Städföretaget Kixon i Lindesberg utökar verksamhetskonceptet med så kallad hemservice. Hemservice efterliknar den traditionella hemtjänsten men ger kunden mycket mer valfrihet att själv välja vem som skall utföra tjänsterna samt hur ofta.-Jag tror att förbluffande många är i behov av dessa tjänster så jag tror starkt på det här, säger Kicki Westergren på Kixon.
Från och med den första juli kan avdrag (halva priset) på hushållsnäratjänster göras direkt hos företaget som utför tjänsterna, precis som med ROT-avdraget när byggfirman skall ha betalt för arbetet. Hemservice innefattar en lång rad tjänster som t ex matlagning, stryka kläder, byta gardiner, tvätthjälp, städhjälp och mycket mer.
-Det här kommer naturligtvis innebära att fler får råd att köpa dessa tjänster eftersom prisskillnaden blir ganska stor. Sedan att kunden kan göra avdrag direkt är jättebra, för det innebär att kunden inte längre behöver ligga ute med kostnaden i väntan på skattepengarna. Det har ju inte alla råd med heller, säger Kicki.
Valfrihet och kostnad – dessa två grundläggande faktorer tror Kicki Westergren är direkt avgörande för de allra flesta människor oavsett ålder. För hemservicen är inte enbart att jämföra med ”hemtjänst”.
-Barnfamiljer har ju i regel väldigt lite tid över för vanliga hushållssysslor och det kan ju göra att t ex städning eller tvätten ofta skjuts på lite längre än man kanske egentligen vill, avslutar hon.
Inget storstadsfenomen
Kixon är verksam på flera orter i landet, bland annat i Stockholm. Tidigare talades det mest om att det var i just storstäderna som hushållsnäratjänster skulle slå. Dock har det visat sig vara tvärtom. Kixons största framgångar har skördats just i Lindesberg och går nu starkast fram bland de totalt sex orter man är etablerad på.
Kixon på nätet
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.