PRESSMEDDELANDE. Susanne Karlsson (C) avsäger sig sitt uppdrag som ordförande i socialnämnden. Hon väljer också att avsäga sig uppdraget som kommunalråd för Centerpartiet i Lindesbergs kommun. Detta meddelar man i ett pressmeddelande under torsdagen.
-Jag är tacksam för de år jag varit en del av arbetet inom socialförvaltningen i Lindesbergs kommun, men nu behöver jag prioritera min hälsa, familj och mina vänner och väljer därför att avgå som ordförande.
Susanne Karlsson har varit ordförande i socialnämnden sedan 2015. Under hennes tid har bland annat ett nytt LSS boende ”Rönnliden” invigts. Andra större projekt är införandet av nyckelfri hemtjänst samt nya Hemtjänstens hus ”Kärnan”.
I samband med det här avsäger sig även John Omoomian (S) sitt uppdrag som vice ordförande i socialnämnden.
– Jag väljer att lämna uppdraget som vice ordförande i socialnämnden för att den nya ordföranden ska få möjlighet att sätta sin prägel på kommande arbete.
Beslut om att godkänna Susanne Karlsson och John Omoomians avsägelse, samt beslut om ny ordförande och vice ordförande tas på kommunfullmäktiges sammanträde måndag 15 april kl. 17.00.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.