Hur kommer det sig att en känd och uppskattad musikartist drar fulla hus i andra städer men knappt täcker upp kostnaden för marknadsföringen när det är Lindesberg som är scenen? Nu kallar Hillstreet-föreningarna alla i Lindesberg som intresserar sig för en levande konsertstad för att försöka reda ut begreppen. Mötet hålles i afton med start klockan 19:00 i Musikhuset på Kullgatan.
Det har blivit svårare att locka ut människor till stadens olika livescener med åren. Den artistbokning som borde vara en självklar framgång, kan i verkligheten upplevas som en mardröm för arrangören när publiken sviker. Större artister kostar mer och då är det inte så svårt att räkna ut konsekvensen.
Detta fenomen berör främst krogscenerna.
– Det självklara är inte längre självklart. Det som drar i andra städer funkar inte alls här längre och vi har inte en aning om varför det har blivit så, säger Christer Pilblad.
På Musikhuset Hillstreet oroas man över utvecklingen i Lindesberg och vill nu försöka finna svaret på hur det har blivit så här och vad man bör göra för att få en mer levande musikstad igen.
– Det är något som är fel när det bara kommer ett tiotal besökare på en konsert som drar hundratals i andra städer. Vi måste finna svaret, annars är risken stor att sådana artister inte längre bokas för spelningar i Lindesberg, kommenterar Christer Pilblad som är en av många arrangörer som känner oro för det här.
Pilblad anser att problemet är av så allvarlig art att man inte får blunda för det. Och spekulationer räcker inte, man måste ha klara besked. 100-procentiga svar.
– Vi måste reda ut det här, därför vill vi kalla alla som intresserar sig för Lindesbergs nöjesliv. Vi måste få chansen att diskutera med andra arrangörer men också helt vanliga människor som tillhör målgruppen dessa konserter riktar sig till. Först då kan vi komma närmare en lösning på hur det har blivit, förklarar Christer Pilblad.
Som arrangör är det inte ovanligt att man kör en rad mindre arrangemang på helgerna för att buffra en budget som senare läggs på en större artistbokning. När det gång på gång visar sig att artisten drar färre än vad en hobby-Dj gör under signum ”Discokväll” så är det något knas i görningen, tycker Pilblad.
– Risken med detta är ju att färre arrangörer lägger sin budget på kända artistnamn i framtiden eftersom det är en garanterad förlustaffär. Jag hoppas att kvällen blir starten på ett samarbete som kan rädda konsertscenen Lindesberg, för just nu är vi på väg utför, förklarar Christer Pilblad.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.