I fredags i förra veckan gick som tidigare nämnts Palmgrenska Huset (gamla nämndhuset) till Westervik Kompaniet AB för 160 000 kronor. Det var knappt så att bläcket på kontraktet hunnit torka innan intresserade började höra av sig till företaget. Efterfrågan på de kommande lägenheterna är med andra ord mycket stor. Redan nu är det 10-12 till antalet som kontaktat Westerviks Börje Björk för att kolla hyra och hyresmöjligheter samt lägenheternas storlek och läge i huset.
–Det var ju faktiskt det primära i hela affären. Att det finns intresse för bostäderna, menar jag, säger Börje. Att de eftertraktade lägenheterna med Lindesjön utanför fönstret skulle gå först var inget som direkt överraskade. I två av våningarna finns dessutom en pampig altan som inte gör saken sämre.
–Jag tycker hela huset ligger i ett mycket trevligt läge av staden. Det är centralt samtidigt som man kommer bort från trafiken och stöket. Vad gäller altaner på västra gaveln så har vi fått det förklarat för oss att det tidigare funnits en tredje altan, en på övervåningen. Det ska vi titta närmare på och eventuellt återskapa det ursprungliga utseendet till viss del, om möjligheten finns vill säga. Palmgrenska förr>>Ännu återstår att ärendet ska behandlas i Kommunfullmäktige innan affären kan avslutas.
Stadsarkitekten glad åt affären
Mannen som räddade det gamla nämndhuset från att rivas var stadsarkitekt Måns Hallén. Han tycker nu att man från politiskt håll ska glädjas åt det hela och följa utvecklingen i hur fint det kan bli som bostadshus, istället för att försöka stoppa affären som nu Lod vill göra. –Jag tycker det är synd att någon missnöjespolitiker ska hålla på så här. Samma argument kommer åter upp: ”Riv huset och bygg nytt!” Jag tycker man istället ska glädjas åt detta. Nu är det ju äntligen sålt och vi får nya attraktiva bostäder, säger Hallén.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.