För ca 25 år sedan startade Jarl Blixt Lindesbergs konstförening och rekryterade snart medlemmar till denna växande skara konstintresserade människor som ville bidra med något till bygden. Förening växte sig riktigt stor och var under sin storhetstid Örebro läns största förening. Idag ser det dock helt annorlunda ut. Nu ska man till och med ta ställning till om föreningen skall leva vidare eller läggas ner.
–Under maj månad kommer föreningen ha sitt årsmöte och då ta upp huruvida man ska lägga ner eller jobba vidare, säger Jarl Blixt något nedstämd. Problemet man tampas med är bristen på lokal, vilket man nu gjort under alltför lång tid. Även om utgången blir det negativa alternativet, dvs att man beslutar att lägga ner verksamheten, så finns det ändå hopp i framtiden. Man kommer troligtvis inte att säga tack och adjö för alltid, utan det blir ett dvalaliknande tillstånd till dess att en lokal hittas.
När nya biblioteket byggdes blev föreningen lovade att få en lokal där, men så blev det nu inte. Exakt vad som hände parterna emellan framgår inte under vårt samtal med Jarl.
–Den person som gav oss sitt ord blåste oss i sista stund. Men det var då och nu är nu, menar han. Det som skulle kunna vara en bra lösning för såväl Lindesbergs kulturella utbud, turism och naturligtvis föreningens fortlevnad är att man får tillgång till den nu nedläggningshotade tingsrätten.
–Först och främst så hoppas jag innerligt att tingsrätten blir kvar. Den behövs i dagens samhälle och med tanke på hur utvecklingen sett ut de senaste åren så är det en självklarhet. Men om nu fallet blir den att tingsrätten försvinner från Lindesberg så ser jag gärna att man använder huset till ett ”konstens hus”. Med tanke på de stora salarna som finns där så passar det utmärkt för ändamålet, konstaterar Blixt.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.