Kritiken som riktats mot musikfestivalen AugustiBuller har varit ganska hård i år. De som retar sig på tillställningen tar ofta upp nedskräpningen och fylleri som ett exempel. Dock har städningen skötts väldigt bra i år, men det stoppar inte mothuggen i debattartiklarna. I Bp har flera insändare med anonym signatur påtalat ”problemen”. Även på LindeNytt har sådant förekommit.
Kulturchef Anders Brännström tycker dock att kritiken är helt onödig och överdriven. –Ska vi ha en levande stad, så får vi allt tillåta lite festligheter också. Jag tar inte så hårt på kritiken, den stämmer ju inte ens, säger Anders Brännström. Fylleriet är enligt honom överdrivet och det som folk tyvärr oftast förknippar med festivalen på grund av ovetande och falskanklagelser i insändarna. Att man även tar upp musikutbudet som något man använder bara som ”täckmantel” för att samlas för en fyllerifest helgen lång, är något som är en klassiskt generationskrock, menar Brännström.
-Jag kan intyga att mellan 75-85 procent av de besökande ungdomarna är nyktra och på plats för musikens och stämningens skull. Sen har vi en liten grupp som dricker för mycket, men det är inget unikt för festivalen direkt. Sånt förekommer i vardagen också. Att kritikerna inte gillar musiken är nog bara en generationsfråga. Så har det alltid varit – de vuxna har svårt att förstå de ungas musiksmak många gånger, förklarar Brännström.
-Jag träffade även en hel del vuxna inne på området som tyckte festen var trevlig och inte alls stämmer överens med kritiken. Till och med pensionärer med rollatorer strosade runt på området under festivalen. Jag tror kritikerna är en minoritet, och när dessa slutar kritisera har nog AugustiBuller gjort något fel i evenemanget, säger kulturchef Anders Brännström skrattande.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.