och blev en stor nyckel till att säkra extrapoängen.
Under söndagen så var det dags att dra igång HockeyEttans andra säsongshalva. Samtliga lagen i serien har mött varandra, nu vänds serien för att samtliga lagen ska få chans med seriematch på hemmaplansfördel. När Lindlövens nya säsong inleddes i slutet av september så blev det en målrik match mot Tranås AIF, som slutade med Lindeseger i övertid.
Till söndagens match blev det minst lika utdraget, även om orsaken inte var den samma.
Efter att Sebastian Falk gett Lindlöven en tidig ledning med 1-0 inom matchens första period, så gick matchen vidare mot en mycket stökig fortsättning. Efter att en spelare från vardera lagen tilldelats varsin utvisning i mitten av perioden, inget konstigt med det. När båda hade suttit klart sin tid i utvisningsbåsen så blev det minst sagt ovårdat på isen.
Totalt 11 minuter av Lindlövens tid i perioden spenderas i utvisningsbåset, där Emil Norberg fick lämna isen helt efter en illegal tackling mot huvudet på en motspelare. Med två nya utvisningar för Lindlöven blir det ett säkert mål på retur för Tranås som spelar fem mot tre spelare framför Lindlövens mål.
Emil Norberg fick lämna isen och matchen. Detta efter över 33 spelade minuter. Foto: Hasse Persson
Den tredje perioden blev lugnare men mållös, vilket även är fallet för övertidsspelet som följde upp. En straffläggning fick avgöra matchen, där Tranås direkt gör ett inledande straffmål. Med två straffmissar från Lindlöven så klev hemmalagets högerforward, Joel Kiirikki, fram som lagets stora straffhjälte.
Med fyra raka straffmål så blev hemmalagets 22-åriga straffskytt för stark mot Tranås, vilket i slutändan gav Lindlöven bonuspoängen till tabellen. En imponerande merit som även gav Kiirikki titeln som både matchhjälte och Matchens Lirare.
– Det var en bra match men två viktiga poäng. Nu ser vi fram emot en spelfri vecka, säger Joel Kiirikki via Lindlövens Facebookkonto.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Peter Springare representerade Örebropartiet. Foto: Camilla Lagerman
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.