Städföretaget Kixon i Lindesberg utökar verksamhetskonceptet med så kallad hemservice. Hemservice efterliknar den traditionella hemtjänsten men ger kunden mycket mer valfrihet att själv välja vem som skall utföra tjänsterna samt hur ofta.-Jag tror att förbluffande många är i behov av dessa tjänster så jag tror starkt på det här, säger Kicki Westergren på Kixon.
Från och med den första juli kan avdrag (halva priset) på hushållsnäratjänster göras direkt hos företaget som utför tjänsterna, precis som med ROT-avdraget när byggfirman skall ha betalt för arbetet. Hemservice innefattar en lång rad tjänster som t ex matlagning, stryka kläder, byta gardiner, tvätthjälp, städhjälp och mycket mer.
-Det här kommer naturligtvis innebära att fler får råd att köpa dessa tjänster eftersom prisskillnaden blir ganska stor. Sedan att kunden kan göra avdrag direkt är jättebra, för det innebär att kunden inte längre behöver ligga ute med kostnaden i väntan på skattepengarna. Det har ju inte alla råd med heller, säger Kicki.
Valfrihet och kostnad – dessa två grundläggande faktorer tror Kicki Westergren är direkt avgörande för de allra flesta människor oavsett ålder. För hemservicen är inte enbart att jämföra med ”hemtjänst”.
-Barnfamiljer har ju i regel väldigt lite tid över för vanliga hushållssysslor och det kan ju göra att t ex städning eller tvätten ofta skjuts på lite längre än man kanske egentligen vill, avslutar hon.
Inget storstadsfenomen
Kixon är verksam på flera orter i landet, bland annat i Stockholm. Tidigare talades det mest om att det var i just storstäderna som hushållsnäratjänster skulle slå. Dock har det visat sig vara tvärtom. Kixons största framgångar har skördats just i Lindesberg och går nu starkast fram bland de totalt sex orter man är etablerad på.
Kixon på nätet
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.