Den före detta avdelningschefen inom socialförvaltningen, som misstänks för grovt bedrägeri, har ännu inte åtalats. Åklagaren Eva-Lena Wessman uppger för LindeNytt att om åtal kommer att väckas så blir det tidigast i höst. – Jag kan inte svara på om det kommer att räcka för att väcka åtal, det är ett beslut som kan fattas först när utredningen är klar, säger Wessman.
Det var i slutet av 2010 som misstanke om ekonomiska oegentligheter inom socialförvaltningen väcktes. Den interna revisionen granskade omgående fakturor från åren 2009 och 2010 och fann där att den nu brottsmisstänkta före detta chefen kan ha handlat varor till sig själv för svindlande summor och låtit förvaltningen stå för betalningen. Då pratade man om 500 000 kr. Idag uppger socialnämndens ordförande, Irja Gustavsson, att det kan röra sig om närmare det dubbla.
– Enligt vad vi kan se rör det sig om mellan 800 000-900 000 kronor. Det är summan vi fått fram när vi har backat tillbaka och tittat närmare på alla fakturor, berättar Irja.
Utredningen har tagit mycket lång tid och det är med anledning av dess omfattning. Åklagaren Eva-Lena Wessman uppger att hon ännu inte kan uttala sig om hur starka bevis man har mot den misstänkta eller om det räcker för att väcka åtal.
– Vi är i slutfasen av utredningen nu och jag kan inte uttala mig om hur bevisbördan mot den misstänkta ser ut på grund av det, säger hon.
Är din bedömning att det räcker för att väcka åtal?
– Det är svårt att säga idag. Det återstår en del saker att följa upp innan jag kan fatta detta beslut.
När kan du fatta detta beslut?
– Beslut om åtal skall väckas eller ej kommer fattas efter sommaren.
Har den misstänkta gjort några medgivanden?
– Bara att inköp har gjorts men inte att inköpen skulle ha varit till sig själv.
Varför har utredningen tagit så lång tid?
– Det har varit en mycket omfattande utredning, vi talar om väldigt många misstänkta inköp som alla skall granskas. Och det är många personer att höra om allt också.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomföras i Lindesberg på tre år. Nu ställs tävlingen in, då kommunen har lagat potthål på sträckan med oljegrus.
– Det är jättetråkigt, vi har en dialog med kommunen, men i det här fallet blev det en kommunikationsmiss, säger Peter Hayden.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Den nu 49-årige mannen dömdes år 2000 för att ha mördat en filipstadsbo och sedan dumpat kroppen i Silvergruvan i Hällefors kommun. Efter 20 år släpptes han på fri fot, men dömdes under måndagen till 16 års fängelse för försök till mord, grovt hot mot tjänsteman, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt försök till allmänfarlig ödeläggelse. De två sista begicks i Gusselby, våren 2023.