Kritiken som riktats mot musikfestivalen AugustiBuller har varit ganska hård i år. De som retar sig på tillställningen tar ofta upp nedskräpningen och fylleri som ett exempel. Dock har städningen skötts väldigt bra i år, men det stoppar inte mothuggen i debattartiklarna. I Bp har flera insändare med anonym signatur påtalat ”problemen”. Även på LindeNytt har sådant förekommit.
Kulturchef Anders Brännström tycker dock att kritiken är helt onödig och överdriven. –Ska vi ha en levande stad, så får vi allt tillåta lite festligheter också. Jag tar inte så hårt på kritiken, den stämmer ju inte ens, säger Anders Brännström. Fylleriet är enligt honom överdrivet och det som folk tyvärr oftast förknippar med festivalen på grund av ovetande och falskanklagelser i insändarna. Att man även tar upp musikutbudet som något man använder bara som ”täckmantel” för att samlas för en fyllerifest helgen lång, är något som är en klassiskt generationskrock, menar Brännström.
-Jag kan intyga att mellan 75-85 procent av de besökande ungdomarna är nyktra och på plats för musikens och stämningens skull. Sen har vi en liten grupp som dricker för mycket, men det är inget unikt för festivalen direkt. Sånt förekommer i vardagen också. Att kritikerna inte gillar musiken är nog bara en generationsfråga. Så har det alltid varit – de vuxna har svårt att förstå de ungas musiksmak många gånger, förklarar Brännström.
-Jag träffade även en hel del vuxna inne på området som tyckte festen var trevlig och inte alls stämmer överens med kritiken. Till och med pensionärer med rollatorer strosade runt på området under festivalen. Jag tror kritikerna är en minoritet, och när dessa slutar kritisera har nog AugustiBuller gjort något fel i evenemanget, säger kulturchef Anders Brännström skrattande.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.