Kristdemokraternas ordförande, Markus Lundin, och vice ordförande, Margareta Andergard, föreslår inrättande av en dietisttjänst inom äldreomsorgen i Lindesbergs kommun. Detta för att måltiderna som serveras de äldre skall garantera ett ordentligt näringsvärde för individens behov och välmående. KD lutar sig bland annat mot en ny rapport från Livsmedelsverket, som visar att brister finns på området inom den kommunala äldreomsorgen – att undernäring är vanligt förekommande.
Kristdemokraternas motion i sin helhet publiceras nedan:
Måltider är en del av allas vardag. De skapar sociala sammanhang och ökar livskvalitén och är en viktig del av vård och omsorg. Arbetet kring mat och näring är en integrerad del av vård och omsorg och ska präglas av kvalitetstänkande på alla nivåer. Måltiden inom äldreomsorgen har stor betydelse för de äldres livskvalitet och behöver utformas utifrån den äldres individuella behov och önskemål.
En ny rapport från livsmedelverket (22-01-19) visar att äldre inom kommunal äldreomsorg får för lite mat och att undernäring är vanligt.
Orsaken kan vara komplexa vård- och sjukdomsbilder, att maten inte är anpassad för den enskilde eller att måltidssituationen inte är optimal.
Måltidssituationen ska vara trevlig och andas värme och omsorg.
En dietists arbete sker mycket i samarbete med andra personalgrupper inom vården och handlar mycket om utbildning, inspiration och rådgivning till personal. Implementering av metoder och verktyg inom mat och måltider för att underlätta kostintaget är också en viktig uppgift för en dietist.
Nutritionsfrågan inom äldreomsorgen behöver få högre status.
Med stöd av ovanstående föreslår Kristdemokraterna
att en tjänst som dietist inrättas inom äldreomsorgen
Markus Lundin
 Margareta Andergard
 
	    
    
        I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
    
 
    
        Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
    
 
    
        Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade pumpor och ”bus eller godis” står i centrum. Nu går polisen ut med några tänkvärda ord inför helgens firande – råd som är värda att ta till sig för att ge alla en riktigt fin och trygg Halloween.
    
 
    
        På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
    
 
    
        INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.
    
 
    
        Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.
    
 
    
        Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyhögt och nästan alla svarade också rätt på tävlingsfrågan.
    
 
    
        Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.