För ca 25 år sedan startade Jarl Blixt Lindesbergs konstförening och rekryterade snart medlemmar till denna växande skara konstintresserade människor som ville bidra med något till bygden. Förening växte sig riktigt stor och var under sin storhetstid Örebro läns största förening. Idag ser det dock helt annorlunda ut. Nu ska man till och med ta ställning till om föreningen skall leva vidare eller läggas ner.
–Under maj månad kommer föreningen ha sitt årsmöte och då ta upp huruvida man ska lägga ner eller jobba vidare, säger Jarl Blixt något nedstämd. Problemet man tampas med är bristen på lokal, vilket man nu gjort under alltför lång tid. Även om utgången blir det negativa alternativet, dvs att man beslutar att lägga ner verksamheten, så finns det ändå hopp i framtiden. Man kommer troligtvis inte att säga tack och adjö för alltid, utan det blir ett dvalaliknande tillstånd till dess att en lokal hittas.
När nya biblioteket byggdes blev föreningen lovade att få en lokal där, men så blev det nu inte. Exakt vad som hände parterna emellan framgår inte under vårt samtal med Jarl.
–Den person som gav oss sitt ord blåste oss i sista stund. Men det var då och nu är nu, menar han. Det som skulle kunna vara en bra lösning för såväl Lindesbergs kulturella utbud, turism och naturligtvis föreningens fortlevnad är att man får tillgång till den nu nedläggningshotade tingsrätten.
–Först och främst så hoppas jag innerligt att tingsrätten blir kvar. Den behövs i dagens samhälle och med tanke på hur utvecklingen sett ut de senaste åren så är det en självklarhet. Men om nu fallet blir den att tingsrätten försvinner från Lindesberg så ser jag gärna att man använder huset till ett ”konstens hus”. Med tanke på de stora salarna som finns där så passar det utmärkt för ändamålet, konstaterar Blixt.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras