Köerna var långa när många ville fira den nya dialysavdelningen. Foto: Hans Andersson.

Kortare köer för njursjuka – men lång glad kö när nya dialysen invigdes

Idag var kön verkligen lång på Lindesbergs Lasarett. Men det var inte en av de omdiskuterade vårdköerna, utan nu stod politiker, landstingschefer – och anställda av alla schatteringar, byggare och patientförening i kö för att uppvakta och lyckönska. – Nu har vi fått det allra senaste och som kanske inte finns någon annanstans, sade sjukhuschefen Per-Olof Larsson, innan det blågula bandet klipptes.


Det var landstingsrådet och ordföranden i landstingsstyrelsen Marie-Louise Forsberg-Fransson (s), som klippte bandet – sekonderad av Miljöpartiets Mats Gunnarsson. Det märks att hon är sjuksköterska ”i det civila” och hittar på lasarettet. I sitt invigningstal sade hon att det var faktiskt under det förra valåret 2010, som diskussionerna om dialysvården i regionen tog fart och beslut om att bygga kunde tas hösten 2012.

– Då var det 19 patienter som regelbundet fick åka från norra länsdelen till Örebro och Karlskoga för att få dialysvård, sade hon. Det är jättepåfrestande att göra de här långa resorna flera gånger i veckan. Det var jätteangeläget att lösa frågan.

Hon säger att det som nu hänt i Lindesberg innebär en förbättring för länets alla njurpatienter, eftersom Karlskoga och Örebro avlastas. Det finns en politisk uppslutning bakom den här satsningen. Så har t ex moderata landstingspolitikern Hanne Alvner motionerat om det här – idag förstås bland de uppvaktande. Politiker och tjänstemän talade helst om koncentration – inte decentralisering.

– Det här är ett modernt sätt att tänka och vi kommer att få beröm i efterhand för det här beslutet, även om en del kanske talar om ”bakåtsträvare”, sade Marie-Louise Forsberg-Fransson.

På måndag börjar sjuksköterskan Susie Skoglund och hennes kollegor att använda dialysapparaterna i skarpt läge. Foto: Hans Andersson.
Per Zimmerman behöver sedan sex år tillbaka inte dialys för egen del. Han är njurtransplanterad och var dialyspatient i elva år. Han är ordförande i njurföreningen i Örebro län:
– Det kom igång sedan vi en fem, sex år legat på om bättre dialysvård. Men politiken tar ju litet längre tid på sig och vi har sedan mötts av stor förståelse från landstinget och vi är eniga om den här satsningen.


Daniel Delnavaz chef för den nya toppmoderna dialysmottagningen. Foto: Hans Andersson.

Daniel Delnavaz är chef för dialysmottagningen och har tillsammans med personalen, sjukhusledningen, byggare och projektledare jobbat hårt för att det här idag blivit verklighet. Han säger att de har köpt in också utrustningar för hemdialys, men att det dröjer ett tag innan de kan användas – personal och användare ska utbildas först. Vilka som får möjlighet att använda dem beror på t ex var patienten bor och hur hennes hälsotillstånd är.

När invigningstalen var klara minglade också personal från andra avdelningar i de splitternya lokalerna. Från operationsavdelningen kunde höras att ” för tio år sedan hade vi också de modernaste lokalerna”. Ingen avundsjuka, men stora förhoppningar på att det som verkar vara landstingets nya inriktning – med tre välutrustade sjukhus – i Lindesberg, Karlskoga och Örebro – kan ge mer spetskompetens inom olika specialistområden till Lindesbergs Lasarett.

I morgon lördag är det Öppet Hus kl 10-14 för alla att komma och titta. Kanske man då också kan få råd om hur man kan undvika att behöva njursjukvård. (Per Zimmerman gav mig några tips och det hör som så mycket annat ihop med livsstilen – sluta röka, röra på sig, tänka på vad man äter ”och framförallt hålla nere blodtrycket”)

Sedan blir det en grundlig snabbstädning för att a emot den första patienten på måndag 1 september. Mottagningen kommer att ha åtta platser och ska behandla 16 patienter. Till att börja med behandlas tio patienter på mottagningen.

Publicerad 29 augusti 2014 klockan 19:08

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

På höger och vänster sida om vägen ner till småbåtshamnen i Frövi planeras det för flerfamiljshus. Foto: Jennie EInarsson

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.

26 mars 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

25 mars 2026 klockan 11:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Tomas Klockars (M) och Markus Lundin (KD) med 2025 års redovisning. Foto: Camilla Lagerman

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

24 mars 2026 klockan 17:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
24 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora ...
23 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
23 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kungsörn. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

20 mars 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades f...

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.

11 mars 2026 klockan 18:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och ...
11 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att ...
10 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-27 17:00