Enligt vittnen på platsen, körde den unge mannen mycket vårdslöst när han kolliderade med en annan bil, i vilken två barn och deras mor färdades. Samtliga har förts till Lindesbergs lasarett.
Strax före klockan åtta på tisdagsmorgonen, fick räddningstjänsten in ett larm om en trafikolycka i Guldsmedshyttan. Två bilar hade kolliderat i närheten av Statoilmacken. I den ena bilen färdades en ung man, i den andra två barn och deras mor. Inre befäl på Nerikes Brandkår, uppger att samtliga inblandade har förts till sjukhus med lindriga skador.
Enligt uppgifter från vittnen, skall olyckan ha orsakats av att den unge mannen ”körde rally” inne i samhället.
-Det finns flera vittnen som hävdar att han körde vårdslöst, rallykörning om man säger så. Därför kallades också två polispatruller till platsen, berättar inre befäl.
Larmet inkom kl. 07:51
Uppdatering
Polisen bekräftar nu att det finns misstanke om vårdslöshet i trafik. Enligt vakthavande befäl, Thomas Ginghagen, skall den unge mannen ha kört i norrgående riktning och passerat rondellen i för hög hastighet.
-Han förlorade herraväldet över bilen, kom över i fel körfält med bilen på tvären och träffar mötande trafik, uppger Ginghagen.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.