Nu skall Lindesbergsbostäder skriva kontrakt med en eller flera entreprenörer som skall sköta om bolagets grönytor, soptömning samt snöröjning och halkbekämpning vid de kommunala fastigheterna. Det är ett rekorderligt kontrakt som sommartid kräver mellan 10-15 tjänster och ungefär hälften vintertid.
När det kommunala fastighetsbolaget senast upphandlade detta så var det inte svårt att välja entreprenör. Man fick nämligen bara ett anbud. Sedan fem år tillbaka är det NCC med BKT som underentreprenör som har hållit i bolagets fastighetsskötsel beträffande grönytor, rabatter, soptömning och snöröjning/halkbekämpning. NCCs kontakt löper ut i april och med god marginal till detta datum skall en eller flera nya aktörer finnas.
-Den här gången går vi ut med ett nytt upplägg som gör det möjligt att stycka upp totaltentreprenaden i mindre distrikt, fördelat på flera aktörer, förklarar Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo.
Tidigare var det format på sådant sätt att en och samma entreprenör hade hand om hela arbetet. Det innebar att mindre företag inte hade möjlighet att lägga anbud eftersom man inte hade kapacitet att hantera ett så omfattande arbete.
-Nu har vi alltså skrivit om det här och öppnat alla dörrar så att fler har chansen att vara med. Det är mer flexibelt nu så att man exempelvis kan inrikta sig på ett distrikt eller enskilda arbetsuppgifter, t ex gräsklippning, berättar Sixtensson.
Kontraktet i sin helhet innebär många heltidstjänster. På sommaren krävs uppemot 15 tjänster och för en normalvinter räknar man till ungefär hälften av sommarstyrkan.
-Men det är fortfarande en fråga kvar att lösa, gällande skolorna och skötseln på dessa fastigheter. Det finns ett önskemål att lägga det hos BKT och därför måste vi reda ut det här innan upphandlingen kan gå ut. Vi kommer att hålla möte om det här i nästa vecka mellan Libo, BKT och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder, säger fastighetschefen.
Skulle Libo bli tvungna att lägga skolfastighetsskötseln hos BKT, så tappar de privata entreprenörerna ganska mycket av arbetet.
-Skolorna utgör cirka 40% av totalentreprenaden, påpekar Sixtensson.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.