Enligt vittnen på platsen, körde den unge mannen mycket vårdslöst när han kolliderade med en annan bil, i vilken två barn och deras mor färdades. Samtliga har förts till Lindesbergs lasarett.
Strax före klockan åtta på tisdagsmorgonen, fick räddningstjänsten in ett larm om en trafikolycka i Guldsmedshyttan. Två bilar hade kolliderat i närheten av Statoilmacken. I den ena bilen färdades en ung man, i den andra två barn och deras mor. Inre befäl på Nerikes Brandkår, uppger att samtliga inblandade har förts till sjukhus med lindriga skador.
Enligt uppgifter från vittnen, skall olyckan ha orsakats av att den unge mannen ”körde rally” inne i samhället.
-Det finns flera vittnen som hävdar att han körde vårdslöst, rallykörning om man säger så. Därför kallades också två polispatruller till platsen, berättar inre befäl.
Larmet inkom kl. 07:51
Uppdatering
Polisen bekräftar nu att det finns misstanke om vårdslöshet i trafik. Enligt vakthavande befäl, Thomas Ginghagen, skall den unge mannen ha kört i norrgående riktning och passerat rondellen i för hög hastighet.
-Han förlorade herraväldet över bilen, kom över i fel körfält med bilen på tvären och träffar mötande trafik, uppger Ginghagen.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.