Längs Bottenån och sjön finns ett stort antal privata bryggor, flera i mycket dåligt skick, som kommunen nu lappar i syfte att styra upp vad man kallar för ”en ohållbar situation”.
– Det är få som har tillstånd för sin brygga och många tycks också ha glömts bort med åren, så de har fått förfalla. Det är ohållbart att ha det så här, kommenterar Jesper Almlöf på Lindesbergs kommun.
Kommunen gör nu en inventering av privata bryggor på kommunal mark. Det har nämligen visat sig att de allra flesta bryggor är olagliga, att dess ägare inte har tillstånd för bryggan. I slutet av förra veckan började man att lappa samtliga bryggor med information till dess ägare.
– Närmare 50 bryggor lappades i fredags och flera ägare har redan hört av sig, så det är jättebra. Tanken med det här är ju att styra upp situationen vi har, för det har inte varit någon ordning alls under många år. De allra flesta saknar tillstånd för sin brygga, säger Jesper Almlöf.
Alla som fått information på sin brygga har möjlighet att söka tillstånd om att få ha den kvar. De som inte hör av sig till kommunen får räkna med att bryggan plockas bort av kommunen.
– De som saknar ägare eller inte önskas kvar, kommer vi att riva och forsla bort från platsen under nästa år, berättar Almlöf.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.