Nu drar en ny säsong av klubbscenen igång i Lindesberg och frontmannen, Christer Pilblad, siar om att höstens högtryck på klubbarna fortsätter i samma anda på det nya året. Speciellt för draken i sammanhanget: Klubb Ba´Rock.-Det är sjätte säsongen med Klubb Ba´Rock och jag är ganska övertygad om att det blir tryck på klubben även i år, säger han.
Kommande helg är totalt fullproppad med musikaliska nöjesakter i Lindesbergs stad. Helgen inleds med en trashmetalkonsert i musikhuset Hillstreet på fredagskvällen följt av en lördag som erbjuder två klubbar samt en dansafton med bandet Nova.
-Det händer mycket i Lindesberg just nu, ler Pilblad.
Christer Pilblad är en av flera eldsjälar i stan som jobbar hårt för ett levande nöjesliv. Nu klubbar han igång säsongen han verkar för, vilket innebär premiär för tre populära klubbar.
-Först ut är ”Klubb Underground”, vår metalklubb som arrangeras i Folkans rockbar i källaren. Vi har även rockabilly-klubben ”John Doe Rockabilly” samma kväll på Bistro Bellman. Den klubben är egentligen inte vår egen utan arrangeras i samarbete med Hans ”Basse” Eriksson. Vi står för det ljudtekniska helt enkelt, poängterar Pilblad.
På Bellmans rockabillyscen är det bandet ”The Sideoilers” som har fått äran att dra igång säsongen. Bandmedlemmen Lars Haglund beskriver deras musik som torparrock lite spontant med anledning av deras hemsäte i östra kommundelen i Grönboskogarna.
-Vi spelar rock ´n roll med influenser av Elvis, Johnny Cash, Chuck Berry med flera, förtydligar Lars.
Redan nästa lördag sker ännu en klubbpremiär och det kanske blir den tyngsta i sammanhanget. Det har då blivit dags för den sjätte säsongen av rockklubben ”Klubb Ba´Rock”.
-Klubben har blivit en långkörare och det hade jag inte riktigt räknat med när vi drog igång hösten 2006. Den har gått riktigt bra förutom en svacka vi hade under lågkonjunkturen 2008, men folk återvände redan följande säsong och nu senast låg vi på topp igen. Klubben drar fullt hus och det hoppas vi att den fortsätter att göra även nu, säger Christer Pilblad.
Fotnot: Dansaftonen med Nova ingår ej i klubbkonceptet utan arrangeras av Folkan #13. Denna vecka hade Hillstreet även premiär för konceptet Open Mike Café som arrangeras varje onsdagskväll. Open Mike Café är kortfattat en öppen scen för alla som önskar uppträda inför publik. ”Det är bara att kliva upp” är mottot.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.