Centerpolitikern Kurt Scharnke kolliderade igår kväll med en älg på riksväg 50. Till allas förundran kunde han själv kliva ur bilvraket och ringa efter hjälp.-Räddningspersonalen förvånades över att jag stod vid vägkanten och väntade på dem. Här kan man verkligen tala om änglavakt, sa man till mig efter att ha sett skadorna på bilen, förklarar Kurt Scharnke.
Det var vid 20-tiden i söndags kväll som Kurt Scharnke, på väg hem från Örebro, körde rakt in i en älg som hade ställt sig uppe på körbanan på riksvägen. Olyckan inträffade i höjd med den så kallade ”krokodildammen” utmed riksväg 50.
-Strax norr om ”krokodildammen”, där viltstängslet upphör, stod älgen. Jag hann bara konstatera att det stod något mitt i vägen, sedan small det rejält, säger han.
Kurt uppskattar att han körde i en hastighet av 80-90 km/h när det hände. Vid kollisionen krossades vindrutan och taket trycktes in rejält.
-Det var en gigantisk älg, ett riktigt monster. Den var väldigt hög i alla fall, jag uppfattade det som att jag körde in mellan fram- och bakbenen på den och att älgens magen slog i biltaket, säger Kurt och tittar på bilvraket.
Direkt efter smällen klev han ur bilen och ringde efter hjälp.
-Jag tittade samtidigt till hur det gick för älgen, den dog direkt, säger han.
Kurt klarade sig ur dramatiken med en lindrig skärskada i högerhanden och lättare värk i nacke och rygg. Han fick lämna sjukhuset vid midnatt då inga allvarliga skador upptäckts på röntgenplåtarna.
-Jag hade verkligen en otrolig tur. När jag tänker efter är det ganska fantastiskt att jag kan sitta här dagen efter och prata om det. Under mina år som polis såg jag ju många olyckor där människor skadades allvarligt eller omkom, trots att bilens skador inte ens varit i närheten av det man ser på min bil. Det får en att tänka efter, säger han.
Räddningstjänstens personal talade om att Kurt hade änglavakt. Kurt själv tror han har mycket att tacka den gamla Volvon han körde.
-Det är ju lite av en stridvagn, den kanske blev min räddning.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.