I lördags avgjordes deltävling två i rallytävlingen Supercupen. Team Jonsson och Johansson visade ännu en gång att rutin och rallygener är ett starkare kort än nya och svindyra bilar med det senaste hokuspokuset under huven. Mats Jonsson och Johnny Johansson leder Supercupen med 10 poäng efter två överlägsna segrar.
Johnny Johansson från Lindesberg är kartläsare åt Mats Jonsson och duon har varit mycket framgångsrik i tävling efter tävling under årens lopp. Att starten i Lima i lördags resulterade i ännu en seger är knappast något ögonbrynen åker snabbhiss för. Dock var tiden sådan att åtminstone det ena ögonbrynen gjorde en resa upp mot hårfästet. Ekipaget dundrade nämligen i mål med en minuts marginal till tvåan Jonas Wigren som kör för Norrköpings MK.
-Det gick bra, men vi hade en tur in i en snödriva som blev lite dramatisk. Vi hamnade dock på vägen igen och kunde fortsätta utan några större problem, berättar Johnny.
Supercupen avgörs i sex deltävlingar. Så här långt har alltså Johnny och Mats kammat hem de två första tävlingarna och leder med 60 poäng, 10 poäng före tvåan Jonas Wigren (Norrköpings MK) och 18 poäng före trean Eddie Hörbing (Laxå MK).
Nästa deltävling avgörs i Vara den 31 maj.
Det blev en match med få skott när Lindlöven gästade tabellfemman HC Dalen, som kämpar för en säkrad plats i Allettan. Med de kvitterade siffrorna 1-1 så blev straffarna att avgöra resultatet, Lindlövens första straffläggning för säsongen. Trots fem straffskott för Lindlöven så var HC Dalen snabbast att få in pucken i mål.
Julbelysning är ett efterlängtat inslag när vintermörkret smyger sig på och med första advent runt hörnet är det åter dags att tända upp centrum i Lindesberg – men exakt vilken typ av belysning vi kommer få se blir en överraskning.
-Jag vill inte avslöja något men vi har en tanke bakom, så mycket kan jag säga, säger Monica Lindh, enhetschef på Tillväxtförvaltningen.
Under lördagskvällen bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över i princip hela kommunen, och många var snabba med kameran.
Efter en bortaseger mot Tranås AIF så bjöd Lindlöven även på seger när man klev ut på hemmaisen i Lindehov. Trots många skott från gästande Forshaga IF så höll Lindlöven det kontrollerat med ett inledande 3-0 i mitten av den andra perioden. Trots mål från bortalaget, så lyckades Lindlöven att låsa matchen med fina 4-2.
För många är julen en högtid förknippad med familjemys, julklappar och julmat – men inte för alla. I många familjer får man inte ekonomin att gå ihop och julen kan istället innebära en tuff period där utsattheten utmärker sig ännu mer. Därför går nu Gåvoboden och Kristinakyrkan i Lindesberg samman i en Julklappsinsamling för att sprida julglädje hos utsatta barnfamiljer.
– Det är viktigare nu än någonsin att verkligen gå med varandra och visa att man bryr sig. Jag är så glad att se att samhället verkligen vill hjälpa till, säger initiativtagaren Elin Olofsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Sverige har idag en dold skatt på arbete som kallas för arbetsgivaravgift. Det gör att många betalar betydligt högre skatt än de är medvetna om. För att öka transparensen i hur våra gemensamma skattepengar används, bör regionen samt länets kommuner omgående redovisa avgiften på anställdas lönebesked.
Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.
Kransar, salmbärssylt, honung, kanderade äpplen och kaffe – detta och mycket mer gick att hitta på Frövifors julmarknad, som i år lockade fler besökare än någonsin.
– Det har fullkomligt strömmat in folk under hela dagen och det har varit långa köer på parkeringen, det är superroligt, säger Mikael Tiderman, museichef på Frövifors Pappersbruksmuseum.