I måndags öppnade en ny frisörsalong upp i den före detta Solgunslokalen. Efter tre år som inhyrd vill Anna Gustafsson testa lyckan som egen företagare, och med sig på resan har hon Felicia Andersson, diplomerad nagelteknolog. – Vi är bra på det vi gör, och jag älskar att gå till jobbet, jag längtar efter att få gå hit, säger Anna Gustafsson.
Solguns Optik flyttade till lokalen bredvid och den mysiga lokalen med lågt, skevt tak som de lämnade efter sig behövde inte stå tom länge. I måndags slog portarna officiellt upp och Anna Gustafsson välkomnar gamla som nya kunder till hennes frisörsalong, Salong G. Anna är en tjugofyraåring med rötterna i Lindesberg. Hon utbildade sig till frisör på en privatskola i Borlänge och har nu jobbat som det i tre år, men då hyrt en stol på en annan salong. När den salongen tackade för sig såg Anna genast sin chans.
– Jag har fått kött på benen och kände mig sugen på att starta eget. Man får fler möjligheter, man kan ha fler frisörer, nageltjej, massör, ja, man får möjlighet att erbjuda kunderna mer. Tanken är att kunna ha ett helt skönhetscompani, det är drömmen. Men man måste börja någonstans och det här är en bra start. Det var toppen att börja med att hyra stol, men nu kände jag att det var dags att göra något eget, berättar Anna.
Från starten har Anna med sig Felicia Andersson, diplomerad nagelteknolog som, liksom Anna, redan hunnit skapa en stabil kundkrets. Felicia gick stylist på gymnasiet och valde då att inrikta sig på just naglar. Hon har fram tills nu drivit eget företag på hemmaplan och erbjuder fantastiska naglar med alla tänkbara dekorationer. Men också hon vill utvecklas:
– Jag har även planer på att lära mig fransförlängning inom ett år, avslöjar Felicia.

Felicia Andersson fixar snygga naglar.
Den sjunde till åttonde mars får salongen dessutom besök av en tjej från Stockholm som bleker tänderna, något man planerar ska återkomma med jämna mellanrum. Och för att kunderna då inte ska behöva ligga med gapet framme i fönstren, drar man fördel av de flera rum som lokalen tillhandahåller. I övrigt är Anna nöjd med lokalens plats.
– Det är bra läge, människor går förbi här och det är mysiga lokaler, säger Anna och Felicia tillägger:
– Folk ser att det har hänt något nytt här!
Båda tjejerna brinner för det de gör och för dem båda är den sociala biten en stor del av deras arbete.
– Vi är bra på det vi gör, och jag älskar att gå till jobbet, jag längtar efter att få gå hit. Jag började från att ha några få kunder i veckan till nu när det ofta är fullbokat. Det är mer än bara klippa och göra naglar, vi pratar med varandras kunder och knyter kontakter. Jag älskar att pratar med människor!, säger Anna.
– Jag tror det lyser igenom att vi tycker om att vara här, konstaterar Felicia.

Även Annas hund Lexus får vara med, han välkomnar kunderna.
Så småningom vill Anna få in någon mer frisör, stolar finns det redan.
– Gärna någon ung som kommer direkt från skolan, som jag gjorde, att jag får ge någon den möjligheten. Det är inte så lätt att få plats någonstans.
Salongens öppettider anpassar man i det längsta efter kundernas önskan.
– Vi styr efter kunderna, ibland blir det en kortare dag, ibland längre dag, det är beroende på kunderna, avslutar Anna.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.