Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman
Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
I många andra kommuner kallas insatsen demensteam, men här har man valt namnet kognitivt stödteam, för att kunna inkludera och hjälpa personer redan innan de har fått en demensdiagnos. Här kan man exempelvis få hjälp att komma igång med en utredning, men även större hjälpinsatser för patienter som är i behov av det.
– Patienterna ska kunna behålla sin självständighet så länge som möjligt, och vi hoppas att man tar kontakt innan problemen blir för stora. Men vi finns givetvis även för de som har stora hjälpbehov, där sjukdomen gått längre, berättar Elene.
Foto: Camilla Lagerman
För personer som exempelvis nyligen fått en demensdiagnos kan Linda bistå med information om vilket stöd som finns, vart man kan vända sig och vara ett samtalsstöd för både personen med kognitiv svikt och för anhöriga. Det mest värdefulla är dock att patienterna får en etablerad kontakt, där det alltid finns någon att fråga om hjälp.
– För många är det bara vetskapen om att någon vet om att de finns, att det finns någon som följer upp och håller koll. Det har saknats någon som fångar upp efter man fått en diagnos, och samtalsstöd är en viktig bit, det är ändå en sjukdom man kommer få leva med och som kommer att förändra en, förklarar samordnare Linda Gerstel.
I teamet ingår, förutom Linda, även anhörigstödjare, vårdsamordnare, arbetsterapeut och biståndshandläggare. Lindas roll som samordnare är bland annat att förmedla mellan de olika professionerna, så att personerna får rätt insatser på kort tid.
– Det börjar oftast med ett telefonsamtal till mig, jag har inga telefontider, utan finns för det mesta tillgänglig. Sedan gör vi mycket hembesök, men vi kan också komma överens om en annan plats om man tycker det känns lättare. Om man räknar in både de drabbade och deras anhöriga och närstående, har jag nog pratat med ett hundratal redan. Efterfrågan är stor, kanske större än man trodde, avslutar Linda.
Det kognitiva stödteamet finns tillgängligt på telefonnummer 0581-81518.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...