När Special Olympics i judo går av stapeln i Abu Dhabi under mars 2019 , är det med en lindekille i den svenska sjumannatruppen.
– Det är stort att vara med! säger en lycklig John Björklund.
Trots att han bara tränat judo i ca 1,5 år är nittonårige John Björklund från Lindesberg en av de totalt sju lyckliga deltagarna som blivit uttagna till Sveriges trupp i Special Olympics. Första gången han kom i kontakt med sporten var under gymnasiet, då han testade judo under Special Olympics School Day, dessutom hade han flera assistenter som tränade, och det smittade av sig på John.
– Han blev väldigt inspirerad, och han hade också en otroligt bra mentor under gymnasietiden som har peppat honom massor, Rasul Rezae, som själv blev svensk mästare i judo under våren, berättar Johns mamma Ann.
John tränar nu för fullt inför mästerskapet tillsammans med sina klubbkamrater i Kumla Kampsportklubb, där han utövar Para-judo.
– Anledningen till att det blev Kumla istället för Frövi var helt enkelt att det saknades träningskompisar i passande storlek. Men vi hoppas att han ska kunna köra några extra träningspass hos Frövi inför OS iallafall, säger Ann glatt.
Nu väntar hårdträning för John, som med spänning ser fram emot att få gå upp på mattan i Abu Dhabi nästa år. Men innan dess ska han tävla i England, samt några tävlingar i Göteborg och Uddevalla.
– Det ska bli kul och lite spännande, eftersom det är en sådan stor tävling. Nu behöver jag träna mycket mer! avslutar John.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.