Kyrkbryggan saknar fortfarande den belysning som är tänkt att lysa upp paviljongen längst ut på bryggan. Kultur- och fritidsförvaltningen har legat på BKT i frågan utan att få några klara besked om när belysningen kan komma att installeras. Idag, torsdag, uppger BKT dock för LindeNytt att armaturerna är levererade och kommer på plats inom kort.
Paviljongens utformning ligger delvis till grund för att ärendet har tagit längre tid än beräknat. Arkitektens vision var nämligen att taket skulle släppa ut ljus men samtidigt skydda från regn. Ljusarmaturerna skall belysa hela paviljongen och samtidigt låta ljus sippra ut genom taket. Det blir en utmaning, konstaterar Mats Ivarsson som är belysningsansvarig på BKT.
– Därför börjar vi med att montera två LED-strålkastare och om effekten uteblir så får vi sätta dit två till. Vi får prova oss fram, säger han.
Att ärendet har tagit längre tid än vad man önskat från Kulturkontoret, beror på att ärendet har mycket lägre prioritet än till exempel inventering och åtgärder på gatubelysningar inför hösten och vintern.
– Vi måste naturligtvis prioritera sådant arbete före Kyrkbryggans belysning, påpekar Ivarsson.
Med största sannolikhet kommer bryggan att få sin belysning under oktober månad, förutsatt att inga prio-1-ärenden skjuter det längre fram i tiden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.