Karin Gustafsson har arbetat som mäklare i Lindesberg sedan tio år tillbaka – nästan på dagen faktiskt. Men nu väntar nya äventyr på en helt ny marknad.-Jag fick erbjudandet att börja hos Mäklarhuset i Örebro och tog chansen. Det blir en ny utmaning som jag ser fram emot, säger Karin.
Tio år – och tio tusen minnen. Nästan i alla fall. Klart är dock att en mäklares vardag varierar. Många möten med såväl människor som udda eller roliga situationer.
-En gång fick jag agera flyttfirma då säljaren hade tagit med sig lite för mycket vid flytten. Då körde jag fast med bil och kärra på tomten, som var mer som en leråker. Jag intygar att både bil och kärra rappades med lera innan jag tog mig ur knipan, berättar Karin.
Men det finns betydligt roligare minnen att ta med sig, tillägger hon:
-Allt från filminspelningarna med LindeNytt till husvisningar där husen blev som ”myrstackar” eftersom det var så många spekulanter där samtidigt. Vid eftertanke skulle nog kunna skriva en hel bok om dessa tio år, ler Karin.
Många roliga minnen – men också många erfarenheter och kontakter rikare.
-Det har gett mig oroligt mycket kunskap, goda relationer och kontakter. Det är sådant jag tar med mig när nya utmaningar står på tur i Örebros marknad, berättar hon.
Karin tackar för sig fredag 9 juli. LindeNytt tackar naturligtvis tillbaka för hennes medverkan i ”På Husvisning” under åren.
Ordet är fritt:
Jag vill passa på att tacka ALLA kunder jag haft förmånen att få lära känna och hjälpa att förmedla och köpa hus. Ett stort tack för det trevliga bemötandet och för den goda service som ALLA banker, företag och organisationer gett mig. Jag gör min sista dag i Lindesberg den 9 juli för att sedan ha 5 härliga semesterveckor, innan jag börjar i Örebro den 16 augusti.
Jag önskar ALLA en riktigt skön sommar och semester!
Tack för mig! 🙂
Karin
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.