INSÄNDARE/DEBATT: En ny rapport från Kommunal visar att många verksamheter i äldreomsorgen är kroniskt underbemannade, vilket leder till en riskfylld arbetsmiljö. Vi uppmanar därför ansvariga politiker i Lindesbergs kommun att ta ett större ansvar för bemanningen och arbetsmiljön.
Äldreomsorgen är den bransch som har högst andel sjukfrånvaro, sjukskrivningar och arbetsorsakade besvär på hela arbetsmarknaden. I Kommunals rapport ”En bättre arbetsmiljö är möjlig” presenteras medlemmarnas syn på arbetsmiljön och bemanningssituationen i äldreomsorgen. Rapporten visar att många verksamheter är kroniskt underbemannade. Det här leder till en riskfylld arbetsmiljö, med otillräcklig återhämtning och ökad fysisk och psykisk trötthet. Ingen ska riskera att bli sjuk eller skadas av sitt arbete, eller tvingas att avbryta sitt yrkesliv i förtid. Äldreomsorgen måste bli en attraktiv bransch och det kräver ett omedelbart stopp av att bemanningen styrs av kostnadspress och minutstyrda arbetsmoment.
De här problemen behöver lösas på flera olika nivåer och det är inte bara arbetsgivarnas ansvar. Oavsett om verksamheterna bedrivs i privat eller offentlig regi är det våra lokalpolitiker som är ytterst ansvariga i Lindesbergs kommun. Kommunal har flera förslag för hur politiker på lokal nivå kan arbeta för en mer hållbar arbetsmiljö i äldreomsorgen:
1. Se till att arbetsgivarna följer Arbetsmiljöverkets föreskrifter om systematiskt arbetsmiljöarbete och organisatorisk och social arbetsmiljö. Det krävs dokumentation för att kunna tillämpa lagar och avtal kring arbetsmiljön på arbetsplatsen. Uppmuntra därför tillbudsrapporter från medarbetarna och bidra till att tillbuden tas på allvar.
2. Samverka med Kommunals förtroendevalda och skyddsombud, för att säkerställa att grundbemanningen är tillräcklig, att arbetsbelastningen är rimlig och att det råder en balans mellan krav och resurser på arbetsplatserna.
3. Gör årliga kartläggningar av bemanningen. Öka bemanningen där den är för låg. Grundbemanningen ska matcha kraven i arbetet och de arbetsuppgifter som förväntas utföras. Cheferna behöver göra regelbundna systematiska riskbedömningar för bemanning, schemaläggning och ensamarbete.
4. Alla i arbetsgruppen ska ha rätt yrkeskompetens – baspersonalen ska bestå av undersköterskor, specialistundersköterskor och utbildade vårdbiträden.
5. Använd Äldreomsorgslyftet. På så sätt förbättrar ni arbetsmiljön, bidrar till ökad anställningstrygghet och bättre arbetsvillkor. Det underlättar även den långsiktiga kompetensförsörjningen.
En trygg äldreomsorg måste få kosta. Höjd grundbemanning, med tillsvidareanställningar och yrkesutbildad personal, kommer ge friskare arbetsplatser och nöjdare medarbetare. Det kommer minska sjukskrivningarna, göra det enklare att införa hållbara arbetstider och att avskaffa (o)hälsosamma scheman. Eftersom arbetsvillkoren och kvaliteten hör ihop är det också en stor vinst för kommunens invånare – alla äldre som är beroende av vård- och omsorgsinsatser, och deras anhöriga.
Malin Ragnegård, förbundsordförande Kommunal
Linda Bååth, avdelningsordförande Kommunal Västra Svealand
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.