Tre matcher återstår för LIF Lindesberg, samtliga framflyttade till följd av pandemin. Dessvärre kommer matcherna att ske utan lagets inlånade målvakt Simon Ongeri, som redan under helgen återgår till sitt ordinarie hemmalag HK Aranäs.
– Simon var inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum, säjer Ricky Nordahl.
I mitten av januari skrev LIF Lindesberg och Elitserielaget HK Aranäs ett spelaravtal, som innebar att LIF skulle låna in målvakt Simon Ongeri, som extra förstärkning i målet.
Efter fredagens förlust mot Hammarby, återstår tre framflyttade matcher för LIF Lindesberg. Då samtliga tre matcher har sitt ursprungsdatum innan de båda föreningarna skrev på kontraktet, innebär detta att Simon lämnar LIF, redan under helgen. Något som bekräftades under söndagseftermiddagen av LIF Lindesbergs sportchef, Ricky Nordahl:
– Ja det stämmer bra. Simon får inte spela med oss under de tre sista omgångarna, på grund av att det är flyttade matcher. Han var helt enkelt inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum.
Enligt det påskrivna kontraktet mellan lagen innebär detta att Simon lämnar LIF Lindesberg, redan under helgen.
– Den stora anledningen till att jag lånades ut till Linde, var dels för min egen del och för att få utvecklas genom spel i Allsvenskan. Men också genom att hjälpa LIF att säkra ett kontrakt till nästa säsong, så det kändes såklart kul att jag kunde vara en del av det, sade Simon Ongeri i en tidigare intervju till Lindenytt. (Följ länk)
Det blev totalt nio matcher för Simon, där sportchef Ricky Nordahl meddelar att LIF har varit mycket nöjda med lånet.
– Det har varit ett moget och proffsigt uppförande hela vägen. Han blev snabbt en omtyckt lagkamrat och har jobbat ihop med Robert (Mjörnander) och Isac (Listh Forsström), för att de tillsammans ska bli bättre. Han har gett bra och positiv energi till laget, samtidigt som han har stått för bra insatser i målet och hjälpt laget att ta poäng.
– Simon kan vi bara tacka för den här tiden. Det är en kille med framtiden för sig, vi önskar honom såklart stort lycka till framöver, avslutar Ricky.
Inför de sista tre matcherna kommer Robert Mjörnander, att återta positionen som målvakt.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.