I fredags i förra veckan gick som tidigare nämnts Palmgrenska Huset (gamla nämndhuset) till Westervik Kompaniet AB för 160 000 kronor. Det var knappt så att bläcket på kontraktet hunnit torka innan intresserade började höra av sig till företaget. Efterfrågan på de kommande lägenheterna är med andra ord mycket stor. Redan nu är det 10-12 till antalet som kontaktat Westerviks Börje Björk för att kolla hyra och hyresmöjligheter samt lägenheternas storlek och läge i huset.
–Det var ju faktiskt det primära i hela affären. Att det finns intresse för bostäderna, menar jag, säger Börje. Att de eftertraktade lägenheterna med Lindesjön utanför fönstret skulle gå först var inget som direkt överraskade. I två av våningarna finns dessutom en pampig altan som inte gör saken sämre.
–Jag tycker hela huset ligger i ett mycket trevligt läge av staden. Det är centralt samtidigt som man kommer bort från trafiken och stöket. Vad gäller altaner på västra gaveln så har vi fått det förklarat för oss att det tidigare funnits en tredje altan, en på övervåningen. Det ska vi titta närmare på och eventuellt återskapa det ursprungliga utseendet till viss del, om möjligheten finns vill säga. Palmgrenska förr>>Ännu återstår att ärendet ska behandlas i Kommunfullmäktige innan affären kan avslutas.
Stadsarkitekten glad åt affären
Mannen som räddade det gamla nämndhuset från att rivas var stadsarkitekt Måns Hallén. Han tycker nu att man från politiskt håll ska glädjas åt det hela och följa utvecklingen i hur fint det kan bli som bostadshus, istället för att försöka stoppa affären som nu Lod vill göra. –Jag tycker det är synd att någon missnöjespolitiker ska hålla på så här. Samma argument kommer åter upp: ”Riv huset och bygg nytt!” Jag tycker man istället ska glädjas åt detta. Nu är det ju äntligen sålt och vi får nya attraktiva bostäder, säger Hallén.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.