Det räcker med att resa ett par år tillbaka i tiden, så möttes man av en mycket härligare oas än vad som är fallet idag. Och fortsätter man resan ännu längre tillbaka så var här ett lummigt och blomstrande parkkvarter. Men idag då? Ja, Flugparken är idag mindre attraktivt än torget vid varuhallarna och kommunalrådet Anders Larsson är därför beredd att lägga parkens öde i händerna på folket.
I samband med ombyggnaden av Kristinavägen, revs muren vid Flugparken och en hel del av parkens växter togs bort. Parkområdet blev plötsligt helt öppet och fick ett torgliknande utseende. Parken har på senare år blivit ännu fattigare på inslag som tidigare var dess styrka, blommor och växter. Detta har naturligtvis inte blivit någon lyckad ombyggnad – och det försöker man inte heller blunda för.
-Problemet är som vanligt pengar. Men också brist på engagemang och i detta fallet från folkets sida. Vi har fortfarande en kultur i vilken vi alltid förväntar oss att andra ska ordna saker och ting åt oss. I detta fallet att kommunen ska göra det. Jag måste dessvärre säga att kommunen inte kommer att ha medel för Flugparken inom de närmaste åren, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet är inne på samma spår som många företagare i centrum – och allmänheten som skall trivas där. Parken ser ut som skit rent ut sagt – och allt man kan bidra med torde vara en förbättring. Han är därför beredd att överlåta parkens öde till folket, att låta Flugparken bli ”Folkets park”. Ett rum i centrum som invånarna själva formar till något alldeles eget.
-Om det finns människor här i Lindesberg som är villiga att vara med och skapa något tillsammans, något för både folket och orten, så är väl det jättebra. Jag är därför beredd att låta invånarna själva forma parken, t ex genom att plantera blommor. Det behöver inte kosta så många kronor per person att få parken att se mycket trevligare ut, konstaterar kommunalrådet.
Han understryker dock att det inte är fritt fram att kliva ut med storstövlar och spade i högsta hugg. Man måste trots allt framföra sina ambitioner för kommunen och i detta fall BKT som sköter om parkområdet.
-Och skulle det stöta på hinder på vägen, då kommer jag göra vad jag kan för att hjälpa till. Det lovar jag, säger Anders Larsson.
Bildspel:
Fråga: Hur önskar du att Flugparken (Folkets park) skall se ut? Skriv i kommentartråden nedan?
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.