Hotelltrion Erik, Johan och Mårten arrangerade deras absolut sista festkvällar på hotellet på juldagen och annandagen. Nu lämnar de över stafettpinnen åt Hotell i Bergslagen som skall driva verksamheten från och med 1 januari.-Det känns bra men samtidigt tråkigt att det är över, kommenterar Mårten Karlsson.
Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan 2005. Efter årsskiftet kommer de åter att husera i Restaurang Golfbiten, den omåttligt populära restaurangen på golfbanan som trion drev med framgång innan de köpte stadshotellet.
-Allt är klart med Linde Golfklubb nu, så vi räknar med att öppna restaurangen någon gång i mitten av april. Det ska bli riktigt kul att jobba där igen, säger Mårten och avslöjar att man har planer för mer än bara luncher på menyn.
-Vi kommer att arrangera grillkvällar på sommaren med livemusik och sådant som hör dessa tillställningar till, förklarar han.
Juldagen och annandagen blev trion sista bidrag till nöjeslivet via den befintliga verksamheten. Omkring 800 personer besökte discokvällarna under dagarna två och passade på att avtacka trion för deras insatser.
-Det är med dubbla känslor vi tackar för oss och vår tid på hotellet, det känns både bra och lite tråkigt så att säga. Vi har ju trots allt hållit på i några år nu.
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.