Kultur- och fritidsnämnden har dålig kontroll på Lindesbergarnas gemensamma konst. Det skrivs i en revisonsrapport som nämnden idag ska ta ställning till. En mängd tavlor och skulpturer finns runt om i kommunen utan att de är registrerade. Dessutom har nämnden inte heller kontroll på den samlade offentliga konstens försäkringsvärde.- Det här är bekymmersamt och vi tar revisionsrapporten på stort allvar, säger kultur- och fritidsnämndens ordförande Carina Östrand (S). Det är bara att konstatera att vi inte riktigt vet var en del tavlor och annan konst finns.
Revisorerna i Lindesbergs kommun har låtit revisionsfirman PricewaterhouseCoopers undersöka hur Kultur-och fritidsnämnden hanterar kommuninvånarnas gemensamma konst. Det handlar om konst och skulpturer som finns i kommunens fastigheter, som äldreboenden, kontorslokaler och utomhus på gator och torg. Man har undersökt hur styrningen går till, hur dokumentationen görs och hur säkerheten fastställs. I rapporten, som idag ska diskuteras i Kultur- och fritidsnämnden, framförs kritik på flera punkter.
Kultur- och fritidsnämnden registrerar kommunens konst i en databas. Men det visar sig, skriver PwC, att konst som är inköpt före 70-talet, inte finns registrerad överhuvudtaget. Inte heller de skulpturer som står utomhus är dokumenterade i databasen. Någon inventering av den samlade konsten i sin helhet är aldrig gjord. I praktiken betyder detta att det hänger många tavlor och annan konst ute i kommunens lokaler som det inte finns någon kontroll över. Och om någon tavla skulle flyttas eller försvinna finns det ingen dokumentation som kan ange tavlans ägare, ursprung eller konstnär. För förvaltningen har ingen kunskap om tavlorna är märkta.
– Att det har blivit så här beror på resursbrist, menar Carina Östrand. Det är för lite personal på förvaltningen och man har inte haft tid till att kartlägga alla konst ute i alla lokaler och fastigheter. Men nu är min avsikt att säkerställa att en inventering blir gjord snarast.
I rapporten kritiseras också att nämnden inte har gjort en fullständig värdering av den konst som faktiskt är registrerad. Idag omfattas den offentliga konsten av kommunens gemensamma försäkring. PwC menar att detta kan vara otillräckligt och att det kan finnas värdefull konst i beståndet som inte då kan ersättas vid skada eller förlust.
– Visst är det problematiskt, säger Carina Östrand. Även denna kritik tar vi på allvar och jag utgår från att nämnden ger förvaltningen ett uppdrag att också titta över värderingen.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.