Som vi kunde berätta sent igår kväll, vann LIF Lindesberg premiärmatchen i elitserien mot LUGI, samtidigt som Lindlövens IF spelade och vann säsongens första hemmamatch mot Arboga. Elitseriekillarna gjorde en kanonmatch, men det var ändå division 1-killarna kvar i Linde som stod för kvällens bragd.
Lindlöven såg länge ut att tappa viktiga poäng när Arboga jobbade fram två mål mot noll under de två första perioderna. Men i pausen mot tredje och sista perioden, tog Tomas Östlund tag i killarna och pratade om vad som krävdes för att vända på steken. Kvar på läktaren satt cirka 400 åskådare som troligtvis redan hade gett upp hoppet denna afton. Men Löven hade alltså inte gett upp matchen.
-Nej, vi har ett mycket starkt lag men det gäller att alla vågar gå på och ta initiativ också, att våga gå in i närkamper och in i deras zon. Det är då vi spelar med all den kraft vi faktiskt har – och då ger det utdelning därefter, förklarar Löventränaren Östlund.
Och utdelning blev det. Med råge. Kanske gjorde Löven sin starkaste återhämtning någonsin under de sista 20 minuterna av matchen. Från att ligga under med en fattig nolla på måltavlan gick man till kungar på isen och spelade ut Arboga totalt. Allt började med ett tidigt powerplay där Joakim Olsson Fromell förvaltade läget och gav laget sitt första mål. Därefter rasslade det till fyra gånger till innan krutröken lade sig över nejden. Allt under en och samma period – i underläge och mot ett starkt motstånd.
-Det är jätteskönt och otroligt roligt att se när laget spela så här och det höjer ju killarna flera snäpp inför kommande matcher, kommenterar Östlund.
Nästa match blir också en ”svår” match då Valbo väntar på deras hemmaarena. Matchen spelas nu på söndag.
Killarna som fixade 0-2-läge till 5-2-vinst är följande:
Joakim Olsson Fromell
Marcus Hjelm
Daniel Wallén
Jimmy Ögren
Marcus Eriksson
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.