Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och en fastighet i Dalkarshyttan / Tempelbacken som under senare år blivit ett skrotupplag. Syftet med affären är att själva kunna råda över fastigheternas öde – och idag kan kommunchef Lennart Jansson meddela att en klottersanering av stationshuset redan är beställd.
Utöver dessa två fastigheter köper kommunen även ett gruppboende vid namn Ånäs i Lindesberg. Samtliga fastigheter ägdes nämligen av en och samma person – Mats Eriksson – och nu fick man det till ett paketpris.
-Vi hade totalt 10 miljoner kronor i borgen i stationshuset och Ånäs. Nu löser vi ut det här och får samtidigt den här fastigheten i Dalkarshyttan på köpet kan man säga, kommenterar Lennart Jansson.
Totalt rör det sig om en affär om 12,3 miljoner.
Förvärvet av fastigheten i Dalkarshyttan ville man ha endast för att kunna snygga till i området för framtida ändamål. Området Tempelbacken är nämligen ett utmärkt och välbesökt utflyktsmål. Att ha en skrottipp liggandes där anses mindre lämpligt.
-Nu finns det en hyresgäst där, men vi kommer ta hand om städningen av tomten själva, säger Lennart.
Stationshuset har idag ett antal hyresgäster och enligt Lennart finns ingen anledning för dem att oroa sig för framtiden.
-Nej, vi ville ju åt fastigheten mest för att själva råda över den, för det är ju faktiskt en strategiskt viktig byggnad i centrala Lindesberg. En klottersanering är redan beställd – och den skulle allra helst ha varit utförd redan igår, skrattar Lennart.
Enligt honom kommer saneringen att göras under juni månad.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.