LIF Lindesberg kommer att få en kanonpremiär i den nya arenan när Handbollens Elitserie drar igång i höst. Lindelaget kommer nämligen få spela premiärmatchen på hemmaplan, bekräftar klubbchef Tommy Eriksson.
Elitspelschemat är inte spikat till 100 procent ännu, men preliminärt är det sagt att LIF Lindesberg spelar sin första match i nya hemmaarenan onsdagen den 15 september. Enligt Tommy Eriksson är detta datum säkert till 90 procent.
-Men vi kan inte avslöja vilka vi kommer att möta i den matchen, det får vi återkomma till när spelschemat blir officiellt, förtydligar han.
Inför säsongen har LIF inlett stenhård fysträning på spelarna (bilden). Under de närmaste två veckorna kommer killarna att sättas på prov med totalt 12 träningspass.
Arenvang tränar
Frågan som ofta dyker upp i slutet av säsongen: Kommer lagets klippa Herman Arenvang att spela en säsong till? Själv brukar han ge sken av att det är sista säsongen för honom. Enligt Tommy Eriksson kommer Herman spela minst en säsong till trots tidigare ”spekulationer”.
-Han är med och tränar precis som vanligt, så jag utgår från att han är med oss ett tag till, ler Eriksson.
Så här ser truppen ut idag
Jonas Larsson, Fatlum Ahmeti, Ricki Norddahl
Jakob Nelson, Oscar Erixon
Binai Aziz, Dener Jaanimaa
Herman Arenvang och Robert Jangmo
Tobias Warvne
Målvakter: Sebastien Ehnevid och David Jacobsen
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.