Med lite drygt en vecka kvar till Harmonis Caprice, med bland andra John Lundvik på scenen, vädjar arrangören till alla som har köpt biljett, att ha koll på var man har förvarat den under pandemiåren, som inneburit att capricen ej kunnat genomföras.
– Det är en unik situation där många köpte sin biljetter till capricen redan i slutet av 2019, därför hoppas vi nu att alla verkligen har koll på sina biljetter eller snarast kontaktar oss, säger Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
På skärtorsdagen meddelar arrangören att man har endast lite drygt hundra platser kvar att erbjuda innan man sätter upp en lapp på luckan och konstaterar slutsålt. Men resan hit – eller rättare sagt till lördag 23 april – har varit oerhört lång. Capricen var ett av många stora event som året 2020 tvingades ställa in på grund av coronapandemin.
På grund av denna långa väntan, har Manskören Harmoni haft en oro för att många kan ha tappat bort sin biljett. En oro som var befogad har det sedermera visat sig.
– Det är många som har hört av sig till oss, för att få hjälp att hitta sin biljett. För oss är det ganska enkelt att gå in och plocka fram biljetten i systemet, men från och med nästa vecka har vi inte samma möjlighet på grund av att det är så mycket annat som skall göras inför lördagen. Därför vore det väldigt bra om alla kollade upp det här nu, så att man verkligen har koll på sin biljett, förklarar Roland Hellsing, Manskören Harmoni.
Arrangören informerar att det finns två vägar att gå för den som har förlagt sin biljett:
1. Kolla i första hand din mailbox om du har mail från Tickster från tiden när du köpte biljetterna (kan vara redan hösten 2019).
2. Maila namn på biljettköpare till caprice@harmoni.nu så hjälper vi dig att leta rätt på dem.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.