Mats Lagerman, Lod, är uppriktigt förbannad över hur ärendet om att bilda ett kommunförbund av de tekniska avdelningarna i de fyra inblandade kommunerna har hanterats. Förbundets säte var från början tänkt att förläggas i Lindesberg, då orten passade bäst för ändamålet. Efter att alla var överens ändrades plötsligt beslutet. Att då lägga tiden för överklagande under storhelger med klämdagar och semester för att slutligen nedtagas på en lördag är inte en mänsklig tidsram och ur demokratiskt synpunkt absurt, skriver Lagerman. Han har nu skrivit en anmälan till Länsrätten om ärendehanteringen. –Man får inte hantera ett så här viktigt ärende på sånt sätt som skett. Det var redan beslutat att kommunförbundet skulle ha sitt säte i Lindesberg, att sedan helt plötsligt ändra på detta utan vidare är ett hån mot demokratin, menar Lagerman.
Stämningen i kommunfullmäktige var rent av upptrissad när den här fråga kom upp i måndags. Anders Ceders tid i podiet menar Lagerman var ren parodi. Ordväxlingen var ”het” mellan dem båda. Kommunalrådet Anders Ceder vill idag inte kommentera saken närmare. Att beslutet om att förlägga kommunförbundet i Lindesberg upphävts förklarar han dock med att fördelningen ska vara jämn mellan de olika kommunerna. –Jag bedömer det lättare att ha verksamheten i Nora än i Lindesberg. Sedan ska det faktiskt fördelas jämnt kommunerna emellan, säger en fåordig Ceder.
Fotnot: Kommunförbundets syfte är att samla de tekniska avdelningarna i en organisation. Detta från de fyra kommunerna Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg. Det skulle innebära en kostnadsminskning för samtliga kommuner. Merparten av verksamheten finns idag i Lindesberg, varför man först beslutade att verksamheten skulle finnas i Lindesberg. Projektet är i Sverige helt unikt.
Mats Lagermans överklagan till Länsrätten kan läsas under följande länk: Klicka här>>
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com