I samband med nationaldagen den 6:e juni kungjorde talman Andreas Norlén att alla större sjukhus i alla landets regioner skulle hedras med en svensk fana. På tisdagsförmiddagen var det Lindesbergs lasarett som fick ta emot sin fana under högtidliga former då landshövding Maria Larsson kom för att överräcka gåvan.
Den rådande globala coronapandemin har ställt vårdpersonal över hela världen inför sin kanske största prövning någonsin, där man snabbt fått ställa om sina arbetssätt för att försöka hitta nya lösningar på de svårlösta problem som uppstått i samband med covid-19.
För att hylla alla hårt arbetande män och kvinnor inom sjukvården överlämnades under tisdagen en svensk fana från Stiftelsen Sveriges Nationaldag, där landets alla 21 landshövdingar är huvudmän.
– Vi befinner oss mitt i en pandemi som saknar motstycke i modern tid. Ni är våra hjältar! förkunnade landshövding Maria Larsson medan hon överräckte den blågula fanan till Maja Asserholt Ardesjö som tillsammans med Jenny Siipo och Martin Johansson representerade personalen vid Lindesbergs lasarett.
Samtliga har de under våren och sommaren fått ställa om sina arbeten för att kunna hjälpa patienter som insjuknat i covid-19, både på vårdavdelningen för covidsjuka samt på covid-IVA.
– Vi vet ännu inte hur hösten ser ut, men enligt den senaste lägesrapporten som jag mottog under morgonen ser man en ökning av fall i vårt län, sade landshövding Maria Larsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.