När läsarna själva får tycka till brukar det inte ta särskilt lång tid innan det skramlar till ordentligt i brevlådan på redaktionen. När det dessutom är debattkära ämnen blir trycket än mer ”skramligt”. Och tillfället att tycka till om Lidl visade sig inte vara något undantag. En rejäl lunta innehållande allehanda synpunkter, beröm såväl som kritik, summeras att Lindesbergarna överlag är mycket glada över den nya butiken i stan.
De flesta berömmer priserna, vilket kanske är mindre överraskande. Dessutom är frukt och grönt något som återkommer i nästan alla mail. Bara en missnöjd insändare gällande detta skriver att frukten är torr och grönsakernas hållbarhet för kort. Andra tycker tvärtom att frukten är utmärkt, både prismässigt och kvalitetsmässigt.
Några ger även personalen en eloge för mycket trevligt bemötande och tålmodighet. Precis som att butiken ger ökad konkurrens mellan handlare, vilket i slutändan gynnar kunden.
Barnfamiljer de stora vinnarna
De låga priserna är inte bara lockande för stunden utan också en betydande ekonomisk avlastning för barnfamiljer, skriver flera insändare. En av dessa har till och med räknat ut att deras familj sparar 3000 kronor per år enbart på att handla mjölk från Lidl jämfört med andra butiker.
Vissa skriver att butiken passar bäst för dem att handla läsk, godis eller kaffebröd på. De menar att övriga varor inte lockar eller känns alldeles för främmande.
De nya, och för de flesta, helt främmande sortimentet är något som man kommer att vänja sig vid och bli lika naturligt att handla som det man är van vid från andra butiker, skriver en annan insändare.
Något som riktas kritik mot är priserna på diskmedel och tvättmedel. Det är dyrare än andra butiker.
Även om mycket handlas från Lidl är ett besök hos Konsum, ICA eller EuroSpar ett måste för att täcka upp hela veckobehovet. Ytterligare ett positivt besked är att flera uppger att de inte längre åker och handlar i Örebro vid deras olika lågprisbutiker sedan Lidl öppnade. Med andra ord stannar mer pengar kvar i kommunen, vilket i det långa loppet gynnar alla.
Slutligen skriver en insändare att hon troligtvis är den enda i Lindesberg som ännu inte sett butiken mer än från utsidan.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i kommunstyrelsen rörande näringslivsrankingen och näringslivsklimatet.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Dinosaurier, minioner och en amerikansk president trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.