Statoils stora reklamkampanj med komikern och tv-profilen Peter Magnusson som ”Kevin kaffecoach” har nått Lindesberg. Här överrumplas Dennis Jonsson, totalt oförberedd, av komikerns kafferelaterade frågor.
Kampanjens syfte är att lära känna Statoilpersonalen ute i landet. Tja, delvis i alla fall. För visst är tanken att höja försäljningen av det som står i fokus – kaffet – och enligt uppgift från Statoil i Lindesberg har man faktiskt fått just denna effekt av TV-reklamen.
Reklamens styrka är dess jordnära upplägg. Enligt stationsföreståndare Jonas Kanebo fanns inget manus eller förberedelser på vad som skulle ske på inspelningsdagen.
-Allt vi fick veta var att de skulle dyka upp ett visst datum. Resten skedde helt spontant, berättar Jonas.
Peter Magnussons intervju med Lindesbergspersonalen – i detta fallet Dennis Jonsson – är precis så oregisserat som det framstår i filmen.
-Det var roligt men väldigt nervöst, skrattar Dennis.
Inspelningen ägde rum i februari och har precis börjat visas i TV nu.
-Teamet dök upp på min 27-årsdag och man kan väl säga att den födelsedagen kommer jag aldrig att glömma, säger Dennis.
Se reklamfilmen på YouTube
Se alla filmerna på Statoilkaffe.se
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.