Kristdemokraternas ordförande, Markus Lundin, och vice ordförande, Margareta Andergard, föreslår inrättande av en dietisttjänst inom äldreomsorgen i Lindesbergs kommun. Detta för att måltiderna som serveras de äldre skall garantera ett ordentligt näringsvärde för individens behov och välmående. KD lutar sig bland annat mot en ny rapport från Livsmedelsverket, som visar att brister finns på området inom den kommunala äldreomsorgen – att undernäring är vanligt förekommande.
Kristdemokraternas motion i sin helhet publiceras nedan:
Måltider är en del av allas vardag. De skapar sociala sammanhang och ökar livskvalitén och är en viktig del av vård och omsorg. Arbetet kring mat och näring är en integrerad del av vård och omsorg och ska präglas av kvalitetstänkande på alla nivåer. Måltiden inom äldreomsorgen har stor betydelse för de äldres livskvalitet och behöver utformas utifrån den äldres individuella behov och önskemål.
En ny rapport från livsmedelverket (22-01-19) visar att äldre inom kommunal äldreomsorg får för lite mat och att undernäring är vanligt.
Orsaken kan vara komplexa vård- och sjukdomsbilder, att maten inte är anpassad för den enskilde eller att måltidssituationen inte är optimal.
Måltidssituationen ska vara trevlig och andas värme och omsorg.
En dietists arbete sker mycket i samarbete med andra personalgrupper inom vården och handlar mycket om utbildning, inspiration och rådgivning till personal. Implementering av metoder och verktyg inom mat och måltider för att underlätta kostintaget är också en viktig uppgift för en dietist.
Nutritionsfrågan inom äldreomsorgen behöver få högre status.
Med stöd av ovanstående föreslår Kristdemokraterna
att en tjänst som dietist inrättas inom äldreomsorgen
Markus Lundin
Margareta Andergard
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.