Korsnäs har förvärvat Rockhammars Bruk för en summa av 145 miljoner kronor.
Detta meddelades på onsdagsförmiddagen via ett pressmeddelande från den nya ägaren till bruket. Hela pressmeddelandet finns att läsa nedan:
PRESSMEDDELANDE 11 mars 2009
KORSNÄS AB FÖRVÄRVAR ROCKHAMMARS BRUK
Investment AB Kinnevik (publ) (”Kinnevik”) meddelar idag att Korsnäs AB har förvärvat Rockhammars Bruk från Rottneros AB för 145 Mkr.
Rockhammars Bruk i Lindesberg tillverkar kemiskt framställd massa, CTMP, och har en kapacitet på 60.000 ton per år. Bruket har sökt miljökoncession för att utöka produktionen till 90.000 ton per år. Korsnäs blir med köpet av Rockhammars Bruk huvudsakligen självförsörjande med massa till hela koncernens pappers- och kartongproduktion vilket förväntas sänka produktionskostnaderna.
Transaktionen är villkorad av godkännande från berörda konkurrensmyndigheter och är beräknad att vara slutförd under innevarande månad.
”Jag är mycket glad över att kunna välkomna Rockhammars Bruk till Korsnäsfamiljen. Förvärvet innebär att vi blir nästan självförsörjande med massa inklusive CTMP som Rockhammar tillverkar. Att kunna lägga investeringar som denna till det resultatförbättringsprogram som redan bedrivs inom Korsnäs sänker våra totala tillverkningskostnader, gör oss oberoende av massamarknadens utveckling samt bidrar ytterligare till en stabil och konkurrenskraftig framtid för Korsnäs. Detta är ett vikigt steg på vägen mot vårt långsiktiga mål att rörelsemarginalen skall överstiga 10%,” säger Christer Simrén, VD för Korsnäs AB.
Under vecka 15 vaccinerar Region Örebro län med totalt 11 700 doser vaccin. Vaccinet ges både till dem som får första och andra sprutan. Nu kan personer som är 70 år och äldre boka tid för vaccination.
Polisen utreder nu två fall av stölder som har drabbat äldre personer i deras bostäder. I båda fallen har gärningspersonerna lurat sig in i bostäderna på olika sätt.
Med våren kommer oro för vissa som bor i närheten av sjöar och vattendrag. En extrem vårflod med höga flöden kan orsaka stora skador på egendom. Just nu ger dock Linde energi ett lugnande besked till de som berörs. Någon extrem vårflod ser man inte på kartan i dagsläget.
De fyra påskkärringarna, som hade placerats i rondellen vid Lidl, överlevde inte påskhelgen. Redan på Långfredagen upptäcktes ett första sabotage mot den påskprydda installationen, som skapats av personalen vid Samhällsbyggnad Bergslagen. Då hade en av påskkärringarna slitits upp och lämnats på en annan plats i närområdet.
– Det är naturligtvis jättetråkigt att det blir så här, men på något sätt var det nästan väntat att det inte skulle få vara i fred, säger Monica Iwarsson Lindh, enhetschef på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Det var ett rekordstort deltagande i LindeNytts påskäggsjakt i år, vilket är otroligt roligt! Samtliga vinnare är utsedda och alla priser delades under långfredagen ut av påskvärdarna Happy och Ester. LindeNytt vill med detta rikta ett äggstremt stort tack till veckans alla tävlingssponsorer ICA Supermarket, Lågprisvaruhuset Mejk och 37:an.
Smittspridningen är uppe på en rekordhög nivå i Lindesbergs kommun, hela 128 bekräftade fall av covid-19 har rapporterats under de senaste 7 dagarna. Detta är den högsta noteringen sedan testningarna startade för ungefär ett år sedan. Samtidigt rapporterar Region Örebro län att kurvan över antalet smittade i länet pekar brant uppåt.
Mycket har hänt innanför väggarna där Strands Tryckeri en gång huserade på Bandygatan i Lindesberg. Istället för stora tryckpressar fylls nu den drygt 2500 kvadratmeter stora hallen av 6 stycken sprillans nya padelbanor.
– Det som är så bra med padel är ju att det är något som går att utöva även i coronatider, förklarar Per Eriksson som står bakom Lindesbergs nya padelhall.
Varje år utser branschorganisationen Blomsterfrämjandet Årets Pelargon, och i år går utmärkelsen till zonalpelargonen Astrid. Marco Åkesson på Plantmarknaden berättar mer om denna omåttligt populära blomma och om den vinnande sorten Astrid.
– Den är förvånansvärt vädertålig, trots att den är så tät, och ger mycket blommor oavsett om den står utomhus eller inne.