Hotelltrion Erik, Johan och Mårten arrangerade deras absolut sista festkvällar på hotellet på juldagen och annandagen. Nu lämnar de över stafettpinnen åt Hotell i Bergslagen som skall driva verksamheten från och med 1 januari.-Det känns bra men samtidigt tråkigt att det är över, kommenterar Mårten Karlsson.
Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan 2005. Efter årsskiftet kommer de åter att husera i Restaurang Golfbiten, den omåttligt populära restaurangen på golfbanan som trion drev med framgång innan de köpte stadshotellet.
-Allt är klart med Linde Golfklubb nu, så vi räknar med att öppna restaurangen någon gång i mitten av april. Det ska bli riktigt kul att jobba där igen, säger Mårten och avslöjar att man har planer för mer än bara luncher på menyn.
-Vi kommer att arrangera grillkvällar på sommaren med livemusik och sådant som hör dessa tillställningar till, förklarar han.
Juldagen och annandagen blev trion sista bidrag till nöjeslivet via den befintliga verksamheten. Omkring 800 personer besökte discokvällarna under dagarna två och passade på att avtacka trion för deras insatser.
-Det är med dubbla känslor vi tackar för oss och vår tid på hotellet, det känns både bra och lite tråkigt så att säga. Vi har ju trots allt hållit på i några år nu.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.