Försäsongen har bara börjat för LIF Lindesberg där man på en match mot VästeråsIrsta, håller sig obesegrade. På onsdag blir det betydligt tuffare för LIF, som får besök av de färska SM-guldmedaljörerna från Ystads IF när Svenska Cupen drar igång på hemmaplan.
– Vi kommer inte att låta dem att åka hit och bara hämta poängen, säger Joakim Bååk.
Försäsongen är igång för LIF Lindesberg, som under säsongen 2022/2023 klivit ner till Division 1. Till LIF Lindesbergs stora glädje så var det flera av lagets namnkunniga spelare som stannade kvar i laget inför säsongen, trots ett kliv nedåt i rankingtrappan.
Spelare som Herman Bosson, Oskar Cosmo och återkommande Tobias Warvne finns med i spelartruppen. Detta medan Joakim Bååk gör debut som huvudtränare.
– Det känns otroligt roligt och inspirerande med förtroendet att få starta en ny resa för laget. Förra säsongen var jag själv med som spelare, så det är klart att det är många nya utmaningar som väntar. Nu är det nya saker som jag kommer att få lära mig och fundera lite över. Ifjol har jag själv varit med och kunnat ta i mer på planen, men det hjälper föga nu, säger LIFs nya tränare.
Joakim Bååk är LIF Lindesbergs huvudtränare för säsongen 2022/2023. Foto: Hasse Persson
Revanschlustan i laget för att ta sig tillbaka till Allsvenskan, verkar däremot stor. Redan under försäsongens första träningsmatch stod LIF Lindesberg som vinnare mot det Allsvenska, VästeråsIrsta, med uddamålsresultatet 29-28 (16-13).
Även om resultatet inte är det viktigaste i träningsmatcherna, så var det ett intryck i laget som gav positiva vibbar. Något som lagets nya tränare, Joakim Bååk, är nöjd med.
– Det verkar finnas en väldigt bra energi i gruppen. Alla vill och är beredda på att göra det jobb som krävs för att påbörja något nytt i laget. Vi försöker som att utveckla en ny kultur i hur vi tränar och beter oss, som i slutändan ska göra att vi blir ett vinnande lag.
– Att vi spelar i en lägre division betyder inte att vi hoppar ner och bara vinner alla matcher. Det är något man jobbar fram, att vända spelkulturen i laget, och där tycker jag att det känns som att vi har kommit en bit på vägen. Det ser inspirerat ut inför seriesäsongen med många drivna spelare.
Foto: Hasse Persson
På onsdag börjar Svenska Cupen. En rikstäckande cup under försäsongen där lag från de lägre divisionerna har möjlighet att möta lag från Elitserien och Allsvenskan.
LIF Lindesberg var med under fjolåret, där man låg på gränsen om en plats till åttondelsfinalen. På onsdag inleds cupen, där LIF Lindesberg får möta det tuffaste möjliga motståndet när förra säsongens SM-vinnare, Ystads IF, gästar Lindesberg.
– Det är jättekul att vi ställs mot Ystads IF redan i första cupmatchen. Det är klart inspirerande för gruppen att möta sig med, vad som bevisligen är, landets bästa lag. Det kommer att bli otroligt roligt, där vi kommer att få se vart vi står mot de bästa. Sedan för att vinna så måste vi göra en otroligt bra insats, men vi ska försöka att få dem att fundera. Vi kommer inte att låta dem att åka hit och bara hämta poängen.
Schema i Svenska Cupen för LIF Lindesberg:
Onsdag 10:e augusti: LIF Lindesberg-Ystads IF (kl. 19.00) Söndag 21:a augusti: LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF (kl. 18.00) Torsdag 25:e augusti: Redbergslids IK-LIF Lindesberg (kl. 19.00)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.