För ca 25 år sedan startade Jarl Blixt Lindesbergs konstförening och rekryterade snart medlemmar till denna växande skara konstintresserade människor som ville bidra med något till bygden. Förening växte sig riktigt stor och var under sin storhetstid Örebro läns största förening. Idag ser det dock helt annorlunda ut. Nu ska man till och med ta ställning till om föreningen skall leva vidare eller läggas ner.
–Under maj månad kommer föreningen ha sitt årsmöte och då ta upp huruvida man ska lägga ner eller jobba vidare, säger Jarl Blixt något nedstämd. Problemet man tampas med är bristen på lokal, vilket man nu gjort under alltför lång tid. Även om utgången blir det negativa alternativet, dvs att man beslutar att lägga ner verksamheten, så finns det ändå hopp i framtiden. Man kommer troligtvis inte att säga tack och adjö för alltid, utan det blir ett dvalaliknande tillstånd till dess att en lokal hittas.
När nya biblioteket byggdes blev föreningen lovade att få en lokal där, men så blev det nu inte. Exakt vad som hände parterna emellan framgår inte under vårt samtal med Jarl.
–Den person som gav oss sitt ord blåste oss i sista stund. Men det var då och nu är nu, menar han. Det som skulle kunna vara en bra lösning för såväl Lindesbergs kulturella utbud, turism och naturligtvis föreningens fortlevnad är att man får tillgång till den nu nedläggningshotade tingsrätten.
–Först och främst så hoppas jag innerligt att tingsrätten blir kvar. Den behövs i dagens samhälle och med tanke på hur utvecklingen sett ut de senaste åren så är det en självklarhet. Men om nu fallet blir den att tingsrätten försvinner från Lindesberg så ser jag gärna att man använder huset till ett ”konstens hus”. Med tanke på de stora salarna som finns där så passar det utmärkt för ändamålet, konstaterar Blixt.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.