På blott fyra dagar har alla 4200 capricebiljetter sålts – utom en. Detta meddelar Manskören Harmoni på onsdagsmorgonen.
Som tidigare rapporterats av flera medier, har försäljningen gått i rekordfart med en rejäl rivstart på biljettsläppsdagen i lördags. Då såldes 3000 biljetter via Bokhandeln samt på internet via Eventim. Efter söndagen hade ytterligare 800 biljetter sålts. De knappt 400 biljetter som återstod, har nu reducerats till 1.
– Det har varit helt fantastiskt, ett riktigt ryck, kommenterar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Att den sista biljetten blir såld, råder ingen större tvekan om.
– Det är lite kul, man undrar ju vem det blir som köper den allra sista biljetten. Det är nästan så man vill göra en liten grej av det, ler Hellsing.
Med anledningen av det massiva intresset för Harmonis Caprice, kommer man skapa nya chanser för alla som är sent ute men ändå gärna vill uppleva showen.
– Ja, det kan ju hända att det kommer återbud på biljetter, som har bokats av våra sponsorer men ej hämtats ut ännu. Därför kommer vi från och med idag (läs onsdag) att ha en kölista på Blombergska Bokhandeln där man kan ställa sig i kö för eventuella biljetter som kommer på grund av återbud, berättar Roland Hellsing.
Fotnot: Den sista biljetten går endast att köpa via Eventim.se. Samtliga biljetter hos Blombergska Bokhandeln är slut.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.