Mats Lagerman, Lod, är uppriktigt förbannad över hur ärendet om att bilda ett kommunförbund av de tekniska avdelningarna i de fyra inblandade kommunerna har hanterats. Förbundets säte var från början tänkt att förläggas i Lindesberg, då orten passade bäst för ändamålet. Efter att alla var överens ändrades plötsligt beslutet. Att då lägga tiden för överklagande under storhelger med klämdagar och semester för att slutligen nedtagas på en lördag är inte en mänsklig tidsram och ur demokratiskt synpunkt absurt, skriver Lagerman. Han har nu skrivit en anmälan till Länsrätten om ärendehanteringen. –Man får inte hantera ett så här viktigt ärende på sånt sätt som skett. Det var redan beslutat att kommunförbundet skulle ha sitt säte i Lindesberg, att sedan helt plötsligt ändra på detta utan vidare är ett hån mot demokratin, menar Lagerman.
Stämningen i kommunfullmäktige var rent av upptrissad när den här fråga kom upp i måndags. Anders Ceders tid i podiet menar Lagerman var ren parodi. Ordväxlingen var ”het” mellan dem båda. Kommunalrådet Anders Ceder vill idag inte kommentera saken närmare. Att beslutet om att förlägga kommunförbundet i Lindesberg upphävts förklarar han dock med att fördelningen ska vara jämn mellan de olika kommunerna. –Jag bedömer det lättare att ha verksamheten i Nora än i Lindesberg. Sedan ska det faktiskt fördelas jämnt kommunerna emellan, säger en fåordig Ceder.
Fotnot: Kommunförbundets syfte är att samla de tekniska avdelningarna i en organisation. Detta från de fyra kommunerna Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg. Det skulle innebära en kostnadsminskning för samtliga kommuner. Merparten av verksamheten finns idag i Lindesberg, varför man först beslutade att verksamheten skulle finnas i Lindesberg. Projektet är i Sverige helt unikt.
Mats Lagermans överklagan till Länsrätten kan läsas under följande länk: Klicka här>>
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.