Sven-Erik "Svenne" Karlsson fick idag ta emot Eriksstipendiet. Foto: Ida Lindkvist
Ledare i ishockey fick Eriksstipendiet
En gång om året delar Erikshjälpen ut Eriksstipendiet runtom i deras butiker. Här i Lindesberg gick utmärkelsen till en driven och engagerad man inom Lindlöven, ishockeytränaren Sven-Erik Karlsson.
Annons
Eriksstipendiet delas ut till omkring 40 stycken barn- och ungdomsledare i Sverige, så också här vid Erikshjälpen i Lindesberg. Det var Erikshjälpens Tore Tormod som läste
Foto: Ida Lindkvist
upp motiveringen.
– I vår kommun har vi många, många föreningar som jobbar ideellt med barn och ungdomar, och flera har satt Lindesberg på kartan. Vi har fått in flera nomineringar, och det har varit svårt att välja, alla har varit väl motiverade. Men vi har valt en person: Sven-Erik Karlsson, tillkännager Tore.
– Han har ett stort engagemang i ishockeyklubben Lindlöven och som ledare för U12!
Sven-Erik ”Svenne” Karlsson är glad över utmärkelsen, samtidigt som han menar att han inte har gjort något helt på egen hand.
– Det är hedrande men generande. Jag gör det ju inte själv, vi är ju fler ledare. Men det är förstås roligt att det uppmärksammas. Men som sagt, det är jättemånga engagerade, även i de andra lagen, ler Svenne.
Erikshjälpens butikschef Emma Ahlbäck lämnar över en stor check på 5000 kronor.
– De går rakt in i lagkassan, utan tvekan. Vi får hitta på något roligt, men det blir ett gemensamt beslut att ta!, säger Svenne bestämt.
Svenne tillsammans med sina stolta, ishcokeyspelande söner Malte Martinsson, 9 år, och Albin Martinsson, 12 år. Foto: Ida Lindkvist
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...