Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman
Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Redan som 14-åring började Jerry Ragnarsson sin karriär som guldsmed, då han fick ett jobb som lärling på Viktor Jansson Guldvaru AB i Lindesberg. 50 år senare gick han i pension, efter ett långt yrkesliv på en och samma arbetsplats.
– Min första timlön var 90 öre i timmen, så när jag fick min första betalning gav jag den till min mor. Det var så roligt att gå till jobbet varje dag, jag trivdes väldigt bra, berättar Jerry.
På väggen i Jerrys verkstad sitter ett foto från hans yngre år som guldsmed. Foto: Camilla Lagerman
Passionen för hantverket lever dock kvar i allra högsta grad, då han i sin lilla hemmaverkstad fortsatt tillverka och laga allsköns fantastiska smycken på hobbynivå.
– Nu är det bara på hobbynivå, det är mer om släktingar eller bekanta vill ha hjälp, men jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Exakt hur många smycken han tillverkat genom åren är omöjligt att säga, men att Jerry brinner för hantverket råder det ingen tvekan om. Det må vara ett tidskrävande arbete, men med mycket kärlek bakom.
– Jag har inte tordas räkna hur lång tid det tar, det som tar mest tid är att såga ut formen och att göra ytfinishen. Så det är att såga, kupa, fila, smärgla, slipa och slutligen polera, förklarar han.
Jerry visar hur en del av hantverket går till. Foto: Camilla Lagerman
Genom åren har han dock tillverkat en mängd olika smycken i diverse utföranden, men några minns han med särskild glädje.
– Det roligaste var en ring jag gjorde i vitt guld med en svart Tahitipärla, helt kolsvart som skimrade. Runt den gjorde jag en kant av briljanter, den minns jag än. Sedan var det en herre som ville ha en klackring, men briljanterna skulle sitta på insidan så de inte syntes. Det skulle vara reservkapital om något hände, skrattar Jerry.
I hustrun Gittan har Jerry sin största supporter, som gärna berättar om makens beundransvärda arbete. Något som hon själv upptäckte i form av en gåva.
– I början, när vi nyss hade träffats, gav han mig ett jättefint armband. Sedan berättade han att han hade gjort det själv, jag trodde inte det var möjligt, säger hustrun Gittan.
När Jerry och Gittan förlovade sig tillverkade Jerry parets ringar, trots att det enligt tradition inte ska göras på det viset.
– På den tiden kostade guldet 5 kronor grammet, så det var två ringar för 50 kronor, lite annat än idag, skrattar han.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...