Som vi kunde berätta sent igår kväll, vann LIF Lindesberg premiärmatchen i elitserien mot LUGI, samtidigt som Lindlövens IF spelade och vann säsongens första hemmamatch mot Arboga. Elitseriekillarna gjorde en kanonmatch, men det var ändå division 1-killarna kvar i Linde som stod för kvällens bragd.
Lindlöven såg länge ut att tappa viktiga poäng när Arboga jobbade fram två mål mot noll under de två första perioderna. Men i pausen mot tredje och sista perioden, tog Tomas Östlund tag i killarna och pratade om vad som krävdes för att vända på steken. Kvar på läktaren satt cirka 400 åskådare som troligtvis redan hade gett upp hoppet denna afton. Men Löven hade alltså inte gett upp matchen.
-Nej, vi har ett mycket starkt lag men det gäller att alla vågar gå på och ta initiativ också, att våga gå in i närkamper och in i deras zon. Det är då vi spelar med all den kraft vi faktiskt har – och då ger det utdelning därefter, förklarar Löventränaren Östlund.
Och utdelning blev det. Med råge. Kanske gjorde Löven sin starkaste återhämtning någonsin under de sista 20 minuterna av matchen. Från att ligga under med en fattig nolla på måltavlan gick man till kungar på isen och spelade ut Arboga totalt. Allt började med ett tidigt powerplay där Joakim Olsson Fromell förvaltade läget och gav laget sitt första mål. Därefter rasslade det till fyra gånger till innan krutröken lade sig över nejden. Allt under en och samma period – i underläge och mot ett starkt motstånd.
-Det är jätteskönt och otroligt roligt att se när laget spela så här och det höjer ju killarna flera snäpp inför kommande matcher, kommenterar Östlund.
Nästa match blir också en ”svår” match då Valbo väntar på deras hemmaarena. Matchen spelas nu på söndag.
Killarna som fixade 0-2-läge till 5-2-vinst är följande:
Joakim Olsson Fromell
Marcus Hjelm
Daniel Wallén
Jimmy Ögren
Marcus Eriksson
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.