Mats Lagerman, Lod, är uppriktigt förbannad över hur ärendet om att bilda ett kommunförbund av de tekniska avdelningarna i de fyra inblandade kommunerna har hanterats. Förbundets säte var från början tänkt att förläggas i Lindesberg, då orten passade bäst för ändamålet. Efter att alla var överens ändrades plötsligt beslutet. Att då lägga tiden för överklagande under storhelger med klämdagar och semester för att slutligen nedtagas på en lördag är inte en mänsklig tidsram och ur demokratiskt synpunkt absurt, skriver Lagerman. Han har nu skrivit en anmälan till Länsrätten om ärendehanteringen. –Man får inte hantera ett så här viktigt ärende på sånt sätt som skett. Det var redan beslutat att kommunförbundet skulle ha sitt säte i Lindesberg, att sedan helt plötsligt ändra på detta utan vidare är ett hån mot demokratin, menar Lagerman.
Stämningen i kommunfullmäktige var rent av upptrissad när den här fråga kom upp i måndags. Anders Ceders tid i podiet menar Lagerman var ren parodi. Ordväxlingen var ”het” mellan dem båda. Kommunalrådet Anders Ceder vill idag inte kommentera saken närmare. Att beslutet om att förlägga kommunförbundet i Lindesberg upphävts förklarar han dock med att fördelningen ska vara jämn mellan de olika kommunerna. –Jag bedömer det lättare att ha verksamheten i Nora än i Lindesberg. Sedan ska det faktiskt fördelas jämnt kommunerna emellan, säger en fåordig Ceder.
Fotnot: Kommunförbundets syfte är att samla de tekniska avdelningarna i en organisation. Detta från de fyra kommunerna Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg. Det skulle innebära en kostnadsminskning för samtliga kommuner. Merparten av verksamheten finns idag i Lindesberg, varför man först beslutade att verksamheten skulle finnas i Lindesberg. Projektet är i Sverige helt unikt.
Mats Lagermans överklagan till Länsrätten kan läsas under följande länk: Klicka här>>
UPPDATERAD KL. 12.07: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten ha skadats, men var vid medvetande. Det är oklart hur allvarliga skadorna är. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.