Mats Lagerman, Lod, är uppriktigt förbannad över hur ärendet om att bilda ett kommunförbund av de tekniska avdelningarna i de fyra inblandade kommunerna har hanterats. Förbundets säte var från början tänkt att förläggas i Lindesberg, då orten passade bäst för ändamålet. Efter att alla var överens ändrades plötsligt beslutet. Att då lägga tiden för överklagande under storhelger med klämdagar och semester för att slutligen nedtagas på en lördag är inte en mänsklig tidsram och ur demokratiskt synpunkt absurt, skriver Lagerman. Han har nu skrivit en anmälan till Länsrätten om ärendehanteringen. –Man får inte hantera ett så här viktigt ärende på sånt sätt som skett. Det var redan beslutat att kommunförbundet skulle ha sitt säte i Lindesberg, att sedan helt plötsligt ändra på detta utan vidare är ett hån mot demokratin, menar Lagerman.
Stämningen i kommunfullmäktige var rent av upptrissad när den här fråga kom upp i måndags. Anders Ceders tid i podiet menar Lagerman var ren parodi. Ordväxlingen var ”het” mellan dem båda. Kommunalrådet Anders Ceder vill idag inte kommentera saken närmare. Att beslutet om att förlägga kommunförbundet i Lindesberg upphävts förklarar han dock med att fördelningen ska vara jämn mellan de olika kommunerna. –Jag bedömer det lättare att ha verksamheten i Nora än i Lindesberg. Sedan ska det faktiskt fördelas jämnt kommunerna emellan, säger en fåordig Ceder.
Fotnot: Kommunförbundets syfte är att samla de tekniska avdelningarna i en organisation. Detta från de fyra kommunerna Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg. Det skulle innebära en kostnadsminskning för samtliga kommuner. Merparten av verksamheten finns idag i Lindesberg, varför man först beslutade att verksamheten skulle finnas i Lindesberg. Projektet är i Sverige helt unikt.
Mats Lagermans överklagan till Länsrätten kan läsas under följande länk: Klicka här>>
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.