För ca 25 år sedan startade Jarl Blixt Lindesbergs konstförening och rekryterade snart medlemmar till denna växande skara konstintresserade människor som ville bidra med något till bygden. Förening växte sig riktigt stor och var under sin storhetstid Örebro läns största förening. Idag ser det dock helt annorlunda ut. Nu ska man till och med ta ställning till om föreningen skall leva vidare eller läggas ner.
–Under maj månad kommer föreningen ha sitt årsmöte och då ta upp huruvida man ska lägga ner eller jobba vidare, säger Jarl Blixt något nedstämd. Problemet man tampas med är bristen på lokal, vilket man nu gjort under alltför lång tid. Även om utgången blir det negativa alternativet, dvs att man beslutar att lägga ner verksamheten, så finns det ändå hopp i framtiden. Man kommer troligtvis inte att säga tack och adjö för alltid, utan det blir ett dvalaliknande tillstånd till dess att en lokal hittas.
När nya biblioteket byggdes blev föreningen lovade att få en lokal där, men så blev det nu inte. Exakt vad som hände parterna emellan framgår inte under vårt samtal med Jarl.
–Den person som gav oss sitt ord blåste oss i sista stund. Men det var då och nu är nu, menar han. Det som skulle kunna vara en bra lösning för såväl Lindesbergs kulturella utbud, turism och naturligtvis föreningens fortlevnad är att man får tillgång till den nu nedläggningshotade tingsrätten.
–Först och främst så hoppas jag innerligt att tingsrätten blir kvar. Den behövs i dagens samhälle och med tanke på hur utvecklingen sett ut de senaste åren så är det en självklarhet. Men om nu fallet blir den att tingsrätten försvinner från Lindesberg så ser jag gärna att man använder huset till ett ”konstens hus”. Med tanke på de stora salarna som finns där så passar det utmärkt för ändamålet, konstaterar Blixt.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.