Det som börjades lite på försök, har nu blivit ett färdigt koncept. I Folkets Hus källare öppnar nu en regelrätt rockbar där nostalgin får utrymme att flöda – i form av musik.-Det blir bara ”old school” hela vägen, förklarar ägaren Besim Celik och Olle Aaron från rockbandet Drinking on a Monday, som är en av två personer som skall sköta om rockbaren.
Rockbaren kommer kort och gott att kallas ”Källaren”. Här nere får alla rockfantaster sitt lystmäte av gammal klassisk rockmusik. Ägaren Besim Celik har överlåtit rockbaren åt Anders Karlsson, som bland annat arbetar med musikfestivalen KRIS, och Olle Aaron från Karlstadstrakten, som till vardags spelar i bandet Drinking on a Monday.
-Jag känner att min kunskap av rockmusik är alldeles för begränsad, varför det kändes bättre att ta in folk som verkligen förstår sig på genren, förklarar Besim.
Olle Aaron förklarar kortfattat att rockgenren visserligen är väldigt bred, men att det här går under ett och samma namn: ”Old School”. Det vill säga den gamla skolan. Och på traditionell svenska betyder det: klassiska rockartister.
-Det handlar alltså om allt från Deep Purple och Rolling Stones till AC/DC och Metallica, säger Olle.
Källaren i Folkets Hus har nu genomgått en förvandlig från ett tråkigt ”konferensrum” till en mycket omsorgsfullt inredd bar. Färgen går naturligtvis i klassiska rockfärger som svart och den gamla beprövade röda nyansen, en tapet som skriker rockattityd.
Företagare ställde upp
När vi hälsar på vid lunchtid på fredagen, saknas det dessvärre fortfarande vissa detaljer. Och Besim förklarar att dessa faktiskt kommer att bli lite av rockbarens häftigaste inslag.
-Det kommer att hängas upp gitarrer och cymbaler på väggarna. Sedan ska den ena väggen målas med tatueringsmotiv och en annan med klassiska rocktermer och olika citat. Det skall även byggas en liten scen som folk kan använda för det kommer alltid finnas en gitarr att låna och lira på. I den bortre delen ska vi även ha ett biljardbord som folk får spela, förklarar Besim.
Alla dessa inslag sponsrar en rad företag med. Dessa är musikaffären Jam, färg- och tapetbutiken Colorama, tatueraren Immortal Art Tattoo och airbrushkonstnären Roland Mähl på Rolles Art.
-Man kan åstadkomma så mycket mer genom ett samarbete på detta sättet. Det är tacksamt att våra företagare ställer upp på nya idéer så här, kommenterar Besim.
Fotnot: Rockbaren har premiär lördag 28 mars. Fortsättningsvis kommer den vara öppen varje fredag och lördag.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.