I måndags öppnade en ny frisörsalong upp i den före detta Solgunslokalen. Efter tre år som inhyrd vill Anna Gustafsson testa lyckan som egen företagare, och med sig på resan har hon Felicia Andersson, diplomerad nagelteknolog. – Vi är bra på det vi gör, och jag älskar att gå till jobbet, jag längtar efter att få gå hit, säger Anna Gustafsson.
Solguns Optik flyttade till lokalen bredvid och den mysiga lokalen med lågt, skevt tak som de lämnade efter sig behövde inte stå tom länge. I måndags slog portarna officiellt upp och Anna Gustafsson välkomnar gamla som nya kunder till hennes frisörsalong, Salong G. Anna är en tjugofyraåring med rötterna i Lindesberg. Hon utbildade sig till frisör på en privatskola i Borlänge och har nu jobbat som det i tre år, men då hyrt en stol på en annan salong. När den salongen tackade för sig såg Anna genast sin chans.
– Jag har fått kött på benen och kände mig sugen på att starta eget. Man får fler möjligheter, man kan ha fler frisörer, nageltjej, massör, ja, man får möjlighet att erbjuda kunderna mer. Tanken är att kunna ha ett helt skönhetscompani, det är drömmen. Men man måste börja någonstans och det här är en bra start. Det var toppen att börja med att hyra stol, men nu kände jag att det var dags att göra något eget, berättar Anna.
Från starten har Anna med sig Felicia Andersson, diplomerad nagelteknolog som, liksom Anna, redan hunnit skapa en stabil kundkrets. Felicia gick stylist på gymnasiet och valde då att inrikta sig på just naglar. Hon har fram tills nu drivit eget företag på hemmaplan och erbjuder fantastiska naglar med alla tänkbara dekorationer. Men också hon vill utvecklas:
– Jag har även planer på att lära mig fransförlängning inom ett år, avslöjar Felicia.

Felicia Andersson fixar snygga naglar.
Den sjunde till åttonde mars får salongen dessutom besök av en tjej från Stockholm som bleker tänderna, något man planerar ska återkomma med jämna mellanrum. Och för att kunderna då inte ska behöva ligga med gapet framme i fönstren, drar man fördel av de flera rum som lokalen tillhandahåller. I övrigt är Anna nöjd med lokalens plats.
– Det är bra läge, människor går förbi här och det är mysiga lokaler, säger Anna och Felicia tillägger:
– Folk ser att det har hänt något nytt här!
Båda tjejerna brinner för det de gör och för dem båda är den sociala biten en stor del av deras arbete.
– Vi är bra på det vi gör, och jag älskar att gå till jobbet, jag längtar efter att få gå hit. Jag började från att ha några få kunder i veckan till nu när det ofta är fullbokat. Det är mer än bara klippa och göra naglar, vi pratar med varandras kunder och knyter kontakter. Jag älskar att pratar med människor!, säger Anna.
– Jag tror det lyser igenom att vi tycker om att vara här, konstaterar Felicia.

Även Annas hund Lexus får vara med, han välkomnar kunderna.
Så småningom vill Anna få in någon mer frisör, stolar finns det redan.
– Gärna någon ung som kommer direkt från skolan, som jag gjorde, att jag får ge någon den möjligheten. Det är inte så lätt att få plats någonstans.
Salongens öppettider anpassar man i det längsta efter kundernas önskan.
– Vi styr efter kunderna, ibland blir det en kortare dag, ibland längre dag, det är beroende på kunderna, avslutar Anna.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.