När Special Olympics i judo går av stapeln i Abu Dhabi under mars 2019 , är det med en lindekille i den svenska sjumannatruppen.
– Det är stort att vara med! säger en lycklig John Björklund.
Trots att han bara tränat judo i ca 1,5 år är nittonårige John Björklund från Lindesberg en av de totalt sju lyckliga deltagarna som blivit uttagna till Sveriges trupp i Special Olympics. Första gången han kom i kontakt med sporten var under gymnasiet, då han testade judo under Special Olympics School Day, dessutom hade han flera assistenter som tränade, och det smittade av sig på John.
– Han blev väldigt inspirerad, och han hade också en otroligt bra mentor under gymnasietiden som har peppat honom massor, Rasul Rezae, som själv blev svensk mästare i judo under våren, berättar Johns mamma Ann.
John tränar nu för fullt inför mästerskapet tillsammans med sina klubbkamrater i Kumla Kampsportklubb, där han utövar Para-judo.
– Anledningen till att det blev Kumla istället för Frövi var helt enkelt att det saknades träningskompisar i passande storlek. Men vi hoppas att han ska kunna köra några extra träningspass hos Frövi inför OS iallafall, säger Ann glatt.
Nu väntar hårdträning för John, som med spänning ser fram emot att få gå upp på mattan i Abu Dhabi nästa år. Men innan dess ska han tävla i England, samt några tävlingar i Göteborg och Uddevalla.
– Det ska bli kul och lite spännande, eftersom det är en sådan stor tävling. Nu behöver jag träna mycket mer! avslutar John.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.