Det räcker med att resa ett par år tillbaka i tiden, så möttes man av en mycket härligare oas än vad som är fallet idag. Och fortsätter man resan ännu längre tillbaka så var här ett lummigt och blomstrande parkkvarter. Men idag då? Ja, Flugparken är idag mindre attraktivt än torget vid varuhallarna och kommunalrådet Anders Larsson är därför beredd att lägga parkens öde i händerna på folket.
I samband med ombyggnaden av Kristinavägen, revs muren vid Flugparken och en hel del av parkens växter togs bort. Parkområdet blev plötsligt helt öppet och fick ett torgliknande utseende. Parken har på senare år blivit ännu fattigare på inslag som tidigare var dess styrka, blommor och växter. Detta har naturligtvis inte blivit någon lyckad ombyggnad – och det försöker man inte heller blunda för.
-Problemet är som vanligt pengar. Men också brist på engagemang och i detta fallet från folkets sida. Vi har fortfarande en kultur i vilken vi alltid förväntar oss att andra ska ordna saker och ting åt oss. I detta fallet att kommunen ska göra det. Jag måste dessvärre säga att kommunen inte kommer att ha medel för Flugparken inom de närmaste åren, säger Anders Larsson.
Kommunalrådet är inne på samma spår som många företagare i centrum – och allmänheten som skall trivas där. Parken ser ut som skit rent ut sagt – och allt man kan bidra med torde vara en förbättring. Han är därför beredd att överlåta parkens öde till folket, att låta Flugparken bli ”Folkets park”. Ett rum i centrum som invånarna själva formar till något alldeles eget.
-Om det finns människor här i Lindesberg som är villiga att vara med och skapa något tillsammans, något för både folket och orten, så är väl det jättebra. Jag är därför beredd att låta invånarna själva forma parken, t ex genom att plantera blommor. Det behöver inte kosta så många kronor per person att få parken att se mycket trevligare ut, konstaterar kommunalrådet.
Han understryker dock att det inte är fritt fram att kliva ut med storstövlar och spade i högsta hugg. Man måste trots allt framföra sina ambitioner för kommunen och i detta fall BKT som sköter om parkområdet.
-Och skulle det stöta på hinder på vägen, då kommer jag göra vad jag kan för att hjälpa till. Det lovar jag, säger Anders Larsson.
Bildspel:
Fråga: Hur önskar du att Flugparken (Folkets park) skall se ut? Skriv i kommentartråden nedan?
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.