I samband med nationaldagen den 6:e juni kungjorde talman Andreas Norlén att alla större sjukhus i alla landets regioner skulle hedras med en svensk fana. På tisdagsförmiddagen var det Lindesbergs lasarett som fick ta emot sin fana under högtidliga former då landshövding Maria Larsson kom för att överräcka gåvan.
Den rådande globala coronapandemin har ställt vårdpersonal över hela världen inför sin kanske största prövning någonsin, där man snabbt fått ställa om sina arbetssätt för att försöka hitta nya lösningar på de svårlösta problem som uppstått i samband med covid-19.
För att hylla alla hårt arbetande män och kvinnor inom sjukvården överlämnades under tisdagen en svensk fana från Stiftelsen Sveriges Nationaldag, där landets alla 21 landshövdingar är huvudmän.
– Vi befinner oss mitt i en pandemi som saknar motstycke i modern tid. Ni är våra hjältar! förkunnade landshövding Maria Larsson medan hon överräckte den blågula fanan till Maja Asserholt Ardesjö som tillsammans med Jenny Siipo och Martin Johansson representerade personalen vid Lindesbergs lasarett.
Samtliga har de under våren och sommaren fått ställa om sina arbeten för att kunna hjälpa patienter som insjuknat i covid-19, både på vårdavdelningen för covidsjuka samt på covid-IVA.
– Vi vet ännu inte hur hösten ser ut, men enligt den senaste lägesrapporten som jag mottog under morgonen ser man en ökning av fall i vårt län, sade landshövding Maria Larsson.
En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.