(Uppdaterad kl 18:40) En mycket allvarlig trafikolycka inträffade vid 16-tiden på söndagen på riksväg 68 i höjd med Morskoga. Vid 18:30-tiden meddelade polisen att en av de inblandade har avlidit.- Det är en äldre kvinna, ej hemmahörande i trakten. Hennes anhöriga har underrättats, kommenterar Jens auf der Heide, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Den svåra olyckan i Morskoga inträffade strax efter klockan 16 på söndagen. Enligt polisen skall den inträffat i samband med att en av olycksbilarna svängde ut på riksvägen från en avfartsväg och kördes då på i sidan av den andra bilen.
Inre befäl vid Nerikes Brandkår, Christer Sundqvist, rapporterade att minst två personer klämdes fast i vraket. Arbetet att få loss dem tog över en timme och orsakade totalstopp i trafiken.
Tidigare uppgavs också att samtliga inblandade hade skadats svårt i olyckan. Polisen meddelade senare på kvällen att en av dem har avlidit men att övriga nu bedöms som lindrigt skadade.
– De övriga har chockats svårt men man bedömer dem som lindrigt skadade. Den avlidna är en äldre kvinna som ej är hemmahörande i trakten, säger Jens auf der Heide, vakthavande befäl vid Örebropolisen.
Den nya säsongen i HockeyEttan har börjat bra för Lindlöven. Till säsongspremiären mot Surahammar så slog man på en seger med fem mål i målskillnad, där det trots ett fint resultat fanns vissa premiärnerver. Segertrenden fortsatte även när hemmalaget satte skridskorna på isen i Lindehov, där Borlänge blev nästa motstånd.
När tidningen Aktuell Hållbarhet under tisdagen släppte sin årliga granskning av kommunernas miljöarbete, stod det klart att Lindesberg har klättrat rejält – från plats 178 till 49.
– Vi gratulerar Lindesberg till den fina placeringen 49 i årets rankning, säger Ylva Bergman, chefredaktör på Aktuell Hållbarhet i ett pressmeddelande.
Det var när makarna Lennart och Annelie Heintz gav sig ut på sin sedvanliga svampjakt i skogarna utanför Gusselby i helgen, som de råkade på något utöver det vanliga. På långt håll såg de något jättelikt sticka upp ur havet av normalstora kantareller.
– Jag blev alldeles chockad, berättar Lennart Heinz.
En singelolycka med lastbil inträffade strax före klockan åtta på tisdagsmorgonen på länsväg 249 strax utanför Fellingsbro.
– Själva dragbilen står på vägbanan och släpet i diket, uppger SOS Alarm.
INSÄNDARE/DEBATT: För några veckor sedan startade höstterminen i Lindesbergs grundskolor. Med höga förväntningar och kunskapstörst ska nu elever lära sig böja engelska verb och addera tal. För att ge alla goda förutsättningar och samtidigt garantera likvärdig utbildning bör tillgången till fysiska läroböcker stärkas.
Handbollssäsongen har rivstartat och i helgen kunde LIF Lindesberg följa båda sina A-lag. Damerna hade säsongspremiär på hemmaplan, medan herrarna tog resan till Västerås men i båda fallen så slutade matcherna med förlust. Medan herrarna fick tuffa slutminutrar på bortaplan, så fick damerna en tuff premiär på hemmaplan med en rejäl målskillnad.
Den stora julfesten signerad Martin Almgren och Jesper Hugosson gjorde stor succé bland julfirande Lindesbergare sedan premiären 2016. Förra året fanns dessvärre inte tiden till att genomföra festen, men efter en lång tids planerande är man nu redo att bjuda in till show igen, den här gången i en ny tappning.
– Vi kallar den för Julfesten goes 70 years of rock, så det blir en liten rockjulfest i år, avslöjar Martin Almgren.
På tisdagen besöker Sveriges Television Lindesberg för att spela in ett reportage inför den stora TV-galan för Världens Barn i nästa månad.