En kraftig brand utbröt på måndagskvällen i ett flerfamiljshus mittemot Hemköp. Enligt uppgift skall ingen person ha skadats fysiskt, men fastigheten bedömdes vid midnatt vara bortom all räddning.
Ett stort antal brandmän kämpar ännu mot lågorna (kl 00:14) och enligt deras bedömning kommer man troligtvis få arbeta fram till morgonen med eftersläckning inräknat.
I fastigheten finns totalt fem lägenheter varav tre stycken är bebodda. Två av hyresgästerna befann sig i huset när branden började.
-Den tredje som bor där är fastighetsägaren själv, men han befinner sig utomlands. Ingen av de som var hemma har kommit till skada rent fysiskt och vad brandorsaken är vet vi inte just nu, säger vakthavande befäl.
En mycket kraftig rökutveckling gjorde att stora delar av centrala Lindesberg blev tämligen rökigt och illaluktande.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.