I helgen blev det klart vilka åtta lag som är klara för finalspel inom USM i P16-klassen. Det var tjugo jämna lag som tog sig till Eskilstuna, där mästerskapsturneringens fjärde etapp skulle spelas, under söndagskvällen är det bara åtta kvarvarande lag. Ett av dessa är LIF Lindesberg.
– Det känns ganska stort att lilla Lindesberg tagit sig till finalspelet, säger Pontus Vester.
Sedan tidigare var det klart att LIF Lindesbergs P16-lag är klara för det fjärde steget i USM. Under helgen tog sig ungdomslaget till Eskilstuna, där det skulle avgöras vilka lag som skulle gå vidare till finalspelen i maj.
Efter fyra jämna matcher i Stiga Sports Arena blev det en andra plats i tabellen för LIF Lindesberg. En placering som säkrar en finalspelsplats och gör LIF Lindesbergs ungdomslag till ett av landets åtta bästa P16-lag.
– När man tänker sig att det finns flera större föreningar med bra lag, så känns det ganska stort att lilla Lindesberg tagit sig till finalspelet. När vi satte upp våra USM-mål med grabbarna i höstas, så hade vi steg 4 som delmål. Självklart var huvudmålet att ta oss till steg 5, men det är aldrig någon låg ribba på förhand, säger lagets tränare Pontus Vester.
Helgen bjöd på dubbla segrar, där man redan i första matchen bjöd på en uddamålsseger mot Guif. Under söndagen kom nästa seger, då mot Aranäs, där ett avgörande kom i matchens sista minut. Helgen slutade även med två jämna vinster men även dubbla förluster, där små marginaler blev avgörande.
– Killarna gjorde en bra helg i en väldigt jämn grupp, så vi är självklart nöjda. Sedan finns det alltid saker att finslipa på till finalspelet i maj. Som det är nu så har vi inte lagt upp något upplägg för hur vi fortsätter. Kanske att grabbarna får en vecka ledigheter, men sedan kommer försäsongen och då måste vi vara förberedda. Det kommer inte bli någon lättare träning, så mycket kan jag säga.
Tillsammans med Skånela, så tog sig LIF till USMs finalspel. Mästerskapets sista matcher kommer att spelas i Uppsala den femte till sjunde maj, där man ställs inför säsongens tyngsta uppgift.
– Vi är nöjda med att vi har tagit oss så här långt. Nu är vi bara åtta lag kvar och alla lagen är där av en orsak, så det kommer inte bli några lätta matcher. Ändå är det såna jämna matcher med mycket på spel som grabbarna älskar att spela. För att orka med matcherna så måste vi ändå vara i en bra fysisk form. Samtidigt tror jag att killarna kommer att träna och spela med mer motivation än tidigare, säger Pontus som ändå har hoppet uppe för ett medaljregn.
– Senast ett LIF-lag var med och tog medaljer i USM, det tror jag var på Joakim Bååks ungdomstid. Det är ett tag sedan så det vore otroligt häftigt om vi kunde vara med i år och utmana om dem.
Med till finalspelet följer även: Skånela IF, Ystads IF HF, Lugi HF, Alingsås HK, OV Helsingborg HK, Önnereds HK och IF Kristianstad.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.