För ca 25 år sedan startade Jarl Blixt Lindesbergs konstförening och rekryterade snart medlemmar till denna växande skara konstintresserade människor som ville bidra med något till bygden. Förening växte sig riktigt stor och var under sin storhetstid Örebro läns största förening. Idag ser det dock helt annorlunda ut. Nu ska man till och med ta ställning till om föreningen skall leva vidare eller läggas ner.
–Under maj månad kommer föreningen ha sitt årsmöte och då ta upp huruvida man ska lägga ner eller jobba vidare, säger Jarl Blixt något nedstämd. Problemet man tampas med är bristen på lokal, vilket man nu gjort under alltför lång tid. Även om utgången blir det negativa alternativet, dvs att man beslutar att lägga ner verksamheten, så finns det ändå hopp i framtiden. Man kommer troligtvis inte att säga tack och adjö för alltid, utan det blir ett dvalaliknande tillstånd till dess att en lokal hittas.
När nya biblioteket byggdes blev föreningen lovade att få en lokal där, men så blev det nu inte. Exakt vad som hände parterna emellan framgår inte under vårt samtal med Jarl.
–Den person som gav oss sitt ord blåste oss i sista stund. Men det var då och nu är nu, menar han. Det som skulle kunna vara en bra lösning för såväl Lindesbergs kulturella utbud, turism och naturligtvis föreningens fortlevnad är att man får tillgång till den nu nedläggningshotade tingsrätten.
–Först och främst så hoppas jag innerligt att tingsrätten blir kvar. Den behövs i dagens samhälle och med tanke på hur utvecklingen sett ut de senaste åren så är det en självklarhet. Men om nu fallet blir den att tingsrätten försvinner från Lindesberg så ser jag gärna att man använder huset till ett ”konstens hus”. Med tanke på de stora salarna som finns där så passar det utmärkt för ändamålet, konstaterar Blixt.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.