Det räcker med att resa ett par år tillbaka i tiden, så möttes man av en mycket härligare oas än vad som är fallet idag. Och fortsätter man resan ännu längre tillbaka så var här ett lummigt och blomstrande parkkvarter. Men idag då? Ja, Flugparken är idag mindre attraktivt än torget vid varuhallarna och kommunalrådet Anders Larsson är därför beredd att lägga parkens öde i händerna på folket.
I samband med ombyggnaden av Kristinavägen, revs muren vid Flugparken och en hel del av parkens växter togs bort. Parkområdet blev plötsligt helt öppet och fick ett torgliknande utseende. Parken har på senare år blivit ännu fattigare på inslag som tidigare var dess styrka, blommor och växter. Detta har naturligtvis inte blivit någon lyckad ombyggnad – och det försöker man inte heller blunda för.
-Problemet är som vanligt pengar. Men också brist på engagemang och i detta fallet från folkets sida. Vi har fortfarande en kultur i vilken vi alltid förväntar oss att andra ska ordna saker och ting åt oss. I detta fallet att kommunen ska göra det. Jag måste dessvärre säga att kommunen inte kommer att ha medel för Flugparken inom de närmaste åren, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet är inne på samma spår som många företagare i centrum – och allmänheten som skall trivas där. Parken ser ut som skit rent ut sagt – och allt man kan bidra med torde vara en förbättring. Han är därför beredd att överlåta parkens öde till folket, att låta Flugparken bli ”Folkets park”. Ett rum i centrum som invånarna själva formar till något alldeles eget.
-Om det finns människor här i Lindesberg som är villiga att vara med och skapa något tillsammans, något för både folket och orten, så är väl det jättebra. Jag är därför beredd att låta invånarna själva forma parken, t ex genom att plantera blommor. Det behöver inte kosta så många kronor per person att få parken att se mycket trevligare ut, konstaterar kommunalrådet.
Han understryker dock att det inte är fritt fram att kliva ut med storstövlar och spade i högsta hugg. Man måste trots allt framföra sina ambitioner för kommunen och i detta fall BKT som sköter om parkområdet.
-Och skulle det stöta på hinder på vägen, då kommer jag göra vad jag kan för att hjälpa till. Det lovar jag, säger Anders Larsson.
Bildspel:
Fråga: Hur önskar du att Flugparken (Folkets park) skall se ut? Skriv i kommentartråden nedan?
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.