Under en månads tid kommer sex grupper, beståendes av politiker och förvaltningschefer, att arbeta mycket intensivt med frågor som till exempel näringsliv och integration. Varje grupp ska sedan redovisa vad man anser kommunen bör göra inom just det område gruppen arbetat med. Det bestämdes i början av veckan då ett strategiseminarium anordnats. Resultatet av arbetet kommer att redovisas den 15 oktober då ytterligare ett seminarium ska hållas.
-Det är då det blir lite intressant. Då kommer samtliga ha mycket idéer att komma med angående kommunens framtid, berättar Anders Ceder.
Tillväxt är viktigt för kommunen, det konstaterades inledningsvis på seminariet. Men att nå målet är inte helt lätt. Enligt Anders Ceder har man som målsättning att åter ha en befolkningsmängd på 25 000 invånare. Hand i hand går integrationen, menar Ceder.
-Vi behöver våra invandrare och den arbetskraft de bidrar med. Men integrationen i samhället måste fungera för att vi ska uppnå vår målsättning.
Vad deltagarna i seminariet anser vara rätt medicin för Lindesbergs välmående i framtiden finns all anledning att återkomma till i mitten av oktober.
Gruppernas arbetsområden:
1. Barn och ungdom
2. Arbetstillfällen och tillväxt
3. Samhällsplanering, infrastruktur, kommunikation och energiförsörjning
4. Integration
5. Hälsa, miljö, säkerhet och trygghet
6. Samhällsservice, kultur och fritid
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.