Ladies Circle bjuder in till träningspass till förmån för psykisk hälsa
Välgörenhetsorganisationen Ladies Circle bjuder på söndag in till ett digitalt träningspass, där man förutom att röra på sig även kan delta i kampen mot psykisk ohälsa.
– Det här är något som ligger helt rätt i tiden, det är många som har lidit av ensamhet under coronan. Att träna kan vara en sak som i sig kan förebygga psykisk ohälsa, så nu gör vi i Ladies Circle Lindesberg vad vi kan för att bidra, berättar Emma Ehnevid som är ordförande för Lindesbergsklubben.
Omkring 1500 människor tar sina liv varje år och mer än 150 000 människor har allvarliga självmordstankar. Orsakerna till att en person drabbas av psykisk ohälsa kan vara svåra att ringa in och det saknas fortfarande mycket kunskap. Välgörenhetsorganisationen Ladies Circle, med en avdelning i Lindesberg, samlar nu in pengar till Fonden för psykisk hälsa, som är deras nationella projekt för året.
Emma Ehnevid och Monika Lazarevic från Ladies Circle Lindesberg. Foto: Privat
– Ladies Circle har nya charity-projekt vartannat år, och den här gången är det Fonden för psykisk hälsa. Vi frågade Sofia Campbell, som från början är en lindetjej, om hon kunde tänka sig att sponsra oss med ett träningspass. Hon har en populär Youtubekanal där hon lägger upp träningsvideos,och hon är väldigt duktig, berättar Monika Lazarevic som är medlem i Ladies Circle Lindesberg.
Sofia tackade ja, och på söndag är det alltså dags. Passet som är helt kostnadsfritt, och digitalt för att passa under pandemin, startar klockan 11.00, och man kan delta från sitt eget hem.
– Det här är något som ligger helt rätt i tiden, det är många som har lidit av ensamhet under coronan. Att träna kan vara en sak som i sig kan förebygga psykisk ohälsa, så nu gör vi i Ladies Circle Lindesberg vad vi kan för att bidra. Oavsett om man väljer att delta i passet, spela padel med en vän eller ta en välgörande promenad hoppas vi att man vill bidra till vår insamling just denna träningssöndag, berättar Emma Ehnevid som är ordförande för Lindesbergsklubben, och fortsätter:
– Alla gåvor är välkomna, oavsett hur små eller stora de är. Nu är det ju höstlov, så hela familjen kan ju träna tillsammans till exempel.
Träningspasset som startar klockan 11.00 på söndag 1/11 hittar man via Ladies Circle Lindesbergs Facebooksida. Swishnumret är: 123 41 364 95, och pengarna går oavkortat till ”Fonden för psykisk hälsa”.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.