Karin Gustafsson har arbetat som mäklare i Lindesberg sedan tio år tillbaka – nästan på dagen faktiskt. Men nu väntar nya äventyr på en helt ny marknad.-Jag fick erbjudandet att börja hos Mäklarhuset i Örebro och tog chansen. Det blir en ny utmaning som jag ser fram emot, säger Karin.
Tio år – och tio tusen minnen. Nästan i alla fall. Klart är dock att en mäklares vardag varierar. Många möten med såväl människor som udda eller roliga situationer.
-En gång fick jag agera flyttfirma då säljaren hade tagit med sig lite för mycket vid flytten. Då körde jag fast med bil och kärra på tomten, som var mer som en leråker. Jag intygar att både bil och kärra rappades med lera innan jag tog mig ur knipan, berättar Karin.
Men det finns betydligt roligare minnen att ta med sig, tillägger hon:
-Allt från filminspelningarna med LindeNytt till husvisningar där husen blev som ”myrstackar” eftersom det var så många spekulanter där samtidigt. Vid eftertanke skulle nog kunna skriva en hel bok om dessa tio år, ler Karin.
Många roliga minnen – men också många erfarenheter och kontakter rikare.
-Det har gett mig oroligt mycket kunskap, goda relationer och kontakter. Det är sådant jag tar med mig när nya utmaningar står på tur i Örebros marknad, berättar hon.
Karin tackar för sig fredag 9 juli. LindeNytt tackar naturligtvis tillbaka för hennes medverkan i ”På Husvisning” under åren.
Ordet är fritt:
Jag vill passa på att tacka ALLA kunder jag haft förmånen att få lära känna och hjälpa att förmedla och köpa hus. Ett stort tack för det trevliga bemötandet och för den goda service som ALLA banker, företag och organisationer gett mig. Jag gör min sista dag i Lindesberg den 9 juli för att sedan ha 5 härliga semesterveckor, innan jag börjar i Örebro den 16 augusti.
Jag önskar ALLA en riktigt skön sommar och semester!
Tack för mig! 🙂
Karin
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.