Kritiken som riktats mot musikfestivalen AugustiBuller har varit ganska hård i år. De som retar sig på tillställningen tar ofta upp nedskräpningen och fylleri som ett exempel. Dock har städningen skötts väldigt bra i år, men det stoppar inte mothuggen i debattartiklarna. I Bp har flera insändare med anonym signatur påtalat ”problemen”. Även på LindeNytt har sådant förekommit.
Kulturchef Anders Brännström tycker dock att kritiken är helt onödig och överdriven. –Ska vi ha en levande stad, så får vi allt tillåta lite festligheter också. Jag tar inte så hårt på kritiken, den stämmer ju inte ens, säger Anders Brännström. Fylleriet är enligt honom överdrivet och det som folk tyvärr oftast förknippar med festivalen på grund av ovetande och falskanklagelser i insändarna. Att man även tar upp musikutbudet som något man använder bara som ”täckmantel” för att samlas för en fyllerifest helgen lång, är något som är en klassiskt generationskrock, menar Brännström.
-Jag kan intyga att mellan 75-85 procent av de besökande ungdomarna är nyktra och på plats för musikens och stämningens skull. Sen har vi en liten grupp som dricker för mycket, men det är inget unikt för festivalen direkt. Sånt förekommer i vardagen också. Att kritikerna inte gillar musiken är nog bara en generationsfråga. Så har det alltid varit – de vuxna har svårt att förstå de ungas musiksmak många gånger, förklarar Brännström.
-Jag träffade även en hel del vuxna inne på området som tyckte festen var trevlig och inte alls stämmer överens med kritiken. Till och med pensionärer med rollatorer strosade runt på området under festivalen. Jag tror kritikerna är en minoritet, och när dessa slutar kritisera har nog AugustiBuller gjort något fel i evenemanget, säger kulturchef Anders Brännström skrattande.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.