Det som börjades lite på försök, har nu blivit ett färdigt koncept. I Folkets Hus källare öppnar nu en regelrätt rockbar där nostalgin får utrymme att flöda – i form av musik.-Det blir bara ”old school” hela vägen, förklarar ägaren Besim Celik och Olle Aaron från rockbandet Drinking on a Monday, som är en av två personer som skall sköta om rockbaren.
Rockbaren kommer kort och gott att kallas ”Källaren”. Här nere får alla rockfantaster sitt lystmäte av gammal klassisk rockmusik. Ägaren Besim Celik har överlåtit rockbaren åt Anders Karlsson, som bland annat arbetar med musikfestivalen KRIS, och Olle Aaron från Karlstadstrakten, som till vardags spelar i bandet Drinking on a Monday.
-Jag känner att min kunskap av rockmusik är alldeles för begränsad, varför det kändes bättre att ta in folk som verkligen förstår sig på genren, förklarar Besim.
Olle Aaron förklarar kortfattat att rockgenren visserligen är väldigt bred, men att det här går under ett och samma namn: ”Old School”. Det vill säga den gamla skolan. Och på traditionell svenska betyder det: klassiska rockartister.
-Det handlar alltså om allt från Deep Purple och Rolling Stones till AC/DC och Metallica, säger Olle.
Källaren i Folkets Hus har nu genomgått en förvandlig från ett tråkigt ”konferensrum” till en mycket omsorgsfullt inredd bar. Färgen går naturligtvis i klassiska rockfärger som svart och den gamla beprövade röda nyansen, en tapet som skriker rockattityd.
Företagare ställde upp
När vi hälsar på vid lunchtid på fredagen, saknas det dessvärre fortfarande vissa detaljer. Och Besim förklarar att dessa faktiskt kommer att bli lite av rockbarens häftigaste inslag.
-Det kommer att hängas upp gitarrer och cymbaler på väggarna. Sedan ska den ena väggen målas med tatueringsmotiv och en annan med klassiska rocktermer och olika citat. Det skall även byggas en liten scen som folk kan använda för det kommer alltid finnas en gitarr att låna och lira på. I den bortre delen ska vi även ha ett biljardbord som folk får spela, förklarar Besim.
Alla dessa inslag sponsrar en rad företag med. Dessa är musikaffären Jam, färg- och tapetbutiken Colorama, tatueraren Immortal Art Tattoo och airbrushkonstnären Roland Mähl på Rolles Art.
-Man kan åstadkomma så mycket mer genom ett samarbete på detta sättet. Det är tacksamt att våra företagare ställer upp på nya idéer så här, kommenterar Besim.
Fotnot: Rockbaren har premiär lördag 28 mars. Fortsättningsvis kommer den vara öppen varje fredag och lördag.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.