Som vi kunde berätta sent igår kväll, vann LIF Lindesberg premiärmatchen i elitserien mot LUGI, samtidigt som Lindlövens IF spelade och vann säsongens första hemmamatch mot Arboga. Elitseriekillarna gjorde en kanonmatch, men det var ändå division 1-killarna kvar i Linde som stod för kvällens bragd.
Lindlöven såg länge ut att tappa viktiga poäng när Arboga jobbade fram två mål mot noll under de två första perioderna. Men i pausen mot tredje och sista perioden, tog Tomas Östlund tag i killarna och pratade om vad som krävdes för att vända på steken. Kvar på läktaren satt cirka 400 åskådare som troligtvis redan hade gett upp hoppet denna afton. Men Löven hade alltså inte gett upp matchen.
-Nej, vi har ett mycket starkt lag men det gäller att alla vågar gå på och ta initiativ också, att våga gå in i närkamper och in i deras zon. Det är då vi spelar med all den kraft vi faktiskt har – och då ger det utdelning därefter, förklarar Löventränaren Östlund.
Och utdelning blev det. Med råge. Kanske gjorde Löven sin starkaste återhämtning någonsin under de sista 20 minuterna av matchen. Från att ligga under med en fattig nolla på måltavlan gick man till kungar på isen och spelade ut Arboga totalt. Allt började med ett tidigt powerplay där Joakim Olsson Fromell förvaltade läget och gav laget sitt första mål. Därefter rasslade det till fyra gånger till innan krutröken lade sig över nejden. Allt under en och samma period – i underläge och mot ett starkt motstånd.
-Det är jätteskönt och otroligt roligt att se när laget spela så här och det höjer ju killarna flera snäpp inför kommande matcher, kommenterar Östlund.
Nästa match blir också en ”svår” match då Valbo väntar på deras hemmaarena. Matchen spelas nu på söndag.
Killarna som fixade 0-2-läge till 5-2-vinst är följande:
Joakim Olsson Fromell
Marcus Hjelm
Daniel Wallén
Jimmy Ögren
Marcus Eriksson
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”