Om två månader drar man igång detaljplanprocessen som skall bana väg för ett nytt villaområde där de boende kan njuta av närhet till natur och en slående sjöutsikt.Sörlundaområdet, i sjöns södra ände, har ånyo kommit på tal när kommunen skall satsa på bostadsfronten. Här ligger tyngden på villatomter i första hand.- Vi pratar om ett 20-tal tomter ungefär, säger Jesper Almlöf, mark- och exploateringsingenjör på Lindesbergs kommun.
Exploateringsplanerna har funnits med på agendan sedan många år tillbaka, men av olika anledningar har planerna inte fullföljts. Parallellt satsades istället allt på det framgångsrika projektet Lindesby, som idag är ”fullbelagt”.
Hösten 2012 konstaterade kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, att det är brådskande att exploatera nya områden i syfte att mätta den efterfrågan som råder efter villatomter i Lindesberg. Tidigare i år gav politikerna Näringsliv och Utveckling i uppdrag att högprioritera ärendet.
– Detaljplanprocessen kommer att dra igång i januari 2014. Just nu har vi endast grova skisser över hur Sörlunda kan exploateras, men det handlar om ett 20-tal villatomter. Tyngden ligger på just villor, säger Jesper Almlöf.
En fortsatt utveckling av projektet Lindesby ligger också med i startgropen. Det är oklart hur många tomter/bostäder Lindesby 2 innefattar. Projektet förväntas dra igång något senare än Sörlunda som har fått högst prioritet.
– Lindesby 2 kommer igång under våren 2014. Det har lägre prioritet, men ses även som ett alternativ om Sörlunda av någon anledning skulle stöta på förhinder och avviker från tidsplanen, förklarar Jesper Almlöf.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.