I fredags i förra veckan gick som tidigare nämnts Palmgrenska Huset (gamla nämndhuset) till Westervik Kompaniet AB för 160 000 kronor. Det var knappt så att bläcket på kontraktet hunnit torka innan intresserade började höra av sig till företaget. Efterfrågan på de kommande lägenheterna är med andra ord mycket stor. Redan nu är det 10-12 till antalet som kontaktat Westerviks Börje Björk för att kolla hyra och hyresmöjligheter samt lägenheternas storlek och läge i huset.
–Det var ju faktiskt det primära i hela affären. Att det finns intresse för bostäderna, menar jag, säger Börje. Att de eftertraktade lägenheterna med Lindesjön utanför fönstret skulle gå först var inget som direkt överraskade. I två av våningarna finns dessutom en pampig altan som inte gör saken sämre.
–Jag tycker hela huset ligger i ett mycket trevligt läge av staden. Det är centralt samtidigt som man kommer bort från trafiken och stöket. Vad gäller altaner på västra gaveln så har vi fått det förklarat för oss att det tidigare funnits en tredje altan, en på övervåningen. Det ska vi titta närmare på och eventuellt återskapa det ursprungliga utseendet till viss del, om möjligheten finns vill säga. Palmgrenska förr>>Ännu återstår att ärendet ska behandlas i Kommunfullmäktige innan affären kan avslutas.
Stadsarkitekten glad åt affären
Mannen som räddade det gamla nämndhuset från att rivas var stadsarkitekt Måns Hallén. Han tycker nu att man från politiskt håll ska glädjas åt det hela och följa utvecklingen i hur fint det kan bli som bostadshus, istället för att försöka stoppa affären som nu Lod vill göra. –Jag tycker det är synd att någon missnöjespolitiker ska hålla på så här. Samma argument kommer åter upp: ”Riv huset och bygg nytt!” Jag tycker man istället ska glädjas åt detta. Nu är det ju äntligen sålt och vi får nya attraktiva bostäder, säger Hallén.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.