Det som börjades lite på försök, har nu blivit ett färdigt koncept. I Folkets Hus källare öppnar nu en regelrätt rockbar där nostalgin får utrymme att flöda – i form av musik.-Det blir bara ”old school” hela vägen, förklarar ägaren Besim Celik och Olle Aaron från rockbandet Drinking on a Monday, som är en av två personer som skall sköta om rockbaren.
Rockbaren kommer kort och gott att kallas ”Källaren”. Här nere får alla rockfantaster sitt lystmäte av gammal klassisk rockmusik. Ägaren Besim Celik har överlåtit rockbaren åt Anders Karlsson, som bland annat arbetar med musikfestivalen KRIS, och Olle Aaron från Karlstadstrakten, som till vardags spelar i bandet Drinking on a Monday.
-Jag känner att min kunskap av rockmusik är alldeles för begränsad, varför det kändes bättre att ta in folk som verkligen förstår sig på genren, förklarar Besim.
Olle Aaron förklarar kortfattat att rockgenren visserligen är väldigt bred, men att det här går under ett och samma namn: ”Old School”. Det vill säga den gamla skolan. Och på traditionell svenska betyder det: klassiska rockartister.
-Det handlar alltså om allt från Deep Purple och Rolling Stones till AC/DC och Metallica, säger Olle.
Källaren i Folkets Hus har nu genomgått en förvandlig från ett tråkigt ”konferensrum” till en mycket omsorgsfullt inredd bar. Färgen går naturligtvis i klassiska rockfärger som svart och den gamla beprövade röda nyansen, en tapet som skriker rockattityd.
Företagare ställde upp
När vi hälsar på vid lunchtid på fredagen, saknas det dessvärre fortfarande vissa detaljer. Och Besim förklarar att dessa faktiskt kommer att bli lite av rockbarens häftigaste inslag.
-Det kommer att hängas upp gitarrer och cymbaler på väggarna. Sedan ska den ena väggen målas med tatueringsmotiv och en annan med klassiska rocktermer och olika citat. Det skall även byggas en liten scen som folk kan använda för det kommer alltid finnas en gitarr att låna och lira på. I den bortre delen ska vi även ha ett biljardbord som folk får spela, förklarar Besim.
Alla dessa inslag sponsrar en rad företag med. Dessa är musikaffären Jam, färg- och tapetbutiken Colorama, tatueraren Immortal Art Tattoo och airbrushkonstnären Roland Mähl på Rolles Art.
-Man kan åstadkomma så mycket mer genom ett samarbete på detta sättet. Det är tacksamt att våra företagare ställer upp på nya idéer så här, kommenterar Besim.
Fotnot: Rockbaren har premiär lördag 28 mars. Fortsättningsvis kommer den vara öppen varje fredag och lördag.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.