Under en månads tid kommer sex grupper, beståendes av politiker och förvaltningschefer, att arbeta mycket intensivt med frågor som till exempel näringsliv och integration. Varje grupp ska sedan redovisa vad man anser kommunen bör göra inom just det område gruppen arbetat med. Det bestämdes i början av veckan då ett strategiseminarium anordnats. Resultatet av arbetet kommer att redovisas den 15 oktober då ytterligare ett seminarium ska hållas.
-Det är då det blir lite intressant. Då kommer samtliga ha mycket idéer att komma med angående kommunens framtid, berättar Anders Ceder.
Tillväxt är viktigt för kommunen, det konstaterades inledningsvis på seminariet. Men att nå målet är inte helt lätt. Enligt Anders Ceder har man som målsättning att åter ha en befolkningsmängd på 25 000 invånare. Hand i hand går integrationen, menar Ceder.
-Vi behöver våra invandrare och den arbetskraft de bidrar med. Men integrationen i samhället måste fungera för att vi ska uppnå vår målsättning.
Vad deltagarna i seminariet anser vara rätt medicin för Lindesbergs välmående i framtiden finns all anledning att återkomma till i mitten av oktober.
Gruppernas arbetsområden:
1. Barn och ungdom
2. Arbetstillfällen och tillväxt
3. Samhällsplanering, infrastruktur, kommunikation och energiförsörjning
4. Integration
5. Hälsa, miljö, säkerhet och trygghet
6. Samhällsservice, kultur och fritid
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.