Det som börjades lite på försök, har nu blivit ett färdigt koncept. I Folkets Hus källare öppnar nu en regelrätt rockbar där nostalgin får utrymme att flöda – i form av musik.-Det blir bara ”old school” hela vägen, förklarar ägaren Besim Celik och Olle Aaron från rockbandet Drinking on a Monday, som är en av två personer som skall sköta om rockbaren.
Rockbaren kommer kort och gott att kallas ”Källaren”. Här nere får alla rockfantaster sitt lystmäte av gammal klassisk rockmusik. Ägaren Besim Celik har överlåtit rockbaren åt Anders Karlsson, som bland annat arbetar med musikfestivalen KRIS, och Olle Aaron från Karlstadstrakten, som till vardags spelar i bandet Drinking on a Monday.
-Jag känner att min kunskap av rockmusik är alldeles för begränsad, varför det kändes bättre att ta in folk som verkligen förstår sig på genren, förklarar Besim.
Olle Aaron förklarar kortfattat att rockgenren visserligen är väldigt bred, men att det här går under ett och samma namn: ”Old School”. Det vill säga den gamla skolan. Och på traditionell svenska betyder det: klassiska rockartister.
-Det handlar alltså om allt från Deep Purple och Rolling Stones till AC/DC och Metallica, säger Olle.
Källaren i Folkets Hus har nu genomgått en förvandlig från ett tråkigt ”konferensrum” till en mycket omsorgsfullt inredd bar. Färgen går naturligtvis i klassiska rockfärger som svart och den gamla beprövade röda nyansen, en tapet som skriker rockattityd.
Företagare ställde upp
När vi hälsar på vid lunchtid på fredagen, saknas det dessvärre fortfarande vissa detaljer. Och Besim förklarar att dessa faktiskt kommer att bli lite av rockbarens häftigaste inslag.
-Det kommer att hängas upp gitarrer och cymbaler på väggarna. Sedan ska den ena väggen målas med tatueringsmotiv och en annan med klassiska rocktermer och olika citat. Det skall även byggas en liten scen som folk kan använda för det kommer alltid finnas en gitarr att låna och lira på. I den bortre delen ska vi även ha ett biljardbord som folk får spela, förklarar Besim.
Alla dessa inslag sponsrar en rad företag med. Dessa är musikaffären Jam, färg- och tapetbutiken Colorama, tatueraren Immortal Art Tattoo och airbrushkonstnären Roland Mähl på Rolles Art.
-Man kan åstadkomma så mycket mer genom ett samarbete på detta sättet. Det är tacksamt att våra företagare ställer upp på nya idéer så här, kommenterar Besim.
Fotnot: Rockbaren har premiär lördag 28 mars. Fortsättningsvis kommer den vara öppen varje fredag och lördag.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.