Karin Gustafsson har arbetat som mäklare i Lindesberg sedan tio år tillbaka – nästan på dagen faktiskt. Men nu väntar nya äventyr på en helt ny marknad.-Jag fick erbjudandet att börja hos Mäklarhuset i Örebro och tog chansen. Det blir en ny utmaning som jag ser fram emot, säger Karin.
Tio år – och tio tusen minnen. Nästan i alla fall. Klart är dock att en mäklares vardag varierar. Många möten med såväl människor som udda eller roliga situationer.
-En gång fick jag agera flyttfirma då säljaren hade tagit med sig lite för mycket vid flytten. Då körde jag fast med bil och kärra på tomten, som var mer som en leråker. Jag intygar att både bil och kärra rappades med lera innan jag tog mig ur knipan, berättar Karin.
Men det finns betydligt roligare minnen att ta med sig, tillägger hon:
-Allt från filminspelningarna med LindeNytt till husvisningar där husen blev som ”myrstackar” eftersom det var så många spekulanter där samtidigt. Vid eftertanke skulle nog kunna skriva en hel bok om dessa tio år, ler Karin.
Många roliga minnen – men också många erfarenheter och kontakter rikare.
-Det har gett mig oroligt mycket kunskap, goda relationer och kontakter. Det är sådant jag tar med mig när nya utmaningar står på tur i Örebros marknad, berättar hon.
Karin tackar för sig fredag 9 juli. LindeNytt tackar naturligtvis tillbaka för hennes medverkan i ”På Husvisning” under åren.
Ordet är fritt:
Jag vill passa på att tacka ALLA kunder jag haft förmånen att få lära känna och hjälpa att förmedla och köpa hus. Ett stort tack för det trevliga bemötandet och för den goda service som ALLA banker, företag och organisationer gett mig. Jag gör min sista dag i Lindesberg den 9 juli för att sedan ha 5 härliga semesterveckor, innan jag börjar i Örebro den 16 augusti.
Jag önskar ALLA en riktigt skön sommar och semester!
Tack för mig! 🙂
Karin
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.