På blott fyra dagar har alla 4200 capricebiljetter sålts – utom en. Detta meddelar Manskören Harmoni på onsdagsmorgonen.
Som tidigare rapporterats av flera medier, har försäljningen gått i rekordfart med en rejäl rivstart på biljettsläppsdagen i lördags. Då såldes 3000 biljetter via Bokhandeln samt på internet via Eventim. Efter söndagen hade ytterligare 800 biljetter sålts. De knappt 400 biljetter som återstod, har nu reducerats till 1.
– Det har varit helt fantastiskt, ett riktigt ryck, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Att den sista biljetten blir såld, råder ingen större tvekan om.
– Det är lite kul, man undrar ju vem det blir som köper den allra sista biljetten. Det är nästan så man vill göra en liten grej av det, ler Hellsing.
Med anledningen av det massiva intresset för Harmonis Caprice, kommer man skapa nya chanser för alla som är sent ute men ändå gärna vill uppleva showen.
– Ja, det kan ju hända att det kommer återbud på biljetter, som har bokats av våra sponsorer men ej hämtats ut ännu. Därför kommer vi från och med idag (läs onsdag) att ha en kölista på Blombergska Bokhandeln där man kan ställa sig i kö för eventuella biljetter som kommer på grund av återbud, berättar Roland Hellsing.
Fotnot: Den sista biljetten går endast att köpa via Eventim.se. Samtliga biljetter hos Blombergska Bokhandeln är slut.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.