Det räcker med att resa ett par år tillbaka i tiden, så möttes man av en mycket härligare oas än vad som är fallet idag. Och fortsätter man resan ännu längre tillbaka så var här ett lummigt och blomstrande parkkvarter. Men idag då? Ja, Flugparken är idag mindre attraktivt än torget vid varuhallarna och kommunalrådet Anders Larsson är därför beredd att lägga parkens öde i händerna på folket.
I samband med ombyggnaden av Kristinavägen, revs muren vid Flugparken och en hel del av parkens växter togs bort. Parkområdet blev plötsligt helt öppet och fick ett torgliknande utseende. Parken har på senare år blivit ännu fattigare på inslag som tidigare var dess styrka, blommor och växter. Detta har naturligtvis inte blivit någon lyckad ombyggnad – och det försöker man inte heller blunda för.
-Problemet är som vanligt pengar. Men också brist på engagemang och i detta fallet från folkets sida. Vi har fortfarande en kultur i vilken vi alltid förväntar oss att andra ska ordna saker och ting åt oss. I detta fallet att kommunen ska göra det. Jag måste dessvärre säga att kommunen inte kommer att ha medel för Flugparken inom de närmaste åren, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet är inne på samma spår som många företagare i centrum – och allmänheten som skall trivas där. Parken ser ut som skit rent ut sagt – och allt man kan bidra med torde vara en förbättring. Han är därför beredd att överlåta parkens öde till folket, att låta Flugparken bli ”Folkets park”. Ett rum i centrum som invånarna själva formar till något alldeles eget.
-Om det finns människor här i Lindesberg som är villiga att vara med och skapa något tillsammans, något för både folket och orten, så är väl det jättebra. Jag är därför beredd att låta invånarna själva forma parken, t ex genom att plantera blommor. Det behöver inte kosta så många kronor per person att få parken att se mycket trevligare ut, konstaterar kommunalrådet.
Han understryker dock att det inte är fritt fram att kliva ut med storstövlar och spade i högsta hugg. Man måste trots allt framföra sina ambitioner för kommunen och i detta fall BKT som sköter om parkområdet.
-Och skulle det stöta på hinder på vägen, då kommer jag göra vad jag kan för att hjälpa till. Det lovar jag, säger Anders Larsson.
Bildspel:
Fråga: Hur önskar du att Flugparken (Folkets park) skall se ut? Skriv i kommentartråden nedan?
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.