Närpolischef Lars Törnqvist har på egen begäran valt att tillträda en annan tjänst under de kommande 6 månaderna. Han kommer nu att jobba med utredningsverksamhet i Örebro. Men den egentliga orsaken till hans beslut att sluta som näpochef kan vara en helt annan. Det har förekommit ett visst missnöje från kollegornas sida med Törnqvist och hans sätt att organisera polisarbetet, vilket även styrks av Roland Svensson, chef för närpolisavdelningen. Han vill dock inte kommentera det närmare, utan väljer att överlåta det till polisen i Lindesberg.
”Polisen ska arbeta vid högriskhelger”
Det senaste som ska ha retat kollegorna ska vara Törnqvists arbetsschema för Nyårsafton. Hans vilja var att ha fler poliser i tjänst för att upprätthålla ordningen under denna alkoholkonsumerande storhelg. Det blev dock för mycket för manskapet som hotade med att sluta att arbeta. Med stöd från facket fick de sin vilja igenom och den planering som Törnqvist gjort inför Nyår blev spolierad.
Är poliserna slöa?
Många frågar sig om dagens poliser är för slöa? Ska inte polisen jobba då risken för fylla, slagsmål och annat som händer då alkoholen flödar, som
t ex vid Nyårsafton, är som störst. –Självklart ska polisen vara i tjänst vid dessa högtider, och det är fullt motiverat att lägga upp en sådan planering som Lars Törnqvist gjort till Nyårsafton, säger Roland Svensson.
”Poliserna är latoxar”, säger polisprofessorn Leif G W Persson
Klicka här>>
VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.
Under en webbsänd lägesrapport på tisdagseftermiddagen informerade smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen, hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson samt vaccinsamordnare Inger Nordin Olsson om det aktuella coronaläget, som just nu dessvärre ser ut att gå åt fel håll igen.
Lindlövens IF ger alla som vill, chansen att se onsdagens hemmamatch mot Grums, genom HockeyEttans sändning utan kostnad. Detta när föreningen, för fjärde året i rad, väljer att hylla sin stora eldsjäl Ernst Röös.
– Han har på ett eller annat sätt, hjälpt till med allt som han kan bidra med, berättar Henry Nordlund.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
UPPDATERAD. Polishuset och delar av kvarteret spärrades på fredagsmorgonen av för allmänheten sedan man hittat ett misstänkt farligt föremål placerat vid polisstationen i Lindesberg. En person, en man i 60-årsåldern, är gripen misstänkt för blåljussabotage i samband med detta.
– Mannen greps i anslutning till platsen, säger Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu är det snart dags för ungdomarna i Lindesbergs kommun att söka ferieplats för sommaren, och i år kan unga få pröva på att driva eget företag som feriejobb.
– Kanske har någon ungdom en idé som den vill pröva eller ett intresse av att få lära sig mer om hur det är att driva eget företag? säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten, Tillväxtförvaltningen, i ett pressmeddelande.
UPPDATERAD. En lastbil har åkt av riksväg 68 och kört in i ett träd, enligt tidiga uppgifter från SOS Alarm och polisen i region Bergslagen. Olyckan inträffade vid 21-tiden på tisdagskvällen mellan Morskoga och Hägernäs. Enligt uppgifter från polisen råder det halka i området.
– Vi är på väg till platsen. Det jag har nu är att den åkt av vägen och krockat med ett träd. Skadeläget är oklart just nu, säger Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo svårt att ta sig förbi, LIF Lindesbergs uppskruvade spel. Hela 23 mål spelades in i den andra halvleken, där ett lättat LIF kunde räkna in två nya poäng.
– Det här var en riktig ”måstematch” som vi bara skulle vinna, säjer Asso Eliassi.