Centerpolitikern Kurt Scharnke kolliderade igår kväll med en älg på riksväg 50. Till allas förundran kunde han själv kliva ur bilvraket och ringa efter hjälp.-Räddningspersonalen förvånades över att jag stod vid vägkanten och väntade på dem. Här kan man verkligen tala om änglavakt, sa man till mig efter att ha sett skadorna på bilen, förklarar Kurt Scharnke.
Det var vid 20-tiden i söndags kväll som Kurt Scharnke, på väg hem från Örebro, körde rakt in i en älg som hade ställt sig uppe på körbanan på riksvägen. Olyckan inträffade i höjd med den så kallade ”krokodildammen” utmed riksväg 50.
-Strax norr om ”krokodildammen”, där viltstängslet upphör, stod älgen. Jag hann bara konstatera att det stod något mitt i vägen, sedan small det rejält, säger han.
Kurt uppskattar att han körde i en hastighet av 80-90 km/h när det hände. Vid kollisionen krossades vindrutan och taket trycktes in rejält.
-Det var en gigantisk älg, ett riktigt monster. Den var väldigt hög i alla fall, jag uppfattade det som att jag körde in mellan fram- och bakbenen på den och att älgens magen slog i biltaket, säger Kurt och tittar på bilvraket.
Direkt efter smällen klev han ur bilen och ringde efter hjälp.
-Jag tittade samtidigt till hur det gick för älgen, den dog direkt, säger han.
Kurt klarade sig ur dramatiken med en lindrig skärskada i högerhanden och lättare värk i nacke och rygg. Han fick lämna sjukhuset vid midnatt då inga allvarliga skador upptäckts på röntgenplåtarna.
-Jag hade verkligen en otrolig tur. När jag tänker efter är det ganska fantastiskt att jag kan sitta här dagen efter och prata om det. Under mina år som polis såg jag ju många olyckor där människor skadades allvarligt eller omkom, trots att bilens skador inte ens varit i närheten av det man ser på min bil. Det får en att tänka efter, säger han.
Räddningstjänstens personal talade om att Kurt hade änglavakt. Kurt själv tror han har mycket att tacka den gamla Volvon han körde.
-Det är ju lite av en stridvagn, den kanske blev min räddning.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.