När obehöriga tar sig in på ett ställverk utsätter de sig för direkt livsfara. Men det är när de utsätter andra för denna risk som det blir riktigt otäckt. Ett stort hål i ett staket vid ställverket i Fanthyttan upptäcktes nyligen. Ett hål som innebar att lekande barn i området enkelt hade kunnat gå in där – omedvetna om riskerna.
Klottrarna kom förberedda med något att klippa upp staketet med och knallade sedan oberört in på ställverkets område. Skadegörelser som klotter på ställverk är alltid mycket allvarligt, men i detta fall ser man extra allvarligt på saken eftersom man utsatt andra för direkt livsfara.
-De har ju inte bara utsatt sig själva för riskerna. Tänk om inte det här hade upptäckts i tid och några småbarn gått in genom staketet och lekt där. Man ryser bara vid tanken om vad som hade kunnat hända, kommenterar Linde Energis VD, Bengt-Åke Selander.
Tillsynen av ställverken är inte tillräcklig när åverkan sker på detta vis. Det finns inte resurser för dagliga kontroller helt enkelt. Hade inte denna händelse upptäckts av boende i området, så hade ställverket kunnat stå ”öppet” i många dagar innan driftansvarig för Linde Energi upptäckt det. Det är av den anledningen man vill markera hur allvarlig situationen var då staketet klippts upp och lämnats på detta sätt.
Klottret på ställverket har varit omfattande. Två sprayburkar har hittats på området.
Polisen kommer nu att kunna ta del av ett bildmaterial som Linde Energi dokumenterat av skadegörelsen i Fanthyttan. Dessutom uppger polisen att det finns en del bra uppgifter att arbeta med gällande fallet.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.