Under en månads tid kommer sex grupper, beståendes av politiker och förvaltningschefer, att arbeta mycket intensivt med frågor som till exempel näringsliv och integration. Varje grupp ska sedan redovisa vad man anser kommunen bör göra inom just det område gruppen arbetat med. Det bestämdes i början av veckan då ett strategiseminarium anordnats. Resultatet av arbetet kommer att redovisas den 15 oktober då ytterligare ett seminarium ska hållas.
-Det är då det blir lite intressant. Då kommer samtliga ha mycket idéer att komma med angående kommunens framtid, berättar Anders Ceder.
Tillväxt är viktigt för kommunen, det konstaterades inledningsvis på seminariet. Men att nå målet är inte helt lätt. Enligt Anders Ceder har man som målsättning att åter ha en befolkningsmängd på 25 000 invånare. Hand i hand går integrationen, menar Ceder.
-Vi behöver våra invandrare och den arbetskraft de bidrar med. Men integrationen i samhället måste fungera för att vi ska uppnå vår målsättning.
Vad deltagarna i seminariet anser vara rätt medicin för Lindesbergs välmående i framtiden finns all anledning att återkomma till i mitten av oktober.
Gruppernas arbetsområden:
1. Barn och ungdom
2. Arbetstillfällen och tillväxt
3. Samhällsplanering, infrastruktur, kommunikation och energiförsörjning
4. Integration
5. Hälsa, miljö, säkerhet och trygghet
6. Samhällsservice, kultur och fritid
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.