Det räcker med att resa ett par år tillbaka i tiden, så möttes man av en mycket härligare oas än vad som är fallet idag. Och fortsätter man resan ännu längre tillbaka så var här ett lummigt och blomstrande parkkvarter. Men idag då? Ja, Flugparken är idag mindre attraktivt än torget vid varuhallarna och kommunalrådet Anders Larsson är därför beredd att lägga parkens öde i händerna på folket.
I samband med ombyggnaden av Kristinavägen, revs muren vid Flugparken och en hel del av parkens växter togs bort. Parkområdet blev plötsligt helt öppet och fick ett torgliknande utseende. Parken har på senare år blivit ännu fattigare på inslag som tidigare var dess styrka, blommor och växter. Detta har naturligtvis inte blivit någon lyckad ombyggnad – och det försöker man inte heller blunda för.
-Problemet är som vanligt pengar. Men också brist på engagemang och i detta fallet från folkets sida. Vi har fortfarande en kultur i vilken vi alltid förväntar oss att andra ska ordna saker och ting åt oss. I detta fallet att kommunen ska göra det. Jag måste dessvärre säga att kommunen inte kommer att ha medel för Flugparken inom de närmaste åren, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet är inne på samma spår som många företagare i centrum – och allmänheten som skall trivas där. Parken ser ut som skit rent ut sagt – och allt man kan bidra med torde vara en förbättring. Han är därför beredd att överlåta parkens öde till folket, att låta Flugparken bli ”Folkets park”. Ett rum i centrum som invånarna själva formar till något alldeles eget.
-Om det finns människor här i Lindesberg som är villiga att vara med och skapa något tillsammans, något för både folket och orten, så är väl det jättebra. Jag är därför beredd att låta invånarna själva forma parken, t ex genom att plantera blommor. Det behöver inte kosta så många kronor per person att få parken att se mycket trevligare ut, konstaterar kommunalrådet.
Han understryker dock att det inte är fritt fram att kliva ut med storstövlar och spade i högsta hugg. Man måste trots allt framföra sina ambitioner för kommunen och i detta fall BKT som sköter om parkområdet.
-Och skulle det stöta på hinder på vägen, då kommer jag göra vad jag kan för att hjälpa till. Det lovar jag, säger Anders Larsson.
Bildspel:
Fråga: Hur önskar du att Flugparken (Folkets park) skall se ut? Skriv i kommentartråden nedan?
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.