Tre matcher återstår för LIF Lindesberg, samtliga framflyttade till följd av pandemin. Dessvärre kommer matcherna att ske utan lagets inlånade målvakt Simon Ongeri, som redan under helgen återgår till sitt ordinarie hemmalag HK Aranäs.
– Simon var inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum, säjer Ricky Nordahl.
I mitten av januari skrev LIF Lindesberg och Elitserielaget HK Aranäs ett spelaravtal, som innebar att LIF skulle låna in målvakt Simon Ongeri, som extra förstärkning i målet.
Efter fredagens förlust mot Hammarby, återstår tre framflyttade matcher för LIF Lindesberg. Då samtliga tre matcher har sitt ursprungsdatum innan de båda föreningarna skrev på kontraktet, innebär detta att Simon lämnar LIF, redan under helgen. Något som bekräftades under söndagseftermiddagen av LIF Lindesbergs sportchef, Ricky Nordahl:
– Ja det stämmer bra. Simon får inte spela med oss under de tre sista omgångarna, på grund av att det är flyttade matcher. Han var helt enkelt inte inlånad till oss, under de resterande matchernas ursprungliga datum.
Enligt det påskrivna kontraktet mellan lagen innebär detta att Simon lämnar LIF Lindesberg, redan under helgen.
– Den stora anledningen till att jag lånades ut till Linde, var dels för min egen del och för att få utvecklas genom spel i Allsvenskan. Men också genom att hjälpa LIF att säkra ett kontrakt till nästa säsong, så det kändes såklart kul att jag kunde vara en del av det, sade Simon Ongeri i en tidigare intervju till Lindenytt. (Följ länk)
Det blev totalt nio matcher för Simon, där sportchef Ricky Nordahl meddelar att LIF har varit mycket nöjda med lånet.
– Det har varit ett moget och proffsigt uppförande hela vägen. Han blev snabbt en omtyckt lagkamrat och har jobbat ihop med Robert (Mjörnander) och Isac (Listh Forsström), för att de tillsammans ska bli bättre. Han har gett bra och positiv energi till laget, samtidigt som han har stått för bra insatser i målet och hjälpt laget att ta poäng.
– Simon kan vi bara tacka för den här tiden. Det är en kille med framtiden för sig, vi önskar honom såklart stort lycka till framöver, avslutar Ricky.
Inför de sista tre matcherna kommer Robert Mjörnander, att återta positionen som målvakt.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.