Under en månads tid kommer sex grupper, beståendes av politiker och förvaltningschefer, att arbeta mycket intensivt med frågor som till exempel näringsliv och integration. Varje grupp ska sedan redovisa vad man anser kommunen bör göra inom just det område gruppen arbetat med. Det bestämdes i början av veckan då ett strategiseminarium anordnats. Resultatet av arbetet kommer att redovisas den 15 oktober då ytterligare ett seminarium ska hållas.
-Det är då det blir lite intressant. Då kommer samtliga ha mycket idéer att komma med angående kommunens framtid, berättar Anders Ceder.
Tillväxt är viktigt för kommunen, det konstaterades inledningsvis på seminariet. Men att nå målet är inte helt lätt. Enligt Anders Ceder har man som målsättning att åter ha en befolkningsmängd på 25 000 invånare. Hand i hand går integrationen, menar Ceder.
-Vi behöver våra invandrare och den arbetskraft de bidrar med. Men integrationen i samhället måste fungera för att vi ska uppnå vår målsättning.
Vad deltagarna i seminariet anser vara rätt medicin för Lindesbergs välmående i framtiden finns all anledning att återkomma till i mitten av oktober.
Gruppernas arbetsområden:
1. Barn och ungdom
2. Arbetstillfällen och tillväxt
3. Samhällsplanering, infrastruktur, kommunikation och energiförsörjning
4. Integration
5. Hälsa, miljö, säkerhet och trygghet
6. Samhällsservice, kultur och fritid
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.