I samband med nationaldagen den 6:e juni kungjorde talman Andreas Norlén att alla större sjukhus i alla landets regioner skulle hedras med en svensk fana. På tisdagsförmiddagen var det Lindesbergs lasarett som fick ta emot sin fana under högtidliga former då landshövding Maria Larsson kom för att överräcka gåvan.
Den rådande globala coronapandemin har ställt vårdpersonal över hela världen inför sin kanske största prövning någonsin, där man snabbt fått ställa om sina arbetssätt för att försöka hitta nya lösningar på de svårlösta problem som uppstått i samband med covid-19.
För att hylla alla hårt arbetande män och kvinnor inom sjukvården överlämnades under tisdagen en svensk fana från Stiftelsen Sveriges Nationaldag, där landets alla 21 landshövdingar är huvudmän.
– Vi befinner oss mitt i en pandemi som saknar motstycke i modern tid. Ni är våra hjältar! förkunnade landshövding Maria Larsson medan hon överräckte den blågula fanan till Maja Asserholt Ardesjö som tillsammans med Jenny Siipo och Martin Johansson representerade personalen vid Lindesbergs lasarett.
Samtliga har de under våren och sommaren fått ställa om sina arbeten för att kunna hjälpa patienter som insjuknat i covid-19, både på vårdavdelningen för covidsjuka samt på covid-IVA.
– Vi vet ännu inte hur hösten ser ut, men enligt den senaste lägesrapporten som jag mottog under morgonen ser man en ökning av fall i vårt län, sade landshövding Maria Larsson.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.