Under en månads tid kommer sex grupper, beståendes av politiker och förvaltningschefer, att arbeta mycket intensivt med frågor som till exempel näringsliv och integration. Varje grupp ska sedan redovisa vad man anser kommunen bör göra inom just det område gruppen arbetat med. Det bestämdes i början av veckan då ett strategiseminarium anordnats. Resultatet av arbetet kommer att redovisas den 15 oktober då ytterligare ett seminarium ska hållas.
-Det är då det blir lite intressant. Då kommer samtliga ha mycket idéer att komma med angående kommunens framtid, berättar Anders Ceder.
Tillväxt är viktigt för kommunen, det konstaterades inledningsvis på seminariet. Men att nå målet är inte helt lätt. Enligt Anders Ceder har man som målsättning att åter ha en befolkningsmängd på 25 000 invånare. Hand i hand går integrationen, menar Ceder.
-Vi behöver våra invandrare och den arbetskraft de bidrar med. Men integrationen i samhället måste fungera för att vi ska uppnå vår målsättning.
Vad deltagarna i seminariet anser vara rätt medicin för Lindesbergs välmående i framtiden finns all anledning att återkomma till i mitten av oktober.
Gruppernas arbetsområden:
1. Barn och ungdom
2. Arbetstillfällen och tillväxt
3. Samhällsplanering, infrastruktur, kommunikation och energiförsörjning
4. Integration
5. Hälsa, miljö, säkerhet och trygghet
6. Samhällsservice, kultur och fritid
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.