Tre matcher återstår för LIF Lindesberg, samtliga framflyttade till följd av pandemin. Dessvärre kommer matcherna att ske utan lagets inlånade målvakt Simon Ongeri, som redan under helgen återgår till sitt ordinarie hemmalag HK Aranäs.
– Simon var inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum, säjer Ricky Nordahl.
I mitten av januari skrev LIF Lindesberg och Elitserielaget HK Aranäs ett spelaravtal, som innebar att LIF skulle låna in målvakt Simon Ongeri, som extra förstärkning i målet.
Efter fredagens förlust mot Hammarby, återstår tre framflyttade matcher för LIF Lindesberg. Då samtliga tre matcher har sitt ursprungsdatum innan de båda föreningarna skrev på kontraktet, innebär detta att Simon lämnar LIF, redan under helgen. Något som bekräftades under söndagseftermiddagen av LIF Lindesbergs sportchef, Ricky Nordahl:
– Ja det stämmer bra. Simon får inte spela med oss under de tre sista omgångarna, på grund av att det är flyttade matcher. Han var helt enkelt inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum.
Enligt det påskrivna kontraktet mellan lagen innebär detta att Simon lämnar LIF Lindesberg, redan under helgen.
– Den stora anledningen till att jag lånades ut till Linde, var dels för min egen del och för att få utvecklas genom spel i Allsvenskan. Men också genom att hjälpa LIF att säkra ett kontrakt till nästa säsong, så det kändes såklart kul att jag kunde vara en del av det, sade Simon Ongeri i en tidigare intervju till Lindenytt. (Följ länk)
Det blev totalt nio matcher för Simon, där sportchef Ricky Nordahl meddelar att LIF har varit mycket nöjda med lånet.
– Det har varit ett moget och proffsigt uppförande hela vägen. Han blev snabbt en omtyckt lagkamrat och har jobbat ihop med Robert (Mjörnander) och Isac (Listh Forsström), för att de tillsammans ska bli bättre. Han har gett bra och positiv energi till laget, samtidigt som han har stått för bra insatser i målet och hjälpt laget att ta poäng.
– Simon kan vi bara tacka för den här tiden. Det är en kille med framtiden för sig, vi önskar honom såklart stort lycka till framöver, avslutar Ricky.
Inför de sista tre matcherna kommer Robert Mjörnander, att återta positionen som målvakt.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.