Nu är operan ordentligt tillbaka i länet. Redan nu på lördag som opera på bio i Lindesberg. Knappt fem månader senare blir det opera på Skäret.
Opera Live på Folkets Hus visar en klassiker i dubbel bemärkelse. Det är Richard Strauss´ Ariadne på Naxos som släpper fram kända grekiska karaktärer. Den här musiken hade premiär för ca hundra år sedan.
Ett annat verk att se fram emot är Maskeradbalen. Den har premiär 30 juli och visas hela augusti på Opera på Skäret. Alldeles norr om Kopparberg vid stranden av sjön Ljusnaren ligger ”operahuset”.
-Vi har haft två års uppehåll, men det är sig likt, säger Sten Niclasson, som är den som grundade Opera på Skäret för snart 20 år sedan. Han har varit operasångare, violinist och regissör med över fyrtio operaroller som sångare och över tio operauppsättningar som regissör.
När nu pandemin ser ut att vara över, blir det nya tag på Skäret. De tar sig an ingen mindre än kompositören Giuseppe Verdi och Maskeradbalen. Den handlar om mordet på Gustav III.
– Det är den enda opera, där handlingen utspelar sig i Sverige. Det handlar om mordet på Gustav III, säger Sten Niclasson. Den är svårsjungen och sjungs på originalspråket italienska. Vi har fantastiska sångare.
Sångare från hela världen deltar i audition. En extra omgång sker nu i mitten av mars.
Sten Niclasson har varit på Metropolitan Opera i New York några gånger och upplevt allt live- på riktigt – i salongen. Han tycker också att det fungerar med inspelade föreställningar, men är nog litet delad när det gäller live på bio.
Ariadne visas på Lindesbergs Folkets Hus nu på lördag 12 mars kl. 19.00, 240 kr för vuxen, 180 kr under 26 år.
Maskeradbalen har premiär 30 juli och biljettpriserna ligger mellan 295 och 1045 kr beroende på dag och plats i salongen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen ”Vi dör i natt” in på Nisses alltiallo i Rockhammar. 24 oktober har filmen premiär, men redan 10 dagar innan får Lindesberg chansen att se den nagelbitande berättelsen på den lokala bioduken. Dessutom kommer flera av filmens skådespelare att närvara under smygpremiären på Lindesbergs Bio.