Pär-Ove Lindqvist (M) och Lillemor Bodman (M) visar upp kommunens nya gästbrygga. Foto: Camilla Lagerman
Nu är kommunens gästbrygga på plats: ”Känns jätteroligt”
På onsdagsmorgonen kunde Lillemor Bodman (M) och Pär-Ove Lindqvist (M) visa upp kommunens nya gästbrygga där båtägare nu kan lägga till med sina båtar under sommarens soliga dagar.
– Det här är den första, jag skulle vilja att det låg en nere vid minigolfen också, säger Lillemor.
Redan 2017 skrev Lillemor Bodman (M) den första motionen om behovet av gästbryggor i Lindesbergs kommun. Fyra år senare skrev hon ytterligare en, tillsammans med partikamraten Pär-Ove Lindqvist, och då fick den gehör. Trots detta hände ingenting, förrän nu.
– Det är helt fantastiskt, det var så roligt när Tillväxtnämnden berättade att det nu låg en brygga där, säger Pär-Ove Lindqvist.
Foto: Camilla Lagerman
Tidigare har det funnit endast ett fåtal gästplatser för båtar i Lindessjön, men som varit dåligt skyltade och därför svåra att upptäcka. Med den nya gästbryggan, som har plats för 4-6 båtar blir det dock mycket enklare för den som vill lägga till.
– Vi vet ju att det finns massor med båtar, det ser vi inte minst vid konserterna med Martin Almgren på Råsvalen. Så behovet av angöringsplatser finns ju, och vi hade gärna haft en i Storå också, säger Pär-Ove.
Vid den nya gästbryggan, som är belägen nedanför Sparbankshuset, är det tillåtet att lägga till mellan klockan 07-02, alltså max 19 timmar åt gången.
– Det är ju för att få rotation på båtarna, men samtidigt få tillräckligt med tid för att gå och äta eller bada, säger Pär-Ove.
– Det känns jätteroligt, vi behöver ju använda vår vackra sjö, avslutar Lillemor.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting.
Foto: Jennie Einarsson
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i kommunstyrelsen rörande näringslivsrankingen och näringslivsklimatet.
Till alla politiker i Lindesbergs kommun!
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över...
Fortsatt granskning av FALAB/LIBOs affärer
INSÄNDARE/DEBATT: Då det fortfarande spekuleras i FALAB/LIBOS affärer och den granskningen vi gjorde inte bedöms som tillräcklig av ett antal inv...