Nu skall Lindesbergsbostäder skriva kontrakt med en eller flera entreprenörer som skall sköta om bolagets grönytor, soptömning samt snöröjning och halkbekämpning vid de kommunala fastigheterna. Det är ett rekorderligt kontrakt som sommartid kräver mellan 10-15 tjänster och ungefär hälften vintertid.
När det kommunala fastighetsbolaget senast upphandlade detta så var det inte svårt att välja entreprenör. Man fick nämligen bara ett anbud. Sedan fem år tillbaka är det NCC med BKT som underentreprenör som har hållit i bolagets fastighetsskötsel beträffande grönytor, rabatter, soptömning och snöröjning/halkbekämpning. NCCs kontakt löper ut i april och med god marginal till detta datum skall en eller flera nya aktörer finnas.
-Den här gången går vi ut med ett nytt upplägg som gör det möjligt att stycka upp totaltentreprenaden i mindre distrikt, fördelat på flera aktörer, förklarar Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo.
Tidigare var det format på sådant sätt att en och samma entreprenör hade hand om hela arbetet. Det innebar att mindre företag inte hade möjlighet att lägga anbud eftersom man inte hade kapacitet att hantera ett så omfattande arbete.
-Nu har vi alltså skrivit om det här och öppnat alla dörrar så att fler har chansen att vara med. Det är mer flexibelt nu så att man exempelvis kan inrikta sig på ett distrikt eller enskilda arbetsuppgifter, t ex gräsklippning, berättar Sixtensson.
Kontraktet i sin helhet innebär många heltidstjänster. På sommaren krävs uppemot 15 tjänster och för en normalvinter räknar man till ungefär hälften av sommarstyrkan.
-Men det är fortfarande en fråga kvar att lösa, gällande skolorna och skötseln på dessa fastigheter. Det finns ett önskemål att lägga det hos BKT och därför måste vi reda ut det här innan upphandlingen kan gå ut. Vi kommer att hålla möte om det här i nästa vecka mellan Libo, BKT och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder, säger fastighetschefen.
Skulle Libo bli tvungna att lägga skolfastighetsskötseln hos BKT, så tappar de privata entreprenörerna ganska mycket av arbetet.
-Skolorna utgör cirka 40% av totalentreprenaden, påpekar Sixtensson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!