Idag var kön verkligen lång på Lindesbergs Lasarett. Men det var inte en av de omdiskuterade vårdköerna, utan nu stod politiker, landstingschefer – och anställda av alla schatteringar, byggare och patientförening i kö för att uppvakta och lyckönska. – Nu har vi fått det allra senaste och som kanske inte finns någon annanstans, sade sjukhuschefen Per-Olof Larsson, innan det blågula bandet klipptes.

Det var landstingsrådet och ordföranden i landstingsstyrelsen Marie-Louise Forsberg-Fransson (s), som klippte bandet – sekonderad av Miljöpartiets Mats Gunnarsson. Det märks att hon är sjuksköterska ”i det civila” och hittar på lasarettet. I sitt invigningstal sade hon att det var faktiskt under det förra valåret 2010, som diskussionerna om dialysvården i regionen tog fart och beslut om att bygga kunde tas hösten 2012.
– Då var det 19 patienter som regelbundet fick åka från norra länsdelen till Örebro och Karlskoga för att få dialysvård, sade hon. Det är jättepåfrestande att göra de här långa resorna flera gånger i veckan. Det var jätteangeläget att lösa frågan.
Hon säger att det som nu hänt i Lindesberg innebär en förbättring för länets alla njurpatienter, eftersom Karlskoga och Örebro avlastas. Det finns en politisk uppslutning bakom den här satsningen. Så har t ex moderata landstingspolitikern Hanne Alvner motionerat om det här – idag förstås bland de uppvaktande. Politiker och tjänstemän talade helst om koncentration – inte decentralisering.
– Det här är ett modernt sätt att tänka och vi kommer att få beröm i efterhand för det här beslutet, även om en del kanske talar om ”bakåtsträvare”, sade Marie-Louise Forsberg-Fransson.
På måndag börjar sjuksköterskan Susie Skoglund och hennes kollegor att använda dialysapparaterna i skarpt läge. Foto: Hans Andersson.
Per Zimmerman behöver sedan sex år tillbaka inte dialys för egen del. Han är njurtransplanterad och var dialyspatient i elva år. Han är ordförande i njurföreningen i Örebro län:
– Det kom igång sedan vi en fem, sex år legat på om bättre dialysvård. Men politiken tar ju litet längre tid på sig och vi har sedan mötts av stor förståelse från landstinget och vi är eniga om den här satsningen.

Daniel Delnavaz chef för den nya toppmoderna dialysmottagningen. Foto: Hans Andersson.
Daniel Delnavaz är chef för dialysmottagningen och har tillsammans med personalen, sjukhusledningen, byggare och projektledare jobbat hårt för att det här idag blivit verklighet. Han säger att de har köpt in också utrustningar för hemdialys, men att det dröjer ett tag innan de kan användas – personal och användare ska utbildas först. Vilka som får möjlighet att använda dem beror på t ex var patienten bor och hur hennes hälsotillstånd är.
När invigningstalen var klara minglade också personal från andra avdelningar i de splitternya lokalerna. Från operationsavdelningen kunde höras att ” för tio år sedan hade vi också de modernaste lokalerna”. Ingen avundsjuka, men stora förhoppningar på att det som verkar vara landstingets nya inriktning – med tre välutrustade sjukhus – i Lindesberg, Karlskoga och Örebro – kan ge mer spetskompetens inom olika specialistområden till Lindesbergs Lasarett.
I morgon lördag är det Öppet Hus kl 10-14 för alla att komma och titta. Kanske man då också kan få råd om hur man kan undvika att behöva njursjukvård. (Per Zimmerman gav mig några tips och det hör som så mycket annat ihop med livsstilen – sluta röka, röra på sig, tänka på vad man äter ”och framförallt hålla nere blodtrycket”)
Sedan blir det en grundlig snabbstädning för att a emot den första patienten på måndag 1 september. Mottagningen kommer att ha åtta platser och ska behandla 16 patienter. Till att börja med behandlas tio patienter på mottagningen.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.