Om två månader drar man igång detaljplanprocessen som skall bana väg för ett nytt villaområde där de boende kan njuta av närhet till natur och en slående sjöutsikt.Sörlundaområdet, i sjöns södra ände, har ånyo kommit på tal när kommunen skall satsa på bostadsfronten. Här ligger tyngden på villatomter i första hand.- Vi pratar om ett 20-tal tomter ungefär, säger Jesper Almlöf, mark- och exploateringsingenjör på Lindesbergs kommun.
Exploateringsplanerna har funnits med på agendan sedan många år tillbaka, men av olika anledningar har planerna inte fullföljts. Parallellt satsades istället allt på det framgångsrika projektet Lindesby, som idag är ”fullbelagt”.
Hösten 2012 konstaterade kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, att det är brådskande att exploatera nya områden i syfte att mätta den efterfrågan som råder efter villatomter i Lindesberg. Tidigare i år gav politikerna Näringsliv och Utveckling i uppdrag att högprioritera ärendet.
– Detaljplanprocessen kommer att dra igång i januari 2014. Just nu har vi endast grova skisser över hur Sörlunda kan exploateras, men det handlar om ett 20-tal villatomter. Tyngden ligger på just villor, säger Jesper Almlöf.
En fortsatt utveckling av projektet Lindesby ligger också med i startgropen. Det är oklart hur många tomter/bostäder Lindesby 2 innefattar. Projektet förväntas dra igång något senare än Sörlunda som har fått högst prioritet.
– Lindesby 2 kommer igång under våren 2014. Det har lägre prioritet, men ses även som ett alternativ om Sörlunda av någon anledning skulle stöta på förhinder och avviker från tidsplanen, förklarar Jesper Almlöf.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.