Kristdemokraternas ordförande, Markus Lundin, och vice ordförande, Margareta Andergard, föreslår inrättande av en dietisttjänst inom äldreomsorgen i Lindesbergs kommun. Detta för att måltiderna som serveras de äldre skall garantera ett ordentligt näringsvärde för individens behov och välmående. KD lutar sig bland annat mot en ny rapport från Livsmedelsverket, som visar att brister finns på området inom den kommunala äldreomsorgen – att undernäring är vanligt förekommande.
Kristdemokraternas motion i sin helhet publiceras nedan:
Måltider är en del av allas vardag. De skapar sociala sammanhang och ökar livskvalitén och är en viktig del av vård och omsorg. Arbetet kring mat och näring är en integrerad del av vård och omsorg och ska präglas av kvalitetstänkande på alla nivåer. Måltiden inom äldreomsorgen har stor betydelse för de äldres livskvalitet och behöver utformas utifrån den äldres individuella behov och önskemål.
En ny rapport från livsmedelverket (22-01-19) visar att äldre inom kommunal äldreomsorg får för lite mat och att undernäring är vanligt.
Orsaken kan vara komplexa vård- och sjukdomsbilder, att maten inte är anpassad för den enskilde eller att måltidssituationen inte är optimal.
Måltidssituationen ska vara trevlig och andas värme och omsorg.
En dietists arbete sker mycket i samarbete med andra personalgrupper inom vården och handlar mycket om utbildning, inspiration och rådgivning till personal. Implementering av metoder och verktyg inom mat och måltider för att underlätta kostintaget är också en viktig uppgift för en dietist.
Nutritionsfrågan inom äldreomsorgen behöver få högre status.
Med stöd av ovanstående föreslår Kristdemokraterna
att en tjänst som dietist inrättas inom äldreomsorgen
Markus Lundin
Margareta Andergard
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.