Som vi kunde berätta sent igår kväll, vann LIF Lindesberg premiärmatchen i elitserien mot LUGI, samtidigt som Lindlövens IF spelade och vann säsongens första hemmamatch mot Arboga. Elitseriekillarna gjorde en kanonmatch, men det var ändå division 1-killarna kvar i Linde som stod för kvällens bragd.
Lindlöven såg länge ut att tappa viktiga poäng när Arboga jobbade fram två mål mot noll under de två första perioderna. Men i pausen mot tredje och sista perioden, tog Tomas Östlund tag i killarna och pratade om vad som krävdes för att vända på steken. Kvar på läktaren satt cirka 400 åskådare som troligtvis redan hade gett upp hoppet denna afton. Men Löven hade alltså inte gett upp matchen.
-Nej, vi har ett mycket starkt lag men det gäller att alla vågar gå på och ta initiativ också, att våga gå in i närkamper och in i deras zon. Det är då vi spelar med all den kraft vi faktiskt har – och då ger det utdelning därefter, förklarar Löventränaren Östlund.
Och utdelning blev det. Med råge. Kanske gjorde Löven sin starkaste återhämtning någonsin under de sista 20 minuterna av matchen. Från att ligga under med en fattig nolla på måltavlan gick man till kungar på isen och spelade ut Arboga totalt. Allt började med ett tidigt powerplay där Joakim Olsson Fromell förvaltade läget och gav laget sitt första mål. Därefter rasslade det till fyra gånger till innan krutröken lade sig över nejden. Allt under en och samma period – i underläge och mot ett starkt motstånd.
-Det är jätteskönt och otroligt roligt att se när laget spela så här och det höjer ju killarna flera snäpp inför kommande matcher, kommenterar Östlund.
Nästa match blir också en ”svår” match då Valbo väntar på deras hemmaarena. Matchen spelas nu på söndag.
Killarna som fixade 0-2-läge till 5-2-vinst är följande:
Joakim Olsson Fromell
Marcus Hjelm
Daniel Wallén
Jimmy Ögren
Marcus Eriksson
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.