INSÄNDARE/DEBATT: En ny rapport från Kommunal visar att många verksamheter i äldreomsorgen är kroniskt underbemannade, vilket leder till en riskfylld arbetsmiljö. Vi uppmanar därför ansvariga politiker i Lindesbergs kommun att ta ett större ansvar för bemanningen och arbetsmiljön.
Äldreomsorgen är den bransch som har högst andel sjukfrånvaro, sjukskrivningar och arbetsorsakade besvär på hela arbetsmarknaden. I Kommunals rapport ”En bättre arbetsmiljö är möjlig” presenteras medlemmarnas syn på arbetsmiljön och bemanningssituationen i äldreomsorgen. Rapporten visar att många verksamheter är kroniskt underbemannade. Det här leder till en riskfylld arbetsmiljö, med otillräcklig återhämtning och ökad fysisk och psykisk trötthet. Ingen ska riskera att bli sjuk eller skadas av sitt arbete, eller tvingas att avbryta sitt yrkesliv i förtid. Äldreomsorgen måste bli en attraktiv bransch och det kräver ett omedelbart stopp av att bemanningen styrs av kostnadspress och minutstyrda arbetsmoment.
De här problemen behöver lösas på flera olika nivåer och det är inte bara arbetsgivarnas ansvar. Oavsett om verksamheterna bedrivs i privat eller offentlig regi är det våra lokalpolitiker som är ytterst ansvariga i Lindesbergs kommun. Kommunal har flera förslag för hur politiker på lokal nivå kan arbeta för en mer hållbar arbetsmiljö i äldreomsorgen:
1. Se till att arbetsgivarna följer Arbetsmiljöverkets föreskrifter om systematiskt arbetsmiljöarbete och organisatorisk och social arbetsmiljö. Det krävs dokumentation för att kunna tillämpa lagar och avtal kring arbetsmiljön på arbetsplatsen. Uppmuntra därför tillbudsrapporter från medarbetarna och bidra till att tillbuden tas på allvar.
2. Samverka med Kommunals förtroendevalda och skyddsombud, för att säkerställa att grundbemanningen är tillräcklig, att arbetsbelastningen är rimlig och att det råder en balans mellan krav och resurser på arbetsplatserna.
3. Gör årliga kartläggningar av bemanningen. Öka bemanningen där den är för låg. Grundbemanningen ska matcha kraven i arbetet och de arbetsuppgifter som förväntas utföras. Cheferna behöver göra regelbundna systematiska riskbedömningar för bemanning, schemaläggning och ensamarbete.
4. Alla i arbetsgruppen ska ha rätt yrkeskompetens – baspersonalen ska bestå av undersköterskor, specialistundersköterskor och utbildade vårdbiträden.
5. Använd Äldreomsorgslyftet. På så sätt förbättrar ni arbetsmiljön, bidrar till ökad anställningstrygghet och bättre arbetsvillkor. Det underlättar även den långsiktiga kompetensförsörjningen.
En trygg äldreomsorg måste få kosta. Höjd grundbemanning, med tillsvidareanställningar och yrkesutbildad personal, kommer ge friskare arbetsplatser och nöjdare medarbetare. Det kommer minska sjukskrivningarna, göra det enklare att införa hållbara arbetstider och att avskaffa (o)hälsosamma scheman. Eftersom arbetsvillkoren och kvaliteten hör ihop är det också en stor vinst för kommunens invånare – alla äldre som är beroende av vård- och omsorgsinsatser, och deras anhöriga.
Malin Ragnegård, förbundsordförande Kommunal
Linda Bååth, avdelningsordförande Kommunal Västra Svealand
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.