Statoils stora reklamkampanj med komikern och tv-profilen Peter Magnusson som ”Kevin kaffecoach” har nått Lindesberg. Här överrumplas Dennis Jonsson, totalt oförberedd, av komikerns kafferelaterade frågor.
Kampanjens syfte är att lära känna Statoilpersonalen ute i landet. Tja, delvis i alla fall. För visst är tanken att höja försäljningen av det som står i fokus – kaffet – och enligt uppgift från Statoil i Lindesberg har man faktiskt fått just denna effekt av TV-reklamen.
Reklamens styrka är dess jordnära upplägg. Enligt stationsföreståndare Jonas Kanebo fanns inget manus eller förberedelser på vad som skulle ske på inspelningsdagen.
-Allt vi fick veta var att de skulle dyka upp ett visst datum. Resten skedde helt spontant, berättar Jonas.
Peter Magnussons intervju med Lindesbergspersonalen – i detta fallet Dennis Jonsson – är precis så oregisserat som det framstår i filmen.
-Det var roligt men väldigt nervöst, skrattar Dennis.
Inspelningen ägde rum i februari och har precis börjat visas i TV nu.
-Teamet dök upp på min 27-årsdag och man kan väl säga att den födelsedagen kommer jag aldrig att glömma, säger Dennis.
Se reklamfilmen på YouTube
Se alla filmerna på Statoilkaffe.se
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.