Karin Gustafsson har arbetat som mäklare i Lindesberg sedan tio år tillbaka – nästan på dagen faktiskt. Men nu väntar nya äventyr på en helt ny marknad.-Jag fick erbjudandet att börja hos Mäklarhuset i Örebro och tog chansen. Det blir en ny utmaning som jag ser fram emot, säger Karin.
Tio år – och tio tusen minnen. Nästan i alla fall. Klart är dock att en mäklares vardag varierar. Många möten med såväl människor som udda eller roliga situationer.
-En gång fick jag agera flyttfirma då säljaren hade tagit med sig lite för mycket vid flytten. Då körde jag fast med bil och kärra på tomten, som var mer som en leråker. Jag intygar att både bil och kärra rappades med lera innan jag tog mig ur knipan, berättar Karin.
Men det finns betydligt roligare minnen att ta med sig, tillägger hon:
-Allt från filminspelningarna med LindeNytt till husvisningar där husen blev som ”myrstackar” eftersom det var så många spekulanter där samtidigt. Vid eftertanke skulle nog kunna skriva en hel bok om dessa tio år, ler Karin.
Många roliga minnen – men också många erfarenheter och kontakter rikare.
-Det har gett mig oroligt mycket kunskap, goda relationer och kontakter. Det är sådant jag tar med mig när nya utmaningar står på tur i Örebros marknad, berättar hon.
Karin tackar för sig fredag 9 juli. LindeNytt tackar naturligtvis tillbaka för hennes medverkan i ”På Husvisning” under åren.
Ordet är fritt:
Jag vill passa på att tacka ALLA kunder jag haft förmånen att få lära känna och hjälpa att förmedla och köpa hus. Ett stort tack för det trevliga bemötandet och för den goda service som ALLA banker, företag och organisationer gett mig. Jag gör min sista dag i Lindesberg den 9 juli för att sedan ha 5 härliga semesterveckor, innan jag börjar i Örebro den 16 augusti.
Jag önskar ALLA en riktigt skön sommar och semester!
Tack för mig! 🙂
Karin
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.