Tre matcher återstår för LIF Lindesberg, samtliga framflyttade till följd av pandemin. Dessvärre kommer matcherna att ske utan lagets inlånade målvakt Simon Ongeri, som redan under helgen återgår till sitt ordinarie hemmalag HK Aranäs.
– Simon var inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum, säjer Ricky Nordahl.
I mitten av januari skrev LIF Lindesberg och Elitserielaget HK Aranäs ett spelaravtal, som innebar att LIF skulle låna in målvakt Simon Ongeri, som extra förstärkning i målet.
Efter fredagens förlust mot Hammarby, återstår tre framflyttade matcher för LIF Lindesberg. Då samtliga tre matcher har sitt ursprungsdatum innan de båda föreningarna skrev på kontraktet, innebär detta att Simon lämnar LIF, redan under helgen. Något som bekräftades under söndagseftermiddagen av LIF Lindesbergs sportchef, Ricky Nordahl:
– Ja det stämmer bra. Simon får inte spela med oss under de tre sista omgångarna, på grund av att det är flyttade matcher. Han var helt enkelt inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum.
Enligt det påskrivna kontraktet mellan lagen innebär detta att Simon lämnar LIF Lindesberg, redan under helgen.
– Den stora anledningen till att jag lånades ut till Linde, var dels för min egen del och för att få utvecklas genom spel i Allsvenskan. Men också genom att hjälpa LIF att säkra ett kontrakt till nästa säsong, så det kändes såklart kul att jag kunde vara en del av det, sade Simon Ongeri i en tidigare intervju till Lindenytt. (Följ länk)
Det blev totalt nio matcher för Simon, där sportchef Ricky Nordahl meddelar att LIF har varit mycket nöjda med lånet.
– Det har varit ett moget och proffsigt uppförande hela vägen. Han blev snabbt en omtyckt lagkamrat och har jobbat ihop med Robert (Mjörnander) och Isac (Listh Forsström), för att de tillsammans ska bli bättre. Han har gett bra och positiv energi till laget, samtidigt som han har stått för bra insatser i målet och hjälpt laget att ta poäng.
– Simon kan vi bara tacka för den här tiden. Det är en kille med framtiden för sig, vi önskar honom såklart stort lycka till framöver, avslutar Ricky.
Inför de sista tre matcherna kommer Robert Mjörnander, att återta positionen som målvakt.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.