På blott fyra dagar har alla 4200 capricebiljetter sålts – utom en. Detta meddelar Manskören Harmoni på onsdagsmorgonen.
Som tidigare rapporterats av flera medier, har försäljningen gått i rekordfart med en rejäl rivstart på biljettsläppsdagen i lördags. Då såldes 3000 biljetter via Bokhandeln samt på internet via Eventim. Efter söndagen hade ytterligare 800 biljetter sålts. De knappt 400 biljetter som återstod, har nu reducerats till 1.
– Det har varit helt fantastiskt, ett riktigt ryck, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Att den sista biljetten blir såld, råder ingen större tvekan om.
– Det är lite kul, man undrar ju vem det blir som köper den allra sista biljetten. Det är nästan så man vill göra en liten grej av det, ler Hellsing.
Med anledningen av det massiva intresset för Harmonis Caprice, kommer man skapa nya chanser för alla som är sent ute men ändå gärna vill uppleva showen.
– Ja, det kan ju hända att det kommer återbud på biljetter, som har bokats av våra sponsorer men ej hämtats ut ännu. Därför kommer vi från och med idag (läs onsdag) att ha en kölista på Blombergska Bokhandeln där man kan ställa sig i kö för eventuella biljetter som kommer på grund av återbud, berättar Roland Hellsing.
Fotnot: Den sista biljetten går endast att köpa via Eventim.se. Samtliga biljetter hos Blombergska Bokhandeln är slut.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.