Hotelltrion Erik, Johan och Mårten arrangerade deras absolut sista festkvällar på hotellet på juldagen och annandagen. Nu lämnar de över stafettpinnen åt Hotell i Bergslagen som skall driva verksamheten från och med 1 januari.-Det känns bra men samtidigt tråkigt att det är över, kommenterar Mårten Karlsson.
Erik Pettersson, Johan Kreij och Mårten Karlsson har drivit Lindesbergs Stadshotell sedan 2005. Efter årsskiftet kommer de åter att husera i Restaurang Golfbiten, den omåttligt populära restaurangen på golfbanan som trion drev med framgång innan de köpte stadshotellet.
-Allt är klart med Linde Golfklubb nu, så vi räknar med att öppna restaurangen någon gång i mitten av april. Det ska bli riktigt kul att jobba där igen, säger Mårten och avslöjar att man har planer för mer än bara luncher på menyn.
-Vi kommer att arrangera grillkvällar på sommaren med livemusik och sådant som hör dessa tillställningar till, förklarar han.
Juldagen och annandagen blev trion sista bidrag till nöjeslivet via den befintliga verksamheten. Omkring 800 personer besökte discokvällarna under dagarna två och passade på att avtacka trion för deras insatser.
-Det är med dubbla känslor vi tackar för oss och vår tid på hotellet, det känns både bra och lite tråkigt så att säga. Vi har ju trots allt hållit på i några år nu.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.