På blott fyra dagar har alla 4200 capricebiljetter sålts – utom en. Detta meddelar Manskören Harmoni på onsdagsmorgonen.
Som tidigare rapporterats av flera medier, har försäljningen gått i rekordfart med en rejäl rivstart på biljettsläppsdagen i lördags. Då såldes 3000 biljetter via Bokhandeln samt på internet via Eventim. Efter söndagen hade ytterligare 800 biljetter sålts. De knappt 400 biljetter som återstod, har nu reducerats till 1.
– Det har varit helt fantastiskt, ett riktigt ryck, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Att den sista biljetten blir såld, råder ingen större tvekan om.
– Det är lite kul, man undrar ju vem det blir som köper den allra sista biljetten. Det är nästan så man vill göra en liten grej av det, ler Hellsing.
Med anledningen av det massiva intresset för Harmonis Caprice, kommer man skapa nya chanser för alla som är sent ute men ändå gärna vill uppleva showen.
– Ja, det kan ju hända att det kommer återbud på biljetter, som har bokats av våra sponsorer men ej hämtats ut ännu. Därför kommer vi från och med idag (läs onsdag) att ha en kölista på Blombergska Bokhandeln där man kan ställa sig i kö för eventuella biljetter som kommer på grund av återbud, berättar Roland Hellsing.
Fotnot: Den sista biljetten går endast att köpa via Eventim.se. Samtliga biljetter hos Blombergska Bokhandeln är slut.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.