Som vi kunde berätta sent igår kväll, vann LIF Lindesberg premiärmatchen i elitserien mot LUGI, samtidigt som Lindlövens IF spelade och vann säsongens första hemmamatch mot Arboga. Elitseriekillarna gjorde en kanonmatch, men det var ändå division 1-killarna kvar i Linde som stod för kvällens bragd.
Lindlöven såg länge ut att tappa viktiga poäng när Arboga jobbade fram två mål mot noll under de två första perioderna. Men i pausen mot tredje och sista perioden, tog Tomas Östlund tag i killarna och pratade om vad som krävdes för att vända på steken. Kvar på läktaren satt cirka 400 åskådare som troligtvis redan hade gett upp hoppet denna afton. Men Löven hade alltså inte gett upp matchen.
-Nej, vi har ett mycket starkt lag men det gäller att alla vågar gå på och ta initiativ också, att våga gå in i närkamper och in i deras zon. Det är då vi spelar med all den kraft vi faktiskt har – och då ger det utdelning därefter, förklarar Löventränaren Östlund.
Och utdelning blev det. Med råge. Kanske gjorde Löven sin starkaste återhämtning någonsin under de sista 20 minuterna av matchen. Från att ligga under med en fattig nolla på måltavlan gick man till kungar på isen och spelade ut Arboga totalt. Allt började med ett tidigt powerplay där Joakim Olsson Fromell förvaltade läget och gav laget sitt första mål. Därefter rasslade det till fyra gånger till innan krutröken lade sig över nejden. Allt under en och samma period – i underläge och mot ett starkt motstånd.
-Det är jätteskönt och otroligt roligt att se när laget spela så här och det höjer ju killarna flera snäpp inför kommande matcher, kommenterar Östlund.
Nästa match blir också en ”svår” match då Valbo väntar på deras hemmaarena. Matchen spelas nu på söndag.
Killarna som fixade 0-2-läge till 5-2-vinst är följande:
Joakim Olsson Fromell
Marcus Hjelm
Daniel Wallén
Jimmy Ögren
Marcus Eriksson
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.