Lindesbergs kommun har köpt stationshuset och en fastighet i Dalkarshyttan / Tempelbacken som under senare år blivit ett skrotupplag. Syftet med affären är att själva kunna råda över fastigheternas öde – och idag kan kommunchef Lennart Jansson meddela att en klottersanering av stationshuset redan är beställd.
Utöver dessa två fastigheter köper kommunen även ett gruppboende vid namn Ånäs i Lindesberg. Samtliga fastigheter ägdes nämligen av en och samma person – Mats Eriksson – och nu fick man det till ett paketpris.
-Vi hade totalt 10 miljoner kronor i borgen i stationshuset och Ånäs. Nu löser vi ut det här och får samtidigt den här fastigheten i Dalkarshyttan på köpet kan man säga, kommenterar Lennart Jansson.
Totalt rör det sig om en affär om 12,3 miljoner.
Förvärvet av fastigheten i Dalkarshyttan ville man ha endast för att kunna snygga till i området för framtida ändamål. Området Tempelbacken är nämligen ett utmärkt och välbesökt utflyktsmål. Att ha en skrottipp liggandes där anses mindre lämpligt.
-Nu finns det en hyresgäst där, men vi kommer ta hand om städningen av tomten själva, säger Lennart.
Stationshuset har idag ett antal hyresgäster och enligt Lennart finns ingen anledning för dem att oroa sig för framtiden.
-Nej, vi ville ju åt fastigheten mest för att själva råda över den, för det är ju faktiskt en strategiskt viktig byggnad i centrala Lindesberg. En klottersanering är redan beställd – och den skulle allra helst ha varit utförd redan igår, skrattar Lennart.
Enligt honom kommer saneringen att göras under juni månad.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.